لیبرا فیسبوک و چیزهایی که در مورد آن می‌خواهید بدانید - بخش اول

لیبرا فیسبوک و چیزهایی که در مورد آن می‌خواهید بدانید – بخش اول

مدتی است خبر انتشار یک رمز ارز از سوی فیسبوک در جامعه این ارزها غوغایی به پا کرده است. برای این آلت کوین نام “لیبرا” (Libra) انتخاب شده است. لیبرا فیسبوک مخالفان و موافقان زیادی را در همین ابتدای راه در مقابل خود می‌بیند. در این مطلب سعی داریم به برخی مواردی بپردازیم که دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست.

 

چرا فیسبوک می‌خواهد وارد دنیای رمز ارز شود؟

به هر صورت، همه علاقه‌مندان دنیای رمز ارزها معتقدند که آینده از آن این نوع ارزها است. از سوی دیگر، مدت‌ها بود که شاهد ایجاد موانعی از سوی فیسبوک و گوگل و … برای رمز ارزها بودیم. مواردی نظیر ممنوعیت تبلیغات رمز ارزها و بستن اکانت‌های بسیار زیادی در این ارتباط را می‌توان از جمله این مخالفت‌ها به شمار آورد. علی‌رغم این مسائل، به یکباره اخباری منتشر شد که فیسبوک در حال آزمایش یک نوع رمز ارز است.

با این همه، لیبرا را نمی‌توان پروژه خاص فیسبوک قلمداد کرد. در حقیقت، این رمز ارز پروژه‌ای چندجانبه است که فیسبوک به نوعی مجری آن محسوب می‌شود. برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که احتمال انتشار یک رمز ارز اختصاصی از سوی فیسبوک نیز وجود دارد!

 

لیبرا به چه معنی است؟

لیبرا دارای معانی زیادی است. این کلمه در زبان‌های مختلف، معانی متفاوتی نظیر رلیگان، کتاب و … را دارد. با این حال، ظاهرا منظور اصلی از انتخاب این نام، اشاره به یکی از بروج در آسترولوژی است. توضیح این که آسترولوژی، نام علمی است که به بحث تاثیرات سیارات بر زندگی انسان‌ها می‌پردازد. لیبرا در آسترولوژی، برج میزان است که تقریبا ماه مهر شمسی می‌شود.

انتخاب این نام نیز از حواشی به دور نبود. برخی مدعی شده‌اند که انتخاب زاکربرگ در واقع طعنه زدن به برادران دوقلوی وینکلاوس است. دوقلوهای وینکلاوس همان کسانی هستند که از زاکربرگ به خاطر دزدیدن طرح فیسبوک شکایت کردند و در نهایت نیز دادگاه زاکربرگ را محکوم به پرداخت غرامت کرد. وینکلاوس‌ها نیز با غرامتی که دریافت کردند، بیت کوین خریدند و با جهش قیمت آن، اکنون دارای ثروتی بزرگ شده‌اند. این دو برادر یک صرافی رمز ارز به نام “جمینی” (Gemini) را راه‌اندازی کرده‌اند. جمینی نیز یکی دیگر از بروج آسترولوژی (جوزا –خرداد ماه) است!

با این حال، “دیوید مارکوس” (David Marcus)، رئیس بخش لیبرا فیسبوک اعلام کرد که مسئولیت انتخاب این نام با شخص او است و زاکربرگ در این مورد تصمیم نگرفته است.

 

شرکای فیسبوک برای انتشار لیبرا چه شرکت‌هایی هستند؟

پیش از این گفتیم که رمز ارز لیبرا تنها به فیسبوک تعلق ندارد. در حقیقت، بسیاری از شرکت‌های بزرگ و معروف برای شراکت در پروژه لیبرا فیسبوک پیش‌قدم شده‌اند. تقریبا تمامی این شرکت‌ها به نوعی با اینترنت و فضای مجازی پیوندی ناگسستنی دارند. وجود نام‌هایی نظیر ویزا، مستر کارت، پی‌پال، ای بی و … به عنوان شرکای لیبرا، نشان از بزرگی این پروژه می‌دهد.

در تصویر زیر نگاهی به شرکای فیسبوک در پروژه لیبرا داریم که حوزه فعالیت آن‌ها نیز شخص شده است:

لیبرا فیسبوک و چیزهایی که در مورد آن می‌خواهید بدانید - بخش اول

 

کیف پول لیبرا چیست؟

بیشتر مسئولیت کارها برای رمز ارز لیبرا فیسبوک بر عهده یک شرکت تابعه به نام “کالیبرا” (Calibra) است. در حال حاضر تصمیم بر این است که کیف پولی به همین نام نیز برای لیبرا منتشر شود. البته، به احتمال قریب به یقین، بسیاری از کیف پول‌های دیگر نیز به پشتیبانی از لیبرا فیسبوک خواهند پرداخت. همچنین، قرار است کیف پول کالیبرا بر روی پیام‌رسان واتساپ نیز به صورت بومی پیاده‌سازی شود تا کاربران آن بتوانند به راحتی اقدام به ذخیره یا نقل و انتقال لیبرا بپردازند.

 

ادامه دارد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *