جایگاه اقتصادی بیت کوین و تاثیر شبکه

اخیرا دوقلوهای Winklevoss اظهار کردند که بیت کوین در نهایت به یک دارایی تریلیون دلاری تبدیل خواهد شد. اساس اظهارات این دوقلوها تاثیر شبکه بیت کوین است که معتقدند در نهایت راهی برای محافظت از آن در قبال سایر ارزهای رمزپایه پیدا می شود. دید Cameron Winklevoss به این مساله بدین گونه است که به طور مثال شبکه های اجتماعی بر مبنای کاربران آن ها رشد می کنند ، هرچه مردم بیشتر به آن بپیوندند بیشتر رشد خواهد کرد.

برای درک این مساله آن را به عنوان مثال معادله Fisher در نظر میگیریم : MV=PQ

این معادله اساسا رابطه بین سهام و دو مساله مهم مرتبط با اقتصاد کلان را نشان می دهد: قیمت و خروجی واقعی. من اخیرا مقاله در رابطه با کاربرد آن در سیستم بیت کوین نوشته ام.

این فرمول چه مفهمومی دارد؟

MV=PQ

M = بورس ، مقدار پولی که در اقتصاد در جریان است.

V = سرعت پول ، سرعتی که پول خرج می شود.

P =  سطح کلی قیمت

Q = خروجی اقتصادی واقعی

برای اعمال این معادله به سیستم بیت کوین ما می توانیم متغیرها را کمی تغییر دهیم:

B = بورس بیت کوین ، راس بازار

V = سرعت بین کوین

P = سطح کلی بیت کوین در مقایسه با پول نقد اندازه گیری می شود.

U = سود در دنیای واقعی ، خروجی واقعی ارزهای رمزپایه ، بازار مبادلات بیت کوین

رمزنگاری ها باعث بالا رفتن قیمت بیت کوین می شود.

یک حساب کتاب ساده اثبات می کند که با افزایش تعداد برنامه های کاربردی دنیای واقعی برای بیت کوین ( U ) و ثابت در نظر گرفتن V و P ، ارزش سهام بیت کوین افزایش پیدا خواهد داد. در حال حاضر بحث زیادی درباره اینکه آیا بازار و سودی برای دارایی های دیجیتال هست با خیر ، وجود ندارد. ‌U به سرعت در حال افزایش است.

همچنین می توانی وضعیتی تورمی را در نظر گرفت که در آن سطح قیمتی که اندازه میگیریم افزایش یابد. در این حالت نیز با ثابت در نظر گرفتن U و V ارزش سهام بیت کوین افزایش خواهد داشت.

در حال حاضر ما سرعت را ثابت نگه می داریم ، اما بازار بیت کوین مانند یک هیولاست ، در درجه اول بیت کوین به عنوان یک ذخیره ارزش کاردبرد دارد و سرعت آن کم است. من حدس می زنم کاهش سرعت در قیمت ها و مبادلات طبق این معادله صورت گرفته باشد.

مبارزه

حقیقت این بحث و آنچه که بازارها در حال مقابله با آن هستند این است که آیا سهام پول B ثابت و انعطاف ناپذیر است و مهمتر از آن آیا می تواند حملات ارزهای رقیب را دفع کند یا خیر.

دوقلوهای Winklevoss بر این باور هستند که این مساله در اصل به اثر شبکه و طیف وسیعی که در این مبارزه ایجاد می کند اشاره دارد. اگر بیت کوین بتواند امنیت کامل B را در معادله BV=PU پس از افزایش استفاده از بیت کوین و رفع مشکلات آن تامین کند ، ارزش B را بالا می برد. از آنجایی که سهام بیت کوین را نمی توان افزایش داد ، ارزش بیت کوین نسبت به پول نقد افزایش می یابد.

تاثیر شبکه در ارزش بیت کوین

بیایید اثر شبکه و این مساله که بتواند حمله رقیب ها به بیت کوین را دفع کند را بررسی کنیم. اثر شبکه پدیده ای است که به واسطه آن محصولی ارزش بیشتری را به واسطه کاربرهای بیشتر بدست می آورد و با بالا رفتن تعداد کابرانی که از آن محصول استفاده می کنند ، ارزش محصول بالا می رود. اثر شبکه به شدت در اقتصاد مورد بررسی قرار گرفته شده است. افزایش تعداد کاربران اتفاقی مثبت در شبکه محسوب می شود.

در طی مراحلی که طی می شود ، شبکه به مرحله ای می رسد که ارزش آن محصول بیشتر از قیمت واقعی خود محصول می شود در این وضعیت حالتی ایجاد می شود که رقبا نمی توانند به آن نفوذ کنند. مثالی از این قضیه ، شبکه اجتماعی فیسبوک است ، مطمئنا شبکه های اجتماعی دیگری وجود دارند که بهتر از فیسبوک هستند اما به دلیل اینکه هیچ کس از آنها استفاده نمی کند ، بی ارزش هستند.

با در نظر گرفتن BV=PU در سیستم ارزهای رمزپایه ، بازار در حال قرار دادن حجم زیادی روی بیت کوین است. اگر اثر شبکه به حدی قوی باشد که در برابر حمله مقاومت کند ، ‌‌B غیرقابل نفوذ باقی می ماند. با افزایش سرمایه ثابت ، تمایل جهان برای مبادلات بر مبنای بیت کوین ( U ) افزایش خواهد داشت.

آیا ما با بار انتقادی مواجه می شویم؟

آینده CBOE ، زیرساخت بیت کوین ژاپن و شرکت های جدیدی که برنامه های EFT را راه اندازی می کنند رویدادهایی هستند که ما را به حلقه های غیر قابل نفوذ در بیت کوین نزدیک می کنند.

اتریوم و برنامه های کاربردی آن یکی دیگر از دیگر غول هایی است که می توانند در جهان تغییر کند. آیا این دو می توانند در کنار هم قرار بگیرند؟ آیا شبکه و سیستم بازاری برای اتریوم شبیه بیت کوین می تواند ایجاد کند؟ آیا اتریوم می تواند در مقایسه با بیت کوین ارزش بیشتری داشته باشد؟ آیا یک ارز رمزپایه می تواند بدون داشتن رقیب شرایط مورد نظر را بدست‌ آورد؟ آیا بیت کوین اجازه می دهد که توسط یک رقیب تازه وارد از صحنه اقتصادی خارج شود و از بین برود؟ این ها سوالات سختی است که بازار باید به‌‌ آن ها پاسخگو باشد. همانطور که صحبت کردیم قیمت های بازار به ما داستان را می گویند.

فیسبوک ، My Space را از صحنه خارج کرد و گوگل هم همین کار را با یاهو انجام داد. اولین بودن باعث پیروزی نمی شود. آیا ارز رمزپایه بیت کوین آنقدر گسترده است که توسط تاثیر شبکه محافظت شود؟ لطفا نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع : www.ccn.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *