باترین با راه‌حل خود مراکز مبادلات ارزهای رمزپایه را از هک شدن مصون می‌کند

باترین با راه‌حل خود مراکز مبادلات ارزهای رمزپایه را از هک شدن مصون می‌کند

باترین ارائه دهنده راه‌حل مقیاس بلاک چین است که می‌تواند مراکز مبادلات ارزهای رمزپایه را در برابر هک مقاوم کند. این راه‌حل با توجه به این که هک شدن مراکز مبادلات ارزهای رمزپایه از نگرانی‌های بزرگ جامعه این نوع ارزها است، می‌تواند بسیار قابل توجه باشد.

با اخبار مستر کوین همراه باشید…

ویتالیک باترین و راه‌حل مقیاس بلاک چین برای مقاومت در برابر هک

ویتالیک باترین، یکی از بنیان‌گذاران اصلی اتریوم است. او حالا یک راه حل مقیاس بلاک چین به نام “پلاسما کش” را معرفی کرده است. پلاسما کش یک نسخه حتی مقیاس پذیرتر از راه‌حل موجود به نام “پلاسما” است. باترین در جریان یک گفتگوی زنده در یوتیوب برای کنفرانس جامعه اتریوم در پاریس در روز جمعه نهم مارس (هجدهم اسفند) این راه‌حل را معرفی کرد.

پلاسما کش توسط باترین و توسعه دهندگانی به نام‌های “دن رابینسون” و “کارل فلورش” به وجود آمده است.

خود پلاسما یک راه‌حل مقیاس زنجیره‌ای برای بلاک چین‌ها است. پلاسما پیش از این به وسیله باترین و “جوزف پون”، سازنده شبکه لایتنینگ (یا شبکه صاعقه) در ماه آگوست ۲۰۱۷ معرفی شده بود. پلاسما با بهینه سازی داده‌هایی که به شاخه اصلی بلاک چین منتقل می‌شود، کار می‌کند و کاهش هزینه‌های تراکنش برای قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) را به ارمغان می‌آورد.

با توجه به گفته‌های باترین، مشکلات مربوط به مقیاس پذیری پلاسما این است که هر کاربر باید هرکدام از بلوک‌های پلاسما را دانلود و تایید کند، که مانع از مقیاس نمایشی می شود.

پلاسما کش باترین دقیقا چه کار می‌کند؟

برای توضیح مدل پلاسما کش، باترین این گونه مثال می‌زند که اگر یک کاربر، مقداری اتر را به مرکز مبادلات ارزهای رمزپایه یا هر سرویس خدماتی شخص ثالث دیگری ارسال کند، یک کوین پلاسما با همان مقدار اتر و یک شناسه منحصر به فرد ایجاد می‌شود که آن را نمی‌توان تجمیع یا تقسیم کرد.

در مقایسه با پلاسما، در پلاسما کش کاربران فقط نیاز دارند به بلوک‌هایی توجه کنند که حاوی کوین‌هایی می‌باشند که آن‌ها می‌خواهند پیگیری کنند:

“کاربر فقط نیاز به بررسی در دسترس بودن و درست بودن زنجیره پلاسما در شاخص خاص کوین دارد، از هر مقدار کوینی که دارند و هر مقدار کوینی که برای آن‌ها اهمیت دارد.”

باترین با راه‌حل خود مراکز مبادلات ارزهای رمزپایه را از هک شدن مصون می‌کند

باترین در مورد کاربرد عملی پلاسما کش در حال حاضر، امکان استفاده مراکز مبادلات ارزهای رمزپایه از این فناوری را برای ایجاد “مقاومت در برابر هک شدن” بیشتر از سایر موارد می‌داند.

به دلیل این که هر کوین پلاسما دارای یک مالک است، کوین‌ها به هیچ عنوان قابل تعویض و قابل مبادله نیستند: هیچ کس نمی‌تواند یک کوین کاربر دیگر را بگیرد بدون این که به مالک کوین هشدار داده شود. در این حالت، صاحب کوین با نشان دادن اطلاعات “اثبات کننده” مالکیت برای تاریخچه آن کوین، از برداشت احتمالی شخص متقلب در قالب یک “سیستم شکایت” جلوگیری می‌کند.

باترین یادآوری می‌کند که حتی اگر یک هک در مرکز مبادلات ارز رمزپایه‌ای رخ دهد، با استفاده از پلاسما کش، کاربران دیگر پول خود را از دست نمی‌دهند:

“صرف نظر از آن چه که در مرکز مبادلات ارزهای رمزپایه اتفاق می‌افتد، کاربران می‌توانند پول خود را از طریق روند خروج پلاسما اجرا کنند و پول خود را دریافت کنند.”

 

سخن پایانی باترین

باترین سخنان خود را با پیش بینی مثبت برای استفاده از پلاسما کش در آینده به پایان رساند:

“در آینده، هر زمان که یک مرکز مبادلات ارزهای رمزپایه بزرگ و چند میلیارد دلاری که توسط یک توسعه دهنده کاملا فاقد صلاحیت نوشته شده است، هک شود، هیچ کس هیچ پولی را از دست نخواهد داد.”

یادآوری می‌شود که “سگویت” نیز یک راه‌حل مقیاس پذیر برای بیت کوین است که به تازگی در مراکز مبادلات ارزهای رمزپایه مختلف به اجرا گذاشته شده است. سگویت با وجود مخالفانی که در ابتدا داشت، اکنون به عنوان یک راه‌کار مناسب برای بالا بردن سرعت و پایین آوردن هزینه تراکنش‌های بیت کوین شناخته می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *