لیبرا فیسبوک و چیزهایی که در مورد آن می‌خواهید بدانید - بخش دوم

لیبرا فیسبوک و چیزهایی که در مورد آن می‌خواهید بدانید – بخش دوم

در بخش قبلی به برخی سوالاتی که در مورد لیبرا فیسبوک وجود دارد، پرداختیم. در بخش دوم نیز موارد دیگری را که ممکن است بخواهید بدانید را بررسی می‌کنیم.

با مسترکوین همیشه همراه و به‌روز بمانید…

آیا لیبرا فیسبوک متمرکز است و کنترل آن را خود فیسبوک بر عهده دارد؟

پاسخ این سوال منفی است. در حقیقت، کنترل لیبرا در اختیار “انجمن لیبرا” است. این انجمن شامل تمامی شرکای لیبرا نظیر ودافون، مسترکارت، ویزا و … می‌شود. بنیان‌گذاران لیبرا امیدوراند اعضای این انجمن به ۱۰۰ عضو برسد که هر کدام ۱۰ میلیون دلار بر روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. در صورت محقق شدن این هدف، لیبرا یک میلیارد دلار سرمایه اولیه خواهد داشت.

با این همه، نقش فیسبوک (که از طریق کالیبرا در در این انجمن عضو است) در لیبرا از همه اعضا پررنگ‌تر است. حداقل در سال ۲۰۱۹، فیسبوک عهده‌دار رهبری این انجمن خواهد بود.

 

شباهت لیبرا فیسبوک با دیگر رمز ارزها در چیست؟

لیبرا نیز همانند دیگر رمز ارزها نظیر اتر یا بیت کوین، هیچ‌گاه دارای سکه یا اسکناس فیزیکی نخواهد شد و شکل آن به صورت دیجیتالی باقی خواهد ماند. همچنین، همه تراکنش‌های لیبرا بر روی دفترکل نرم‌افزاری غیرمتمرکزی که با نام بلاک چین شناخته می‌شود، ثبت خواهد شد.

مسئولیت مدیریت این بلاک چین در مراحل اولیه بر عهده اعضای انجمن لیبرا به عنوان بنیانگذاران آن است. با این حال، پس از مدتی این بلاک چین همانند شبکه رمز ارزهای مطرح دیگر به صورت سیستمی باز و غیرمتمرکز در خواهد آمد.

 

تفاوت لیبرا فیسبوک با دیگر رمز ارزها در چیست؟

بسیاری از رمز ارزها توسط هیچ دارایی دیگری پشتیبانی نمی‌شوند. با این حال، پشتوانه لیبرا قرار است یک سبد از دارایی‌های دیگر باشد. این مشابه اتفاقی است که پیش از این برای استیبل کوین‌ها رخ داده است. این استیبل کوین‌ها معمولا با پشتوانه دلار عرضه شده‌اند. با این حال، انجمن لیبرا هنوز محتویات این “سبد دارایی” را مشخص نکرده است. در صورتی که این صبد چیزی به جز ارزهای فیات یا طلا باشد (مثلا سهام شرکای لیبرا)، می‌تواند تفاوت بزرگی را با دیگر رمز ارزها ایجاد کند.

 

آیا لیبرا جایگزین بیت کوین می‌شود؟

از همان روز نخست که خبر لیبرا منتشر شد، بسیاری بر این باور بودند که فیسبوک می‌خواهد بیت کوین را کنار بزند. با وجود این، خود دیوید مارکوس اظهار داشت که لیبرا قرار نیست جایگزین بیت کوین شود و خود او نیز از طرفداران بیت کوین است. 

به هر صورت، اگر فییسبوک و شرکایش بخواهند جای بیت کوین را با رمز ارز خود بگیرند، موانع بسیار زیادی بر سر راه آن‌ها قرار دارد. در طول تاریخ چند ساله رمز ارزها، بسیاری با هدف پشت سر گذاشتن بیت کوین پا به عرصه گذاشته‌اند. با این حال، هیچ‌کدام موفق به چنین کاری نشده‌اند و بیت کوین همچنان سلطان بلامنازع این حوزه است.

 

آیا لیبرا جایگزین ارزهای سنتی (فیات) خواهد شد؟

همه طرفداران رمز ارزها معتقدند به زودی روزی خواهد رسید که ارزهای فیات جای خود را به رمز ارزها می‌دهند. با این حال، نشریه فوربز در بررسی لیبرا نتیجه‌گیری می‌کند که این رمز ارز نمی‌تواند جایگزین ارزهای سنتی شود و در میان کاربران فیسبوک رد و بدل می‌شود و نهایتا تعداد محدودی از فروشگاه‌ها نیز آن را خواهند پذیرفت.

به هر شکل، به نظر می‌رسد در این زمینه نیز بیت کوین باید پیش‌قراول دیگر رمز ارزها باشد.

 

آیا لیبرا ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟

ابتدا باید توجه داشته باشید که مطالب این سایت صرفا جهت آشنایی شما با دنیای رمز ارزها منتشر می‌شود و نباید آن‌ها را به عنوان مشاوره مالی در نظر بگیرید. 

با این حال، لیبرا فیسبوک از معدود پروژه‌هایی است که بسیار خبرساز بوده است. همین اتفاق می‌تواند منجر به افزایش قیمت این آلت کوین شود. از سوی دیگر، شرکای فیسبوک در این پروژه نیز بسیار قدرتمند هستند و توانایی ارزش بخشیدن به لیبرا را دارند. با این همه، در صورتی که انجمن لیبرا تصمیم بگیرد لیبرا را همانند استیبل کوینی نظیر تتر و با پشتوانه دلار یا یورو کند، نباید انتظار افزایش قیمت آن را را داشت. در این حالت، نهایتا می‌توان به کم نوسان بودن لیبرا به عنوان یک پس‌انداز دل خوش کرد.

 

چگونه می‌توانیم لیبرا خریداری کنیم؟

لیبرا فیسبوک و چیزهایی که در مورد آن می‌خواهید بدانید - بخش دوم

در حال حاضر امکان خرید لیبرا برای عموم وجود ندارد. با این حال، طبق آخریت اخبار این آلت کوین پیش از پایان سال ۲۰۱۹ عرضه خواهد شد. 

این هشدار لازم است که تاکنون بیش از ۱۰۰ دامنه جعلی برای فروش لیبرا به ثبت رسیده است! این اتفاق پیش از این برای رمز ارز گرام (متعلق به تلگرام) نیز افتاده بود و از این طریق میلیون‌ها دلار در سطح جهان کلاهبرداری انجام شده است. بنابراین، در صورتی که قصد خرید لیبرا را دارید، توصیه می‌شود حتما فقط از طریق سایت رسمی و خود فیسبوک اطلاعات لازم را دریافت کنید.

 

واکنش‌ها در مورد لیبرا فیسبوک چگونه بوده است؟

به محض انتشار خبر راه‌اندازی لیبرا توسط فیسبوک، واکنش‌ها نسبت به آن آغاز شده است. تاکنون بسیاری از دولت‌مردان کشورهای مختلف اعلام کرده‌اند که لیبرا باید حدود قانونی را رعایت کند و مجوزهای لازم را بگیرد. در غیر این صورت، فعالت لیبرا از سوی این کشورها ممنوع اعلام خواهد شد.

از سوی دیگر، بسیاری از علاقه‌مندان و فعالان دنیای رمز ارزها نیز موضعی مخالف لیبرا اتخاذ کرده‌اند. بیشتر آن‌ها به مواری نظیر دزدی ایده دوقلوهای وینکلاوس، دزدی ایده بیت کوین، فاش شدن اطلاعات محرمانه کاربران فیسبوک و سوءاستفاده دولت‌هایی نظیر دولت ایالات متحده از این اطلاعات و رقابت‌ناپذیر بودن لیبرا اشاره داشته‌اند.

 علی‌رغم همه این مخالفت‌ها، برخی نیز با اشتیاق اخبار لیبرا را پیگیری می‌کنند. این افراد معتقدند ورود فیسبوک به این عرصه می‌تواند عملی برای آگاه‌سازی مردم جهان و تحریک مثبت این بازار باشد.

مسترکوین در آینده باز هم به لیبرا می‌پردازد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *