کیف پول بیت کوین

ممنوعیت بیت کوین و مخالفت رییس سابق شرکت مرکزی سپرده بیمه ایالات متحده (FDIC)

“شیلا بیر”، مدیر سابق شرکت مرکزی سپرده بیمه ایالات متحده (FDIC)، اخیراً اظهار کرده است که ممنوعیت بیت کوین نباید صرفاً به دلیل فقدان ارزش ذاتی آن برقرار شود. او پیشنهاد داد که به جای ممنوعیت بیت کوین، دولت باید یک بازار آگاه و بدون دستکاری، تقلب و احتکار ایجاد کند.

همراه مستر کوین باشید…

“بیر” در “یاهو فاینانس” مطلبی منتشر ساخته است. او ابتدا متذکر شد که بیت کوین همانند حباب بوده و امسال رشد زیادی داشته است. همین امر هم موجب سختی برای تنظیم‌کنندگان شده که شاید ندانند با این پدیده چگونه رفتار کنند. آن‌ها می‌دانند که با تصمیم‌گیری برای ممنوعیت بیت کوین مردم پول زیادی را از دست خواهند داد.

او در مخالفت با لفظ “ممنوعیت بیت کوین” افزود که پول به طور تاریخی بیشتر از ماهیت فیزیکی، به مسائل روانشناسی مربوط است.

او نوشت:

“از زمان شروع تجارت، انسان‌ها به مواردی بها داده‌اند که به طور واقعی ارزش ذاتی آشکاری نداشت. به خصوص در مورد اسباب داد و ستد نظیر پول این‌گونه بوده است. ما خیلی ساده چیزی را ارزشمند می‌دانیم که دیگر کسانی که با آن‌ها معامله انجام می‌دهیم هم برای آن ارزش قائل می‌باشند.”

“بیر” به نمونه‌هایی تاریخی اشاره کرد که در آن‌ها دولت نتوانسته است ارزش پول حاکم را تعیین کند. او خاطرنشان کرد که ارزش بیت کوین با توجه عدم وابستگی و پشتیبانی بانک مرکزی نشأت گرفته است. بنابراین، اعتماد سرمایه‎گذاران ارزهای رمزپایه به تکنولوژی بیش از اعتماد آنان به دولت است.

“بیر”، پس از دوران ریاستش از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ بر FDIC، به تعدادی استار‌آپ مشاوره می‌دهد. او در مقاله‌اش افزود ساختار بیت کوین به حدی رشد کرده که بعضی  تلاش می‌کنند بر آن برچسب بی‌ارزش زنند.

او توضیح داد که گرچه این بازار به حباب شبیه است، اما ممنوعیت بیت کوین نباید صورت پذیرد؛ درست مثل کشور هلند که گل لاله را در قرن ۱۷ منع نکرد یا نظیر دولت که در اوایل دهه‌ی ۲۰۰۰ سهام فن‌آوری را ممنوع نساخت.

پیشنهاد به دولت برای رویکرد بیت کوین

به جای ممنوعیت بیت کوین، “بیر” گفت که دولت باید مطمئن باشد که سیاستش احمقانه نیست. شاید ممنوعیت بیت کوین حتی منجر به افزایش قیمت بیت کوین شود.  همچنین، او افزود:

“دولت باید اقداماتی انجام دهد که اطمینان‌بخش باشد تا قیمت بیت کوین را خود بازار تصویب کند. این‌گونه، قیمت بیت کوین انعکاسی از تصمیم‌های سرمایه‌گذاران است و تقلب و دست‌کاری در آن نخواهد بود. به این ترتیب، فعالیت‌های غیرقانونی نیز شکل نخواهد گرفت.”

ممنوعیت بیت کوین

سپس “بیر” اظهار داشت که معتقد است گام‌هایی مثبت در راستای این اهداف در حال برداشته شدن می‌باشند. به ویژه در مورد چارچوب “مجوز پول مجازی نیویورک” که به نام “بیت لایسنس” شناخته می‌شود، این نگاه مثبت وجود دارد. علاوه بر این، او “کمیسیون معاملات آتی کالا” (CFTC) را تحسین کرد. این تحسین به خاطر فشار  بر روی CBOE و CME (که قراردادهای آتی برای بیت کوین را به اجرا گذاشته‌اند) برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات مبادلات ارزهای رمزپایه توسط این کمیسیون بود. بنا به نظر “بیر”، این امر به نظارت بر تقلب و دست‌کاری بازار در ارزش بیت کوین کمک خواهد کرد.

او در ادامه از “کمیسیون مبادلات و امنیت” (SEC) هم به خاطر کار فعالشان برای حفاظت از سرمایه‌گذاران در برابر کلاهبرداری‌های در بازار “ارائه دهندگان سکه اولیه یا همان “ICO” تشکر کرد. پس از این “بیر” نسبت به جلوگیری از نقش‌آفرینی منفی برای اهداف غیرقانونی در مبادلات ارزهای رمزپایه هشدار داد و بیان کرد که داد و ستد باید تنظیم شده باشد.

تنظیم مقررات به جای ممنوعیت بیت کوین

او گفت: بیشتر تبادلات بیت کوین مقید به مقررات تنظیم شده نیستند تا بانک‌ها بتوانند از این مقررات برای نظارت بر مشتریان استفاده کنند و هرگونه مورد مشکوک را شناسایی و گزارش کنند؛ در حالی که باید این گونه باشند.

در آخر او متذکر شد بیت کوین اولین و آخرین بازار پر شور نیست. او سرمایه‌گذاران را از سرمایه‌گذاری بیشتر از توانایی پرداختشان نهی کرد. “بیر” به سرمایه‌گذاران توصیه کرد به یاد داشته باشند که قیمت ارز رمزپایه ممکن است در چشم بر هم زدنی سقوط کند؛ همان‌گونه که در این کریسمس رخ داد.

 

منبع: www.coindesk.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *