سرمایه گذاری در بیت کوین

سرمایه گذاری در بیت کوین پرمخاطره است یا تحلیل‌گران بازارهای سنتی به سود خود می‌اندیشند؟

آیا به راستی سرمایه گذاری در بیت کوین پرمخاطره است؟ با مستر کوین همراه باشید تا از نظر کارشناسان مطلع شوید…

با افت قیمت بیت کوین پس از تجدید ساختار تکنولوژی بلاک چین، تعدادی از سرمایه‌گذاران مالی سنتی درباره تأثیر و ضربات روانشناختی این پدیده بر روی اقتصاد جهانی، ابراز نگرانی کرده‌اند. بسیاری گمان می‌کنند، این اظهار نظرها به خاطر تاثیر نامطلوب بیت کوین بر این بازارهای سنتی و از دست دادن بسیاری از سرمایه‌گذاران آن‌ها می‌باشد.

“مایکل دوداس”، یکی از مقامات بلندپایه در تجارت سرمایه‌گذاری فلزات است. او یکی از این مخالفین سرمایه گذاری در بیت کوین است. دوداس در مصاحبه خود در سی‌ان‌بی‌سی، بر روی سرمایه‌ گذاری در بیت کوین برچسب “سرمایه‌گذاری پرمخاطره” را چسباند. این اظهارات در پی نشانه‌های قیمت بیت کوین به بازپس‌گیری بالاترین سطح خود، در پی افت اخیر صورت گرفت.

این عقیده‌ی او با توجه به مراحل آغازین از عمر این کلاس دارایی در حال ظهور غافلگیرکننده نیست. این در حالی است که اکثر سرمایه‌گذاران نسبت به کارکردهای ارزهای رمزپایه و نقش آن‌ها در انقلاب اقتصاد جهانی هیچ دانشی ندارند. به همین دلیل، چندان نمی‌توان این اظهارنظرها را “کارشناسی” خواند.

با این شرایط، بعید نیست که این اظهارات دوداس در نتیجه فرضیه‌ی “FOMO” (ترس از دست دادن چیزی) باشد. این حس مشترک سرمایه‌گذاران بازارهای سنتی است که حتی کارشناسان تحصیل‌کرده و پیشرفته آن بازارها را فریب می‌دهد.

مایکل دوداس متخصص فلزات هلدینگ “ورتیکال ریسرچ” است. او یکی از شرکای مالکین این سازمان است. تجربه دوداس با دارایی‌های ملموسی نظیر طلا (که اغلب در طول بحران تورم به عنوان یک سپر تدافعی عمل می‌کند) نشان‌دهنده‌ی یک میدان دید منطقی در انتخاب سرمایه‌گذاری از نظر او می‌باشد.

سرمایه گذاری در بیت کوین

طلا کاربردهای متنوعی در دنیای واقعی دارد. همچنین، طلا از تولیداتی است که ارزش آن به اثبات رسیده و از مقبولیت عمومی نیز برخوردار است. از سوی دیگر، بیت کوین با وجود این که به عنوان طلای دیجیتال تعریف شده است، اما هنوز هم از سوی این موسسات مالی سنتی به مانند طلا ارزشمند شناخته نشده است.

 

هراس‌آوری در سرمایه گذاری در بیت کوین

نگرانی دوداس به عنوان یک واکنش به مسابقه است. واکنشی که سعی در جبران عقب‌ماندگی حال حاضر از بیت کوین به دلیل ضررهای وارد شده‌ی اخیر توسط این ارز رمزپایه به بازار سرمایه‌اش ناشی می‌شود. به طور نسبی، دوداس تنها به افزایش ۸ درصدی قیمت طلا بین سال جاری تا اواخر سال ۲۰۱۸ حتی با نگاهی خوش‌بینانه در طرف آن چشم دوخته است. این در حالی است که بیت کوین در سال جاری از ۱۰۰۰ دلار به بالاترین حد خود، یعنی به نزدیکی ۲۰،۰۰۰ دلار افزایش یافته است.

با وجود این که بیت کوین در قراردادهای آتی Cboe و CME در فعالیت های تجاریشان جای داده شده و خود دوداس تصدیق کرده که این بازار، بازار ماندگاری می‌باشد، ولی همچنان هم سرمایه گذاری در بیت کوین را در بهترین حالت پرمخاطره می‌بیند! او می‌گوید: “با قرار دادن بیت کوین در بازار قطعاً یک حس مشروعیت به بازار بیت کوین افزوده می‌شود.”

بدیهی است، بازار و سرمایه گذاری در بیت کوین در حال ترقی می‌باشند. هرچند گاهی کارشناسان در آن مردد باقی بمانند. در این زمینه، دوداس اذعان کرده است که “کار بیشتر باید در جبهه‌ی مقررات نظارتی انجام شود. این کار می‌تواند به عنوان یک سپر عمل کند. اگر برخی از مسائل بسیار ناپایدار وجود داشته باشد، زیان‌های مالی قریب‌الوقوع خواهد بود و مردم صدمه می‌بینند. من فکر می‌کنم که بدون شک این امر می‌تواند مایه‌ی دلسردی این بازار شود. کارهای نظارتی از سوی دولت می‌تواند تاحدی موجب شکسته شدن بازار شود.”

این اظهارات دوداس است که به صحت و صداقت در آن می‌توان شک داشت.

 

منبع: www.ccn.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *