چرا بلاک چین را می‌توان رایانش ابری 2 دانست؟

چرا بلاک چین را می‌توان رایانش ابری ۲ دانست؟

رایانش ابری یک خلاقیت فوق العاده بود که باعث ایجاد یک اکوسیستم تقریبا تریلیون دلاری شد. با این همه، رایانش ابری تازه اولین گام در این مسیر بود. فناوری بلاک چین را می‌توان ادامه منطقی رایانش ابری دانست.

با اخبار و آموزش‌های مستر کوین همیشه همراه باشید…

رایانش ابری ۲: فناوری بلاک چین

رایانش ابری، اولین حرکت برای تمرکززدایی به حساب می‌آید. امروزه همه شرکت‌ها نیازمند ذخیره سازی فایل‌ها و اطلاعات مربوط به خود می‌باشند و توان پردازش دسترسی به این اطلاعات برای برنامه‌های کاربردی نیز وجود شبکه‌های متعدد با پهنای باند مناسب را می‌طلبد.

با وجود این نیازها، اتاق‌های سرور به جز هزینه‌های اولیه برای راه‌اندازی، هزینه‌هایی مستمر شامل مسائل تعمیر و نگهداری، برقراری امنیت مناسب، و به روزرسانی منظم را هم در پی داشتند. به این ترتیب، حرکت به سوی سرورهایی خارج از محل شرکت‌ها (به “ابر”)، باعث کاهش بسیار زیاد هزینه‌ها و درگیری‌های سخت افزاری شرکت‌ها شد.

رایانش ابری و غیرمتمرکز کردن ذخیره سازی و نیروی کار

امروزه دیگر شرکت‌ها می‌توانند دفاتر خود را در هر جایی تاسیس کنند و حتی کارمندان آن‌ها از مکانی دور به رسیدگی امور شرکت بپردازند. حالا رایانش ابری باعث شده است تا توان ذخیره سازی و پردازش اطلاعات به سرورهایی تخصصی سپرده شود و هر کسی با نوت بوک، تبلت، یا حتی تلفن همراه، کارهای تجاری خود را به سرانجام برساند.

فناوری بلاک چین: ادامه حرکت رایانش ابری

اکنون بلاک چین مرحله دوم ساختار محاسباتی پس از رایانش ابری را معرفی کرده است. بلاک چین از طریق یک سیستم دفترکل توزیع شده، شبکه‌ای محاسباتی ایجاد کرده است که ویژگی‌هایی نظیر امنیت، تغییرناپذیری، و دموکراتیک بودن را فراهم می‌آورد. این فناوری منجر به ایجاد برنامه‌ها و وب سرویس‌هایی غیرقابل هک شدن، شبکه‌هایی شفاف، و سیستم قابل اطمینان قدرتمند می‌شود.

محاسبات غیرمتمرکز بلاک چین

در فناوری بلاک چین، از استخراج کنندگان برای حل مسائل ریاضی استفاده می‌شود و اجماع را به وجود می‌آورد. شرکت کنندگان در استخراج، توان محاسباتی خود را در شبکه‌های بلاک چین به اجاره در ازای دریافت ارزهای رمزپایه می‌گذارند. در مجموع، آن‌ها با سیستم‌های خود “شبکه” را ایجاد و “بلوک‌های اضافه شده” را تایید می‌کنند. گروه‌های استخراج کننده، سیستمی از نودها (گره‌ها) را در شبکه‌ای که ذخیره و پردازش داده‌ها را بر عهده دارد، ایجاد می‌کنند.

خود استخراج کننده‌ها، استخرهای محاسباتی را در سراسر جهان دارند که قدرت پردازش آن‌ها را به کار می‌گیرد تا:

  • یک نسخه کامل از بلاک چین را نگهداری کنند
  • تراکنش‌ها را بررسی و تایید کنند
  • برنامه‌های کاربردی و قراردادهای هوشمند را اجرا کنند

چرا بلاک چین را می‌توان رایانش ابری 2 دانست؟

اتریوم یکی از محبوب‌ترین پلت‌فرم‌های بلاک چین را دارا است. اتریوم به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد به بلاک چین از طریق “ماشین مجازی اتریوم” (EVM) دسترسی داشته باشند. “ماشین مجازی اتریوم” ابزارهایی برای توسعه دهندگان برای ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapps) فراهم می‌آورد.

برنامه‌های غیرمتمرکز، به جای استفاده از یک سرور واحد، به قطعاتی تقسیم می‌شوند که به صورت هم‌زمان اجرا می‌شوند. رایانه‌های متعددی بیت‌ها و تکه‌های مختلف این برنامه‌ها را به اجرا می‌گذارند. هیچ رایانه‌ی واحدی تمام بخش‌های نرم افزار را ندارد و به همین دلیل، هک کردن برنامه یا تبانی در اجرای آن ناممکن می‌شود.

 

فناوری بلاک چین و تفاوت با ابر

برخلاف رایانش ابری، بلاک چین غیرمتمرکز نیازی به زیستن در یک اتاق سرور ندارد و نباید هم این‌گونه باشد. برنامه‌های مبتنی بر رایانش ابری در نهایت بر روی رایانه‌های انگشت شماری اجرا می‌شوند و تفاوت زیادی با هزاران نود موجود در شبکه بلاک چین اتریوم (برای مثال) دارد.

رایانش ابری باعث خروج از سرورهای شرکتی شد و قدرت پردازش ر در جایی دیگر متمرکز کرد. فناوری بلاک چین، قدرت پردازش و پراکندگی آن را به سراسر جهان پخش کرد.

پتانسیل بلاک چین برای استفاده از کل توان محاسباتی اینترنت، اعتقاداتی نظیر بی‌ارزش بودن ارزهای رمزپایه، حباب بودن آن‌ها، و مُدی زودگذر را باطل می‌کند. حقیقت این است که ارزهای رمزپایه می‌توانند به عنوان سیستم مبادلاتی هوشمند و با امنیت بالا عمل کنند که باعث ارائه فناوری‌ها و برنامه‌های کاربردی اینترنت می‌شوند.

با فناوری بلاک چین، ما می‌توانیم یک شبکه داوطلبانه اینترنتی به عنوان رایانش ابری ۲ ایجاد کنیم که امنیت سایبری را افزایش داده و پیشرفت در محاسبات، اینترنت اشیا (IoT)، هوش مصنوعی (AI)، و ذخیره سازی اطلاعات را فراهم می‌آورد. فناوری بلاک چین یک راه‌حل چند تریلیون دلاری است که فعلا فقط خراشی بر سطح آن ایجاد کرده‌ایم و تا رسیدن به عمق آن راه زیادی است.

نویسنده: بن نوبل یکی از بنیانگذاران “مارکت بلاک”

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *