بایننس مرکز مبادلات ارزهای رمزپایه غیرمتمرکز (DEX) راه‌اندازی خواهد کرد

بایننس مرکز مبادلات ارزهای رمزپایه غیرمتمرکز (DEX) راه‌اندازی خواهد کرد

روز سه شنبه مرکز مبادلات ارزهای رمزپایه بایننس اعلام کرد که طرحی برای راه‌اندازی بلاک چین خود دارد. این شرکت در نظر دارد در این بلاک چین، مرکز مبادلات ارزهای رمزپایه غیرمتمرکز (DEX) خود را نیز راه‌اندازی کند.

با اخبار مستر کوین همراه باشید…

 

بایننس و راه‌اندازی مرکز مبادلات ارزهای رمزپایه غیرمتمرکز (DEX)

مرکز مبادلات ارزهای رمزپایه بایننس شرکتی اصالتا چینی است. با توجه به قوانین محدود کننده چین، بایننس در هنگ کنگ مستقر است. در مدت اخیر، بایننس همیشه به عنوان یکی از سه مرکز مبادلات ارزهای رمزپایه بزرگ دنیا رتبه‌بندی شده است.

در روز هفتم مارس ۲۰۱۸، اخباری مبنی بر اختلالات معاملات در این مرکز منتشر شد. پس از آن مشخص شده که بایننس مورد حمله هکری قرار گرفته است که با اقدام مسئولان برای توقف برداشت از حساب کاربران و سپس معکوس ساختن معاملات غیرمجاز، این حمله ناموفق ماند. تنها چند روز پس از این هک ناموفق، مدیرعامل این شرکت خبری مبنی بر طرح راه‌اندازی مرکز مبادلات ارزهای رمزپایه غیرمتمرکز را بر پایه فناوری بلاک چین منتشر ساخته است.

“چانپنگ ژائو”، مدیرعامل بایننس در توییت خود اعلام کرد که “بایننس به سرعت در حال رشد بود و مشغولیت زیاد مانع از شروع هرچیز دیگری می‌شد. با این وجود، الان ما می‌خواهیم یک بایننس دیگر را شروع کنیم.”

شرکت بایننس اعلام کرده است که پس از انجام تحقیقات گسترده ای در مورد چارچوب موجود مراکز مبادلات غیرمتمرکز، تصمیم به راه‌اندازی “بایننس چین” گرفته است.

 

مرکز مبادلات ارزهای رمزپایه غیرمتمرکز (DEX) چیست؟

مرکز مبادلات ارزهای رمزپایه غیرمتمرکز به کاربران اجازه می‌دهد که کوین‌های خود را بدون دخالت شخص ثالث، به دیگر کاربران بفروشند. این “شخص ثالث” در مراکز مبادلاتی متمرکز، خود این مراکز می‌باشند که معمولا نام و برند آن‌ها باعث جلب نظر هکرها نیز می‌شود. حملات هکرها در تاریخ کوتاه مدت پیدایش این مراکز، تا به حال بیش از ۱ میلیارد دلار (با ارزش ارزهای رمزپایه در زمان هک) ضرر به جامعه ارزهای رمزپایه وارد کرده است.

شناخته شده‌ترین مرکز مبادلات ارزهای رمزپایه غیرمتمرکز در حال حاضر، “اتر دلتا” (EtherDelta) است. این DEX از قراردهای هوشمند استفاده می‌کند. اتر دلتا به کاربران اجازه می‌دهد توکن‌های ERC20 که همگی بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می‌شوند را به فروش برسانند.

در حال حاضر نمی‌توان گفت که پلت‌فرم‌های DEX به طور کامل امن می‌باشند. علت این امر هم این است که خود وب سرورهای DEX به صورت متمرکز می‌باشند. با این وجود، مراکز مبادلات ارزهای رمزپایه غیرمتمرکز در مقیاس بزرگ نسبت به ماکز متمرکز، آسیب‌پذیری بسیار کمتری دارند.

بایننس مرکز مبادلات ارزهای رمزپایه غیرمتمرکز (DEX) راه‌اندازی خواهد کرد

چرا مراکز مبادلات ارزهای رمزپایه غیرمتمرکز گسترده نشده‌اند؟

مهمترین دلیل این که پلت‌فرم‌های DEX هنوز چندان گسترده نشده‌اند، این است که آن‌ها در حال حاضر فقط قابلیت مبادله توکن‌ها و دارایی‌هایی که بر روی یک بلاک چین مشترک اجرا می‌شوند را دارند. البته قرار بر این است که با ارتقا فناوری شبکه لایتنینگ (LN)، قابلیت معاملات بین بلاک چین‌های مختلف فراهم شود. به چنین قابلیتی، “مبادلات اتمی” گفته می‌شود.

هنوز مشخص نیست که مرکز مبادلات ارزهای رمزپایه غیرمتمرکز بایننس قرار است چگونه کار کند. البته به نظر می‌رسد که پلت‌فرم DEX آن‌ها در کنار مرکز متمرکز این شرکت راه‌اندازی شود.

نکته دیگری که وجود دارد، این است که آلت کوین “بایننس کوین” نیز که توکنی از نوع ERC20 است، قرار است به عنوان دارایی “بایننس چین” بازنویسی شود. با این اتفاقات، این شرکت به نظر می‌رسد شرکتی است که در حال تبدیل شدن به یک جامعه است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *