دور زدن تحریم ها با استفاده از ارزهای رمزپایه

کشورهای مختلفی در دنیا برای دور زدن تحریم ها با استفاده از ارزهای رمزپایه تلاش می‌کنند. این کشورها به دلایل مختلفی از سوی ایالات متحده امریکا مورد تحریم واقع شده‌اند و از فشارهای اقتصادی به آن‌ها وارد شده است. این روزها با اعلام خروج امریکا از برجام و برقرار شدن مجدد تحریم‌ها از سوی این کشور، دور زدن تحریم ها با استفاده از ارزهای رمزپایه، یک ترفند از سوی کشور ما می‌تواند باشد. ارزهای رمزپایه با توانایی و پتانسیل فوق العاده خود در این زمینه نه فقط به مسئولین، بلکه به فعالان عرصه اقتصادی ایران نیز می‌تواند کمک کند. در این نوشته به سه کشور در سه قاره مختلف می‌پردازیم تا دور زدن تحریم ها با استفاده از ارزهای رمزپایه را بررسی کنیم.

با اخبار، تحلیل‌ها و آموزش‌های مستر کوین در حوزه ارزهای رمزپایه همیشه به روز بمانید…

دور زدن تحریم ها با استفاده از ارزهای رمزپایه به روش کره شمالی

کره شمالی سال‌های زیادی است که تحت فشار تحریم از سوی جوامع بین المللی قرار دارد. با این وجود، این کشور در سال‌های اخیر دور زدن تحریم ها با استفاده از ارزهای رمزپایه را به خوبی به اجرا گذاشته است. دولت کره شمالی از جمله فعالان استخراج بیت کوین است.

همچنین، این کشور در زمینه تبادلات ارزهای رمزپایه هم فعالیت چشمگیری دارد. البته آن‌ها با بهره گرفتن از روش‌های مختلف تلاش می‌کنند که معامله‌گران این کشور شناسایی نشوند تا مشکلی در زمینه بلوکه شدن دارایی‌هایشان رخ ندهد.

البته، گفته می‌شود که کره شمالی از روش‌های غیراخلاقی نظیر هک کردن مراکز مبادلات ارزهای رمزپایه نیز استفاده می‌کند که با اصول کشور ما ناسازگار است.

دور زدن تحریم ها با استفاده از ارزهای رمزپایه به روش ونزوئلا

ونزوئلا روزهایی بحرانی را به دلیل تحریم‌های علیه این کشور پشت سر می‌گذارد. با این حال، دولت ونزوئلا اولین ارز رمزپایه دولتی را با نام پترو راه اندازی کرده است. طبق اظهارات “نیکلاس مادورو”، رئیس جمهور ونزوئلا، هر توکن پترو توسط یک بشکه نفت این کشور پشتیبانی می‌شود.

البته موانع بسیار زیادی بر سر راه موفقیت پترو وجود دارد. در حالی که اخباری مبنی بر موفقیت عرضه اولیه سکه (ICO) پترو از سوی دولت‌مردان این کشور منتشر می‌شد، ترامپ سعی در تخریب این روند داشت و این آلت کوین دولتی را نیز مشمول تحریم دانست. با این وجود ونزوئلا اعلام کرد که این عرضه اولیه سکه موفق‌تر از پیش بینی آن‌ها بوده است. به هر صورت، به نظر می‌رسد که با وجود تبلیغات منفی رسانه‌ای، پترو در مسیر خوبی پیش می‌رود.

ونزوئلا علاوه بر پترو، به مبادلات ارزهای رمزپایه و ایجاد مراکزی در این خصوص و استخراج ارزهای رمزپایه نیز دلبسته است.

دور زدن تحریم ها با استفاده از ارزهای رمزپایه

دور زدن تحریم ها با استفاده از ارزهای رمزپایه به روش روسیه

روسیه کمی دیرتر به کشورهای نظیر کره شمالی و ونزوئلا پیوسته است. دو دلیل عمده این امر، یکی قدرتمند بودن این کشور و یکی هم جدید بودن تحریم‌های امریکا علیه این کشور است. به هر حال، به نظر می‌رسد ولادیمیر پوتین طرح‌های ویژه‌ای را در مورد بهره گرفتن از صنعت ارزهای رمزپایه و فناوری بلاک چین دارد. او برای قانون‌گذاران این کشور ضرب‌الاجلی برای به تصویب رساندن “قوانینی راحت” در مورد ارزهای رمزپایه تعیین کرده است. البته روسیه در راه اندازی پترو نیز نقش اول را به عنوان شریک ونزوئلا ایفا کرده است.

همچنین، از این کشور اخباری می‌رسد که حاکی از برنامه ریزی برای راه اندازی یک ارز رمزپایه دولتی در روسیه است. پذیرفتن ارزهای رمزپایه‌ای نظیر بیت کوین و بیت کوین کش در برخی از مراکز مختلف این کشور نظیر هتل‌ها، رستوران‌ها و حتی سوپرمارکت‌ها و تاکسی‌ها آغاز شده است و رشد روزافزونی دارد.

دور زدن تحریم ها با استفاده از ارزهای رمزپایه در ایران؟

متاسفانه در ایران هنوز موضع خیلی مشخصی وجود ندارد. روزی اخباری مبنی بر راه ‌اندازی ارز رمزپایه ملی منتشر می‌شود و روزی هم خبر ممنوعیت استفاده از این نوع ارزها به گوش می‌رسد. به هر صورت آن چه مشخص است، پتانسیل این نوع ارزها است.

امیدواریم که با شفافیت بیشتر، در این صنعت هم توانایی‌های خود را نشان دهیم و پیشرفت چشمگیری داشته باشیم و بتوانیم دور زدن تحریم ها با استفاده از ارزهای رمزپایه را تجربه کنیم.

به جز مسئولین، بسیاری از فعالان اقتصادی نیز می‌توانند با استفاده از ارزهای رمزپایه پرداخت‌های بین المللی خود را انجام دهند. به جز این، معامله‌گران (تریدرها) هم می‌توانند به درآمد خارجی کشور کمک کنند. از این درآمدها و تبدیل آن‌ها به ارزهای سنتی، می‌توان برای خرید و واردات ملزومات نیز استفاده کرد و نباید تنها به فکر فروش آن در داخل کشور باشیم.

البته نباید فراموش کرد که باید حتما با مراکزی مبادلات داشته باشیم که به بهانه تحریم‌ها، دارایی ایرانیان را بلوکه نکنند. همچنین، با ترفندهایی نظیر استفاده از آی پی‌های ثابت خارج از ایران، می‌توان با اطمینان بیشتری به معاملات این چنینی پرداخت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *