سقوط بازار ارز رمزپایه

سقوط بازار ارز رمزپایه واقعی است؟ ریپل افت قیمت ۳۹ درصدی نداشته است: “کوین مارکت کپ” قیمت کره جنوبی را حذف کرد

بسیاری سقوط بازار ارز رمزپایه با افت قیمت شدید نشان داده شده در “کوین مارکت کپ” را باور کردند. در حالی که تنها یک روز از رکوردشکنی بازار ارز رمزپایه با پشت سر گذاشتن رقم ۸۰۰ میلیار دلار می‌گذرد.

با اخبار و تحلیل‌های مستر کوین همراه باشید…

تنها چند ساعت پس از نمایش ارزش کل بازار ارز رمزپایه در رقم ۸۱۷ میلیارد دلار در “کوین مارکت کپ”، امروز این رقم تا حدود ۶۷۰ میلیارد دلار نیز پایین آمد. این امر سقوط بازار ارز رمزپایه به حساب می‌آمد. امروز تقریباً تمامی ارزهای رمزپایه افتی شدید را در نمودار “کوین مارکت کپ” نشان می‌دادند. ریپل نیز یکی از ارزهای رمزپایه با افت قیمت بود و در میان ۱۰ ارز رمزپایه برتر بازار، بیشترین افت قیمت را در نمودار نشان می‌داد: ۳۹٫۰۵ درصد!

اما حقیقت چیز دیگری است. بنا بر گزارش‌ها، افت قیمت ریپل تنها حدود ۱۰ درصد بوده است. حالا سوال این است: چرا نمودار “کوین مارکت کپ” چیز دیگری را نشان می‌دهد؟

سقوط بازار ارز رمزپایه بر روی نمودار، نه در واقعیت

امروز و بدون هیچ‌گونه اطلاع قبلی یا توضیحی معقول، “کوین مارکت کپ” قیمت معاملاتی ریپل در بازار مبادلاتی ارزهای رمزپایه کره جنوبی را از محاسبات نمودار میانگین جهانی خود حذف کرد.

حذف نرخ‌های بازار کره جنوبی از ابعاد مختلف بحث‌برانگیز بود. نخست این که در بازار به خوبی تنظیم شده‌ی ارزهای رمزپایه کره جنوبی طی چند هفته‌ی گذشته بیش از ۵۰ درصد از معاملات جهانی ریپل ثبت شده بود. “بیت هامب”، دومین مرکز بزرگ مبادلات ارزهای رمزپایه در دنیا با حجم معاملات روزانه به میزان ۲٫۶ میلیارد دلار، در هر روز معاملات ریپل در کره جنوبی را به ارزش ۷۵۰ میلیون دلار پردازش می‌کند.

از سوی دیگر، تصمیم “کوین مارکت کپ” برای حذف نرخ معاملات کره جنوبی پرسش برانگیز بود، زیرا “کوین مارکت کپ” نرخ معاملات کره جنوبی را در تمام ارزهای رمزپایه نظیر بیت کوین، اتریوم و دیگران حذف کرده است. با این اقدام “کوین مارکت کپ”، تمام ارزهای رمزپایه در کره جنوبی تحت‌تأثیر قرار گرفتند و کاهش قیمت را تجربه کردند.

سقوط بازار ارز رمزپایه

 

مدیر ریپل: این افت قیمت واقعی نیست!

برای معامله‌گران ارزهای رمزپایه و به ویژه برای تازه‌واردین به بازار این ارزها، حذف قیمت معاملات کره جنوبی از آمار و نمودار، یک اصلاح بزرگ یا حتی سقوط بازار ارز رمزپایه به نظر می‌رسید. این افراد با یک “وحشت فروش” مواجه شدند و بر روی بازار تأثیر منفی گذاشتند. “دیوید شوارتز”، مدیر ریپل نوشت:

“تصمیم کوین مارکت کپ برای حذف قیمت‌های کره جنوبی از قیمت نمایش داده شده‌ی XRP، باعث کاهش قیمت شد. به احتمال زیاد، این کاهش قیمت به سبب فروش برخی دارندگان ریپل به دلیل وحشت از دست دادن سرمایه بوده است. به اطلاعات دقیق بنگرید و اشتباه نکنید.”

شوارتز تأکید کرد که قیمت جدید ریپل، بدون نرخ بالای معامله در بازار کره جنوبی، بیشتر معنادار است. با این وجود، این کار باعث شده است برخی سرمایه‌گذاران در کوتاه مدت نسبت به سودآوری و عملکرد ریپل نگران شوند و دارایی خود را بفروشند.

تصمیم “کوین مارکت کپ” درست بوده است؟

تحلیل‌گران و کارشناسان بازار ارزهای رمزپایه دیدگاه‌های متفاوتی در خصوص حذف قیمت‌های کره جنوبی از قیمت جهانی ارزهای رمزپایه در “کوین مارکت کپ” دارند. برخی از آن‌ها نظیر شوارتز، اعلام کردند که حذف قیمت‌های کره جنوبی برای بازار و برای هر نوع ارز رمزپایه که در “کوین مارکت کپ” ذکر شده است، مفید است. دلیل آن‌ها این است که تنها بخش کوچکی از سرمایه‌گذاران تحت‌تأثیر نرخ‌های حق معامله در کره جنوبی قرار دارند.

در حالی که برخی از کارشناسان معتقدند که این تصمیم می‌تواند چرخه‌ی حیات ارزهای رمزپایه را سالم‌تر سازد، دیگر کارشناسان بر این باورند که با توجه به حجم معاملات تجاری بازار کره جنوبی و مقررات سختگیرانه‌ای که دولت آن برای تنظیم این بخش اعمال می‌کند، نرخ‌های کره جنوبی باید در میانگین قیمت جهانی مورد محاسبه قرار گیرد.

سوال در مورد نرخ بازار ارزهای رمزپایه کره جنوبی و این که آیا آن‌ها باید در قیمت جهانی این ارزها منعکس شوند یا خیر، همچنان بدون پاسخ مانده است.

 

منابع: ccn.com و coinmarketcap.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *