بیت کوین

دیدگاه برندگان جایزه نوبل اقتصاد درباره بیت کوین

به گزارش خبرگزاری CNN ، اخیرا در برنامه ی تلویزیونی “بومبارگ” ، “جوزف استیگیلز” برنده ی جایزه ی اقتصاد نوبل ، اظهار کرده است که بیت کوین را باید غیرقانونی دانست.

تنها یک روز بعد ، دیگر برنده ی جایزه ی نوبل ، “رابرت جی شیلر” نظر خود را درباره ی بیت کوین به اشتراک گذاشت: “ بیت کوین مانند سقوط بازار سهام آمریکا که پیش از روی دادن رکود بزرگ اقتصادی روی داد ، در یک رویداد رکود خواهد داشت”

در حالی که جوزف استیگیلز بر این باور است که پول رمزنگاری شده باید غیرمجاز باشد زیرا هیچ گونه منفعت اجتماعی ندارد و محبوبیت آن از پتانسیل دور زدن و عدم نظارت نشات میگیرد. رابرت جی شیلر جذابیت بیت کوین را با “راز فیلم” مقایسه کرده است که مردم را از طریق این تقکر جذب میکند که میتوانند با استقاده از برخی ایده ها از سیستم های بالادست و نظارتی پیش دستی کنند.

به ویژه ، اینکه اقتصاد دان رابرت جی شیلر در سال ۲۰۱۳ جایزه ی نوبل اقتصاد را برای کار روی روند رکود بازار دارایی دریافت کرد. محبوبیت این اقتصاددان  بیشتر از پیشبینی dot-com و خانه ی حبابی است که تحت کتابی با عنوان فراوانی غیر منطقی جزییات این رکود را به طور کامل شرح داده است.

در هفته ی گذشته در کنفرانسی در شهر ویلینیوس در کشور لیتوانی وی افزود: قطعا بیت کوین بسیار هیجان انگیز است … شما سریع هستین ، شما باهوش هستین ، شما چیزهایی را درک میکنید که هیچ کس درک نمیکند. شما با آن هستید و بیت کوین احساس ضد دولتی و ضدمقررات را به شما انتقال می دهد. این یک داستان شگفت انگیز است اگر واقعیت داشت.

وی در ادامه افزود که نمی داند که استفاده از پول رمزنگاری کجا متوفق خواهد شد اما آن را با رکود بازار سهام در ده ی ۱۹۲۰ مقایسه کرد. بر اساس این اخبار بیت کوین قصد دارد خیلی بالا برود اما ما در نهایت به ۱۹۲۹ می رسیم. وی افزود پول رمزنگاری سقوط خواهد کرد اما هرگز به صفر نمیرسد ، فقط کاهش خواهد داشت.

نظر های او ، همانند جوزف اتیگلیتز در زمانی می آيد که بیت کوین  به طور کلی بالای ۱۱۴۰۰ دلار است و سپس به قبل از شروع بهبود به سرعت به ۹۲۰۰ دلار کاهش می یابد. طبق داده های CoinMarketCap در زمان ازدحام یک بیت کوین ۹۹۵۹ دلار معامله می شود.

جالب است که ، به نظر میرسد دیدگاه استیگیلز در مورد بیت کوین یا در نهایت پول رمزنگاری شده تغییر یافته است ، مانند زمانی که او در نشست سالانه ی مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس در کشور سوئیس ، توضیح داد که آمریکا باید اجازه ی پول رایج را به تدریج متوقف کند و به سوی استفاده از پول های دیجیتالی روی آورد. از سوی دیگر شیلر این توضیح را در سال ۲۰۱۴ مطرح کرده بود که پول رمزنگاری شده مانند حباب است ، یک نمونه ی شگفت انگیز از حباب.

با وجود پیشبینی های گذشته شیلر از dot-com و خانه ی حباب ها ، به نظر نمیرسد که ادعاهای او راجع به بیت کوین تا کنون با هیچ نوع داده ای پشتیبانی نمی شود. با توجه با این امر خبر ، تنها چیزی که ما الان میتوانیم از آن مطمئن باشیم این است که هر دو برنده ی جایزه ی نوبل ، شیلر و استیگلیتز ، طرفدار پول رمزنگاری شده نیستند.

منبع: cryptocoinsnews.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *