رتبه بندی بلاک چین‌ها بر اساس تحقیقات چین: اتریوم در رتبه اول و بیت کوین در رده سیزدهم!

رتبه بندی بلاک چین‌ها بر اساس تحقیقات چین: اتریوم در رتبه اول و بیت کوین در رده سیزدهم!

روز گذشته وزارت صنایع و فناوری چین، رتبه بندی بلاک چین‌ها را بر اساس ویژگی‌هایی اعلام کرد. این رتبه بندی با تحقیقاتی فنی از سوی این وزارت‌خانه انجام شده است. وجود شبکه بلاک چین اتریوم در رتبه نخست این رتبه بندی قابل توجه است.

با آموزش‌ها، تحلیل‌ها و اخبار مستر کوین همیشه در دنیای ارزهای رمزپایه به روز بمانید…

رتبه بندی بلاک چین‌ها بر اساس تحقیقات چین: اتریوم در رتبه اول

وزارت صنایع و فناوری چین در تحقیقات خود برای رتبه بندی بلاک چین‌ها، سه ویژگی کلیدی را در نظر داشته است. این ویژگی‌ها عبارتند از: فناوری، کاربرد، و نوآوری.

در رتبه بندی بلاک‌چین‌ها از سوی دولت چین، اتریوم بیشترین امتیاز را کسب کرده است. پنج ارز رمزپایه برتر در مجموع امتیازات به ترتیب اتریوم، استیم، لیسک، نئو و کومودو می‌باشند. نکته جالب این است که تمامی این پنج آلت کوین از قراردادهای هوشمند بهره می‌برند. خصوصیت دیگر بلاک چین این ارزهای رمزپایه، پردازش امن اطلاعات با استفاده از یک روش غیرمتمرکز است.

 

 … و بیت کوین در رده سیزدهم!

رتبه نخستین ارز رمزپایه از نظر بلاک چین، رتبه‌ای بهتر از سیزدهم نیست. در این جا به جدول منتشر شده از سوی وزارت صنایع و فناوری چین نگاهی داریم:

 

نام پروژه نام انگلیسی امتیاز معیارها

مجموع امتیاز

رتبه
فناوری کاربرد نوآوری
اتریوم Ethereum ۸۰٫۳ ۲۳٫۷ ۲۵٫۴ ۱۲۹٫۴ ۱
استیم Steem ۸۲٫۶ ۹٫۴ ۲۳٫۹ ۱۱۵٫۹ ۲
لیسک Lisk ۶۴٫۴ ۲۰٫۹ ۱۹٫۵ ۱۰۴٫۸ ۳
نئو NEO ۶۹٫۲ ۲۶٫۶ ۷٫۳ ۱۰۳ ۴
کومودو Komodo ۶۰٫۳ ۱۲٫۸ ۲۸٫۵ ۱۰۱٫۵ ۵
استلار Stellar ۷۰٫۸ ۱۸٫۱ ۱۱٫۸ ۱۰۰٫۷ ۶
کاردانو Cardano ۶۰٫۳ ۱۳٫۷ ۲۴٫۳ ۹۸٫۲ ۷
آیوتا IOTA ۶۵٫۹ ۱۴٫۹ ۱۷٫۴ ۹۸٫۲ ۸
مونرو Monero ۶۵٫۷ ۱۱٫۱ ۱۵٫۸ ۹۲٫۶ ۹
استراتیس Stratis ۶۰٫۲ ۱۹٫۳ ۱۲٫۲ ۹۱٫۷ ۱۰
کیو تام Qtum ۵۸٫۳ ۲۲٫۸ ۱۰ ۹۱ ۱۱
بیت شیرز BitShares ۷۱٫۶ ۱۲٫۳ ۷ ۹۰٫۸ ۱۲
بیت کوین Bitcoin ۳۹٫۴ ۱۳٫۱ ۳۵٫۶ ۸۸٫۱ ۱۳
ورج Verge ۶۶٫۱ ۱۰٫۹ ۱۱٫۱ ۸۸٫۱ ۱۴
ویوز Waves ۵۸٫۲ ۱۲٫۳ ۱۶ ۸۶٫۵ ۱۵

در این رتبه بندی رتبه‌های شانزدهم تا بیست و هشتم نیز مشخص شده است. این ارزهای رمزپایه به ترتیب رتبه عبارتند از:

اتریوم کلاسیک، ریپل، دش، سیا کوین، بایت کوین، لایت کوین، آرک، زد کش، نانو، بیت کوین کش، دیکرد (Decred)، اچ شیر (Hshare)، و ان ای ام.

در لیست فوق، از منظر فناوری استیم رتبه نخست را دارد. این در حالی است که از نظر کاربرد، نئو در جایگاه اول است و بیت کوین هم در بُعد نوآوری، نخستین ارز رمزپایه است. در حالی که در هیچ کدام از این ابعاد اتریوم رتبه اول را ندارد، اما مجموع امتیاز آن بالاتر از دیگر رقبایش است.

 

انتقادها به لیست رتبه بندی بلاک چین ارزهای رمزپایه

همان گونه که مشخص است، رتبه سیزدهمی بیت کوین در واقع با ورج مشترک است، زیرا هر دوی این ارزهای رمزپایه امتیاز کلی مشابهی دریافت کرده‌اند. رتبه بیت کوین در این جدول باعث انتقاد شدید جامعه این ارز رمزپایه شده است. آن‌ها معتقدند که همچنان بیت کوین مهمترین ارز رمزپایه دنیا است.

این افراد می‌گویند در حالی که استیم فقط یک پلت‌فرم توزیع محتوا است، نباید بیت کوین را نیز تنها به این دلیل که به عنوان یک ارز رایج -هنوز- موفق نشده است، شکست خورده دانست؛ زیرا می‌توان از جنبه‌های دیگر به آن نگاه کرد. به هر صورت، این را هم باید در نظر داشت که این تحقیق برای رتبه بندی شبکه بلاک چین بوده است و جنبه‌هایی نظیر ارزش سرمایه گذاری چندان امتیازی نداشته است.

همچنین، برخی تحلیل‌گران دیگر نیز نسبت به این رتبه بندی انتقاداتی نیز دارند. آن‌ها می‌گویند که شبکه بلاک چین ارزهای رمزپایه باید از جنبه‌ها و معیارهای دیگری نظیر نرخ هشینگ، قدرت محاسباتی، توانایی ردیابی تراکنش‌ها و سختی شبکه نیز باید مورد ارزیابی قرار گیرند. این مواردی است که دولت چین از آن‌ها چشم پوشی کرده است.

 

رتبه بندی بلاک چین‌ها بر اساس تحقیقات چین: اتریوم در رتبه اول و بیت کوین در رده سیزدهم!

نکات قابل توجه در رتبه بندی بلاک چین‌ها

حضور استیم در میان پنج ارز رمزپایه برتر از نظر بلاک چین در رتبه بندی دولت چین نیز قابل توجه است. علت این امر نیز این است که بر خلاف اتریوم، نئو و لیسک، شبکه بلاک چین استیم برای ایجاد برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز (Dapp) ساخته نشده است.

در حقیقت، استیم یک پلت‌فرم توزیع محتوا مبتنی بر فناوری بلاک چین است. به طور کلی، استیم را می‌توان به “ردیت” تشبیه کرد که بر پایه بلاک چین طرح ریزی شده است. این اعلام از سوی دولت چین در حالی مطرح می‌شود که این دولت چندان روی خوشی به پلت‌فرم‌های اینچنینی نشان نمی‌دهد.

نکته جالب دیگر نیز حضور مونرو در رتبه نهم است. مونرو آلت کوینی است که تمرکز تیم توسعه دهنده آن همواره بر روی ناشناس ماندن تراکنش‌ها بوده است. این خصوصیت اما از نظر برخی دولت‌ها نظیر ژاپن و کره جنوبی چندان مطلوب نیست. آن‌ها این ارز رمزپایه را متهم می‌کنند که ابزاری در دست مجرمان برای پولشویی درآمدهای غیرمجاز آنان است. البته ورج نیز با همین ویژگی در رده چهاردهم ایستاده است. هر چند که شاید به دلیل فراگیرتر شدن استفاده از مونرو، این ارز رمزپایه حساسیت‌های بیشتری را برانگیخته است.

 

تحقیقات دولت چین برای رتبه بندی بلاک چین‌ها؛ چرا و چگونه؟

در اوایل ماه می، یک نشریه هنگ کنگی به نام “ساوت چاینا مورنینگ پست” اطلاعاتی را در مورد این تحقیقات دولت چین منتشر ساخت. بر اساس اطلاعات منتشره، “مرکز اطلاعات توسعه صنعت چین” (CIID) مسئولیت انجام این تحقیقات را بر عهده داشته است. به طور کلی تحقیقات این مرکز برای مشاوره دادن به دولت چین در جهت سیاست گذاری در زمینه فناوری است.

با توجه به نتایجی که برخی از آن‌ها چندان با سیاست‌های دولت چین همسو نیست، می‌توان بر صداقت این نتایج تا حدودی مطمئن بود. با توجه به جنبه “مشورتی” بودن این تحقیقات و همچنین ه دست آوردن رتبه نخست شبکه بلاک چین اتریوم، شاید باید منتظر فراگیرتر شدن استفاده از قراردادهای هوشمند اتریوم در چین باشیم.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *