بزرگترین سرقت در طول تاریخ

بزرگترین سرقت در طول تاریخ: حقایقی که تا کنون درباره‌ی هک ۵۳۰ میلیونی “کوین چک” می‌دانیم

بزرگترین سرقت در طول تاریخ مراکز مبادلات ارزهای رمزپایه رخ داده است. بازار شایعات هم داغ شده، ولی آن‌چه که رسمی است را با هم مرور می‌کنیم.

با اخبار مستر کوین همراه باشید…

بر طبق گزارش منابع رسمی، مرکز مبادلات ارز رمزپایه “کوین چک” مستقر در توکیو هک شده است. برخی می‌گویند که این اقدام بزرگترین سرقت از مراکز مبادلاتی در طول تاریخ بوده است. هر لحظه حقایق بیشتری به دست می‌رسد ولی اخبار رسیده تاکنون به شرح زیر است.

این سرقت بزرگترین دزدی از مرکز تبادلات ارز رمزپایه در طول تاریخ است

در کنفرانسی خبری، مدیران اجرایی کوین چک تایید کردند که هکرها با بیش از ۵۰۰ میلیون دلار ارز “ان ای ام” (NEM) گریخته‌اند. در هنگام حادثه، ارزش ارز رمزپایه سرقت شده در حدود ۵۳۰ میلیون دلار بوده است. البته طبق توییت “نیکی وریتاس” ارزش واقعی سرقت شده تا هنگامی که توسط مقامات مورد بررسی قرار نگیرد، مشخص نخواهد شد.

هک شدن کوین چک به عنوان بزرگترین سرقت و هک تاریخ از مراکز مبادلات جایگزین “ام تی گاکس” (Mt. Gox) شد. سرقت از ام تی گاکس به مقدار ۸۵۰ هزار بیت کوین بود. این میزان بیت کوین در آن زمان ارزشی معادل ۴۵۰ میلیون دلار داشت.

بر اساس درصد ارزش سرقت شده از کل ارزش ارز رمزپایه جهانی، ام تی گاکس بزرگترین سرقت بوده است. اما از لحاظ مقدار خالص ارزش سرقت شده، عنوان بزرگترین سرقت به هک کوین چک می‌رسد.

در زمان نوشته شدن این گزارش، هکر مقدار ۳۰۰ هزار “ایکس ای ام” (توکن “ان ای ام”) را به آدرس دیگری انتقال داده است. هر دو آدرس توسط هشدار موزائیکی علامت گذاری شده‌اند تا تبادلات از این آدرس‌ها پذیرفته نشوند.

هکر کوین چک تنها به کیف پول تبادلات “ان ای ام” رخنه کرده است

مدیران کوین چک اظهار داشتند که این هک تنها محدود به کیف پول‌های “ان ای ام” بوده است. ارزهای رمزپایه دیگر در این مرکز مبادلات، دست نخورده باقی مانده‌اند.

این خبر خیالی آسوده برای سرمایه‌گذاران ارزهای رمزپایه به همراه داشت. زیرا پیش از آن گزارشات دیگری هم رسیده بود. این گزارش‌ها حاکی از آن بود که هکر به کیف پول‌های دیگری هم نفوذ کرده است. “کاستین رایو” اعلام کرده بود بررسی حساب‌های ریپل نشان از تبادل ۱۱۰ میلیون دلاری کوین چک به مقصدی نامعلوم دارد. این کیف پول نامشخص تا کنون معادل ۳ میلیارد دلار ارزش “ایکس آر پی” در خود ذخیره کرده است. این اقدام مشکوک به رخنه امنیتی است.

اینک به این نتیجه رسیده‌ایم که تبادلات انجام شده ریپل، اقدامی امنیتی بوده است. این تراکنش توسط کوین چک به منظور حفاظت از کیف پول‌های “ان ای ام” بوده است.

مدیران موسسه “ان ای ام” اعلام کرده‌اند که این هک ربطی به سطح امنیتی ارز رمزپایه آن‌ها ندارد. بر اساس گفته‌ی آن‌ها، تمامی مسئولیت‌ها بر دوش کوین چک خواهد بود.

بزرگترین سرقت در طول تاریخ

کوین چک مقدار پول بیش از اندازه‌ای در کیف پول‌های آنلاین خود نگه‌داری کرده است

بر طبق گزارش سی‌سی‌ان، مدیران کوین چک در طی کنفرانس خبری اعتراف کردند که آن مقدار هنگفتی ارز رمزپایه را در کیف پول‌های آنلاین خود نگه داشته بودند. این کیف پول‌های آنلاین (گرم) با حمله احتمالی هکرها آسیب پذیر می‌شوند.

به دلیل معمول بودن هک، مراکز تبادلات ارزهای رمزپایه مقدار زیادی از ارزهای خود را در کیف پول‌های آفلاین (سرد) و در مکان‌های امنی نگه‌داری می‌کنند. کوین چک گفته بود “مدیریت کیف پول‌های آفلاین برای ما بسیار سخت بود”. به همین خاطر است که این هک از دیگر سرقت‌های اخیر مراکز تبادل ارز رمزپایه بزرگتر بوده و عنوان بزرگترین سرقت را به خود اختصاص داده است.

همچنین، کوین چک سامانه هوشمند قراردادهای چندامضایی “ان ای ام” را که یک لایه امنیتی دیگر بر روی کیف پول فعال می‌کند، راه‌اندازی نکرده بود. این امر نیز باعث وخیم‌تر شدن اوضاع شد.

“ان ای ام” قصد ترتیب دادن هارد فورک به منظور بازگرداندن منابع به سرقت رفته را ندارد

این سرقت مقدار زیادی از کل “ایکس ای ام” در گردش را ناپدید کرد. به همین دلیل، گمانه‌زنی‌های زیادی برای هارد فورک “ان ای ام” برای بازیابی ارزهای هک شده خود صورت گرفته است. این کار نظیر اقدامی است که اتریوم در پی سرقت از مرکز “دی ای او” در سال ۲۰۱۶ انجام داد.

البته “لان وانگ”، رئیس موسسه “ان ای ام” طی یک اظهار نظر عمومی اعلام کرده است که با ترتیب دادن یک فورک مخالف است.

او در بیانیه‌ای اعلام کرد که رخنه اتفاق افتاده تنها به دلیل اقدامات ضعیف امنیتی کوین چک است. همچنین، لان وانگ که هیچ مشکلی در کدنویسی این ارز رمزپایه وجود ندارد. او دیگر مراکز مبادلات ارزهای رمزپایه را تشویق به استفاده از قرارداد هوشمند چند امضایی خود کرد.

کوین چک به دنبال جبران خسارات ناشی از بزرگترین سرقت خود و ادامه کار است

در نهایت، مدیران کوین چک اعلام کردند که در نظر دارند تبادلات این مرکز را ادامه دهند و به زودی خسارات مشتریان خود را جبران خواهند کرد. البته آن‌ها جزئیات بیشتری در مورد نحوه‌ی جبران این خسارت اعلام نکردند.

قابل توجه است که گزارش‌گر بلومبرگ مستقر در توکیو گفته است که کوین چک هنوز جواز تبادلات خود را از آژانس خدمات مالی ژاپن دریافت نکرده است. ضرب‌الاجل این آژانس در ماه اکتبر سال پیش به پایان رسیده است. آژانس خدمات مالی ژاپن، زمانی را به عنوان فرجه در اختیار این شرکت قرار داده است.

هم وسعت این سرقت و هم آگاهی از امنیت ناکافی کوین چک، سوال‌هایی را در مورد اقدام آژانس خدمات مالی ژاپن به جریمه این مرکز یا شاید حتی تعطیلی کلی آن برانگیخته است.

 

منبع: ccn.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *