بیت کوین، طلای جدید

بیت کوین طلای جدید است؛ یک دارایی با امنیت بالاتر – “گلدمن ساکس”

“گلدمن ساکس”، بانک سرمایه گذاری ۹۶ میلیارد دلاری، بر این باور است که بیت کوین، طلای جدید است. گلدمن ساکس، بیت کوین را اندوخته‌ای برتر و با ارزش در بازار مالی جهانی می‌داند.

با اخبار مستر کوین همراه باشید…

بیت کوین، پیشرفتی طبیعی از ارز سنتی

“زک پاندل” تحلیل‌گر “گلدمن ساکس” در گزارشی که به مشتریان بانک فرستاده است، نوشت که افزایش سریع تقاضا برای بیت کوین، ناشی از نارضایتی رو به رشد سیستم‌های پولی قانونمند شده و زیرساخت‌های بانکی است.

پاندل در بلندمدت، از ارزهای رمزپایه بالغ و تکامل یافته به یک کلاس دارایی بزرگ، اشاره کرد که ارزهای رمزپایه نظیر بیت کوین بازدهی پایین‌تری را نشان خواهند داد، اما همانند طلا و سایر دارایی‌های امن، ثبات ارزشی بالایی خواهند داشت. او نوشت:

“ما باید بر این نکته تأکید کنیم که در بلند مدت، از ارزهای رمزپایه به مانند پول باید انتظار سودآوری کمتری داشته باشیم. هرچند که در ابتدا، به دلیل تازگی این نوع ارزها، سود آن‌ها زیاد است. ارزهای رمزپایه باید به عنوان یک دارایی با سود کم یا صفر مورد توجه قرار گیرند. همان‌گونه که در مورد دارایی‌های مشابه نظیر طلا یا برخی فلزات گران‌بهای دیگر، چنین نگاهی داریم.”

بازار ارزهای رمزپایه و انتظار پیشرفت‌های بیشتر

با این حال، پاندل باز هم دیدگاهی منفی در مورد روند قیمت بیت کوین و نرخ رشد چشمگیر این نوع ارزها را در بازار ارزهای رمزپایه ارائه داد. همچنین، او احساس کارشناسان در بازار ارزهای رمزپایه نظیر و “چارلز هاسکینسون”، یکی از بنیانگذاران و “ویتالیک باترین” خالق اتریوم را به اشتراک گذاشت.

در ماه دسامبر، باترین اظهار داشت:

“امروزه کل ارزش بازار ارزهای رمزپایه فقط به نیم تریلیون دلار رسیده است. اما آیا این همان چیزی است که باید به دست می‌آوردیم؟ چند نفر از مردم بدون بانك، الان دارای بانک شده‌اند؟ چقدر تجارت مقاوم در برابر سانسور برای مردم عادی را فعال کرده‌ایم؟ چه مقدار برنامه غیر متمرکز (Dapp) ساخته‌ایم که استفاده قابل توجهی دارند؟ ارزش کم افزوده شده برای هر کاربری که از بلاک چین استفاده می‌کند، خوب است، اما پس از این باید حجم آن را افزایش دهیم.

البته پاسخ به تمام این سوالات قطعاً صفر نیست. حتی در برخی موارد بسیار قابل توجه است. با این وجود، این کافی نیست که بگوییم این سطح ارزش نیم تریلیون دلاری قابل توجه است. کافی نیست.”

بیت کوین، طلای جدید

ارزش بازار ارزهای رمزپایه از چند ارزهای رمزپایه‌ای که به طور عمده مبادله می‌شوند -نظیر بیت کوین و اتریوم- می‌تواند با توجه به تعداد پایگاه‌های کاربرانشان و افزایش فعالیت این کاربران بزرگ به نظر می‌رسد. با این حال، بازار ارزهای رمزپایه دیگر در بازار می‌تواند مورد سوال قرار گیرد. از این نظر، توصیف پاندل از بازار ارزهای رمزپایه به عنوان یک “حباب گمراه‌کننده‌ی کلاسیک” نیز می‌تواند موجه باشد.

 

پتانسیل بیت کوین، طلای جدید

اما، همان‌گونه که “لوید بلانکفین”، مدیرعامل شرکت گلدمن ساکس، در مصاحبه‌ای با “سی‌ان‌بی‌سی” توضیح داد، اگر بیت کوین پیشرفت طبیعی ارزهای سنتی یا تغییر شکل فیزیکی پول به ارزهای دیجیتال باشد، ارزش‌گذاری بازار بیت کوین به راحتی قابل توجیه است.

بلانکفین تأکید کرد که لغو استاندارد طلا و معرفی ناگهانی سیستم ارزشی ارزهای سنتی نیز در ابتدا توسط مردم و بازرگانان پذیرفته نشد. با گذشت زمان، اقتصاد جهانی با سیستم ارزشی ارزهای سنتی سازگار شد و از آن به عنوان شکل اصلی پول استفاده کرد.

بیت کوین نیز می‌تواند به پیشرفت طبیعی ارزهای سنتی به ارزهای دیجیتال منجر شود، همان‌گونه که تغییرات از طلا به ارزهای سنتی -نظیر دلار- صورت گرفت.بنابراین می‌توان گفت که بیت کوین، طلای جدید است.

بلانکفین گفت: “شاید من این را دوست نداشته باشم و به آن مطمئن نباشم، اما شاید درآینده‌ای نزدیک به سمتی برویم که از بیت کوین به جای پول سنتی استفاده کنیم. من می‌گویم شاید این پیشرفت طبیعی از شکل پول فیزیکی به پول دیجیتال بوده است.”

منبع: ccn.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *