کیف پول بیت کوین

آموزش کار با کیف پول بیت کوین و چگونگی شروع کار با بیت کوین

در مقاله “بیت کوین چیست” یاد گرفتید که بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند. با این وجود هنوز کار با بیت کوین را آغاز نکرده‌اید. چرا؟ اگر نمی‌دانید که چگونه باید کار با بیت کوین را شروع کنید، ما در این‌جا به شما آموزش می‌دهیم.

با مستر کوین همراه باشید تا کار با بیت کوین را شروع کنید…

کار با BTC (همان بیت کوین) و انجام تراکنش (ارسال و دریافت) با آن، فوق‌العاده راحت و ساده است. چه بخواهید کاربری عادی باشید و چه تجارت کنید، این مقاله به شما چگونگی راه‌اندازی کار با بیت کوین را می‌آموزد.

کیف پول بیت کوین شما

همانند تمام ارزهای فیزیکی، برای بیت کوین هم به مکانی جهت نگهداری آن نیاز دارید. برای کار با ارز سنتی، بیشتر مردم مبلغ کمی را در کیف پول خود می‌گذارند و بقیه‌ی اندوخته‌ی خود را در بانک نگهداری می‌کنند. اجازه دهید ببینیم که در بیت کوین روال کار به چه صورت است. برای کار با بیت کوین، روش‌های متعددی وجود دارد. در این راهنما، برخی از آسان‌ترین روش‌ها برای استفاده‌ی کاربران جدید بیت کوین آموزش داده می‌شود.

در ساده‌ترین روش‌ها، بیت کوین در کیف پول‌های دیجیتال ذخیره می‌شوند. یک کیف پول بیت کوین، همانند یک نرم‌افزار ساده برای ذخیره، ارسال و دریافت بیت کوین است. با این حال، کیف پول‌های زیادی برای کار با بیت کوین وجود دارد که هرکدام دارای جنبه‌های مثبت و منفی می‌باشند. شما به عنوان کاربر بیت کوین می‌توانید کیف پول خود را انتخاب کنید. گذشته از این که کدام کیف پول را انتخاب می‌کنید، داشتن دو کیف پول ایده‌ی خوبی است. یکی از آن‌ها را به ذخیره‌سازی و دیگر را به خرج کردن اختصاص دهید.

بیت کوین به موسسات مالی نظیر بانک‌ها اعتماد نمی‌کند. به جای آن، خود کاربران کنترل کامل پولشان را برعهده دارند. این امر ممکن است در نگاه اول مسئولیتی سنگین به نظر برسد، اما این راهنما به شما نشان می‌دهد که چقدر آسان است که شما، بانک خودتان باشید.

کیف پول بیت کوین برای مخارج روزمره (کیف پول گرم)

اولین کیف پول شما همانند کیف پول فیزیکی، برای انجام معاملات روزانه موردد استفاده قرار می‌گیرد. به این کیف پول، اصطلاحاً “کیف پول داغ” یا “کیف پول گرم” (Hot Wallet) گفته می‌شود. “کیف پول گرم” به این معنی است که به اینترنت متصل است. روش محبوب و ساده برای استفاده از کیف پول گرم، Blockchain.info است. این کیف پولی است که به راحتی و در هر نقطه از جهان، با اتصال به اینترنت می‌توانید از آن استفاده کنید.

برای شروع کار با Blockchain.info ، به صفحه‌ی اینترنتی آن بروید و خیلی راحت و ساده یک حساب کاربری بسازید. تنها با چند مرحله‌ی ساده و در چند ثانیه، صاحب کیف پول بیت کوین خودتان خواهید شد.

کیف پول بیت کوین

پس ار وارد شدن به کیف پول بیت کوین جدیدی که ساخته‌اید، باید مشابه چنین تصویری را مشاهده کنید.

اگر به قسمت “Request” بروید، آدرس بیت کوین خود را می‌بینید (مطابق تصویر زیر). اگر کسی بخواهد برای شما پول بفرستد، آن را باید به این آدرس منحصر به فرد ارسال کند.

کیف پول بیت کوین

با کلیک بر روی “View QR Code” کد QR آدرس بیت کوین شما دیده می‌شود (همانند تصویر زیر).

کیف پول بیت کوین

اگر شما بخواهید برای کسی پول ارسال کنید، باید به قسمت “Send” بروید. در آن‌جا، آدرس انحصاری آن شخص و مقدار بیت کوینی را که می‌خواهید ارسال شود، وارد می‌کنید. این کار به همین سادگی است!

کیف پول بیت کوین

هیچ‌گاه ارسال پول به این راحتی و سادگی نبوده است. شما می‌توانید بیت کوین‌ها را به حساب هرکسی در هر جایی از دنیا –آن هم بدون هزینه‌ای زیاد- انتقال دهید.

کیف پول بیت کوین امنیت دارد؟

ممکن است مورد جالبی توجه شما را جلب کرده باشد. شما تشویق می‌شوید که آدرس بیت کوین خود را به اشتراک بگذارید. نیازی نیست آدرس بیت کوین خصوصی و محرمانه باشد و همانند شماره کارت اعتباری از آن محافظت شود. در واقع، می‌توان آدرس بیت کوین را به آدرس صندوق پستی تشبیه کرد. هر کسی می‌تواند برای شما نامه بفرستد، ولی کلید صندوق پستی فقط در اختیار شما است. شبیه به همین هم در بیت کوین رخ می‌دهد. یعنی هر کسی می‌تواند برای شما بیت کوین ارسال کند، اما فقط شما به این کوین‌های دریافت شده دسترسی دارید.

حالا آدرس بیت کوین را با شماره کارت اعتباری (یا کارت بدهی) مقایسه کنید. اگر یک معامله بین‌المللی بخواهید انجام دهید، باید اجازه دسترسی به اموال خود را به طرف تجاری بدهید و اعتماد کنید که فقط مبلغ مجاز از آن برداشت می‌شود. در حالی که در بیت کوین چنین نیست و خود شما مبلغ را به طرف مقابل ارسال می‌کنید. همان‌طور که می‌بینید، در بیت کوین دیگر نیازی به اعتماد به شخص ثالثی ندارید و از جنبه‌های گوناگون، نسبت به پول سنتی ایمنی آن بسیار بیشتر است.

بلاک چین ایمن است؟

حالا که صحبت از شخص ثالث شد، این سوال پیش می‌آید که آیا بلاک چین ایمن است؟ پاسخ کوتاه به این سوال “بله” است. بلاک چین کد منبعی است که جهت بررسی برای هر کسی در دسترس است. به عبارتی دیگر، کاربران آن می‌توانند اطمینان پیدا کنند که هیچ شک و شبهه‌ای در پشت صحنه وجود ندارد. علاوه بر این، بلاک چین به کلیدهای خصوصی کاربران دسترسی ندارد و این امنیت به نظر بیشتر کاربران جامعه‌ی بیت کوین کافی به نظر می‌رسد.

البته، برای برطرف شدن خیالات واقعاً پارانوئیدی، می‌توانی یک کیف پول دسکتاپ کلاینت نظیر Bitcoin Core یا Electrum دانلود و استفاده کنیم. از آن‌جایی که نرم‌افزار به جای سرورهای بلاک چین، بر روی رایانه‌ی ما قرار دارد، امنیت آن بیشتر هم می‌شود. با این وجود، در این حالت کیف پول فقط از طریق رایانه‌ی ما قابل دسترسی است. بلاک چین خدماتی را ارائه می‌کند که هم امنیت دارد و هم راحت است و این نکته برای کیف پول روزانه (یا همان کیف پول گرم) اهمیت دارد.

کیف پول بیت کوین برای پس‌انداز (کیف پول سرد)

این‌جا جایی است که تمایل دارید تا جایی که امکان دارد امنیت تشدید شود. کیف پول پس انداز شما همانند سپرده گذاری در بانک است. به دلیل این که بیشتر بیت کوین‌های خود را در این‌جا ذخیره می‌کند، می‌خواهید امنیت در بهترین حالت ممکن برقرار باشد. “کیف پول سرد” (Cold Wallet) روشی برای دست‌یابی به این هدف است. “کیف پول سرد” به این معنی است که به اینترنت متصل نیست. از طریق آفلاین باقی ماندن، امکان حمله‌ی هکرها به کیف پول سرد بسیار کم است. یک روش بسیار راحت برای پس‌انداز سرد، استفاده از Coinbase Vault است.

کیف پول بیت کوین

Coinbase Vault ارائه کننده‌ی روشی بسیار آسان برای پس‌انداز درازمدت بیت کوین است.

بدون این‌که بخواهیم به جزییات فنی Coinbase Vault بپردازیم، باید بگوییم که Vault راه‌حلی برای ذخیره‌ی بیت کوین‌های آفلاین شما در محل‌های امن در سراسر دنیا است. برداشت کوین‌ها از Vault به تاییدهای چند لایه‌ای نیازمند است. همچنین، برداشت با ۴۸ ساعت تاخیر انجام می‌شود. بنابراین، امکان لغو تراکنش در این پنجره‌ی ۴۸ ساعته وجود دارد. Coinbase به صورت مستقل توسط اعضای معتمد جامعه‌ی بیت کوین بررسی شده است و شرکت‌های شاخصی همچون “Dell” ، “Expedia” و “DISH Network” از آن استفاده می‌کنند.

البته همان‌گونه که پیش‌تر بیان کردیم، شما به اعتماد به اشخاص ثالثی نظیر Coinbase نیازی ندارید. این کار فقط شاید – به ویژه برای کاربران جدید – مناسب‌تر باشد. برای این که شما واقعاً بانک خودتان باشید، می‌توانید یک کیف پول کاغذی بسازید یا از کیف پول سخت‌افزاری آفلاین استفاده کنید. نحوه‌ی این عملکردها فراتر از این راهنما است.

از بیت کوین خود استفاده کنید

اکنون شما کیف پول بیت کوین خود را تنظیم کرده‌اید. اینک زمان شروع کار با بیت کوین‌ها است! اگر هیچ بیت کوینی ندارید، می‌توانید آن را از صرافی‌های بیت کوین خریداری کنید. برخی روش‌های دریافت رایگان بیت کوین هم وجود دارد (که البته مقدار آن کم است). البته اصلی‌ترین کار پول، توانایی خرید با آن است. فکر می‌کنید می‌توان از بیت کوین برای خرید کالا و خدمات استفاده کنید؟ با دیدن مراکزی که بیت کوین را همانند پول فیزیکی می‌پذیرند، غافلگیرتان خواهد کرد!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *