تحلیل بازار ارزهای رمزپایه

تحلیل بازار ارزهای رمزپایه: پس از افت قیمت شدید، شرایط به سود بیت کوین و کاردانو پیش می‌رود

با اخبار و تحلیل بازار ارزهای رمزپایه مستر کوین همراه باشید…

دیروز، بیست و چهارم دی‌ماه، ارزش کل بازار ارزهای رمزپایه کاهش شدیدی داشت. بیت کوین، اتریوم، ریپل و دیگر ارزهای رمزپایه برتر بازار، دچار افت قیمت شدند.

بازار ارزهای رمزپایه در روز یکشنبه نزدیک به ۶۰ میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داد. یکی از علل این کاهش شدید قیمت ارزهای رمزپایه کوچک‌تر در بازار است.

 

تحلیل بازار ارزهای رمزپایه: چرا کاهش ارزش؟

در کره جنوبی، وزیر دادگستری این کشور بیانیه‌ای را منتشر ساخت که نظر وی مبنی بر ممنوعیت مبادلات بازار ارزهای رمزپایه را بیان می‌کرد. در پی این اعلام، ارزهای رمزپایه در سراسر جهان تحت تأثیر قرار گرفتند. در این شرایط، بازار ارزهای رمزپایه نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داد.

اما پس از آن جوی علیه وزیر دادگستری ایجاد شد و تا جایی پیش رفت که رئیس جمهور کره جنوبی مجبور به عذرخواهی شد و اعلام کرد که حداقل در کوتاه مدت، چنین ممنوعیتی برقرار نخواهد شد.

البته کارشناسان بر این باورند که حتی در صورت ممنوعیت مبادلات ارزهای رمزپایه در کره جنوبی، با توجه به حجم نزدیک به ۵ درصدی این بازار، تأثیر آن در درازمدت ناچیز است. با این وجود، برخی سرمایه‌گذاران کوچک‌تر و ناآشناتر به بازار، تحت‌تأثیر چنین جوی اقدام به فروش ارزهای رمزپایه خود می‌کنند و در کوتاه مدت، شرایط بازار نامتعادل می‌شود.

 

بیت کوین، کاردانو، کیو تام و مونرو با بیشترین افزایش قیمت

در طول ۲۴ ساعت گذشته، حتی در طول دوره زمانی که اکثریت قریب به اتفاق  ارزهای رمزپایه بازار با افت قیمت شدید مواجه بودند، چهار ارز رمزپایه بیت کوین، کاردانو، “کیو تام” (Qtum) و “مونرو” (Monero) سود خوبی را ثبت کردند.

تحلیل بازار ارزهای رمزپایه

در تحلیل بازار ارزهای رمزپایه باید توجه کرد که یکی از شباهت‌هایی که بین بازار این چهار ارز رمزپایه وجود دارد، این است که حجم معاملات آن‌ها تا حدودی در بازارهای ارز رمزپایه کره‌ جنوبی و ژاپن متمرکز شده است. این دو بازار ارزهای رمزپایه نشان داده‌اند که پس از شکست اخیر دولت کره جنوبی در ممنوعیت مبادلات ارزهای رمزپایه، روند بهبود را در پیش گرفته‌اند.

“بیت هامب”، دومین مرکز بزرگ مبادله ارزهای رمزپایه در بازار جهانی که در سئول کره جنوبی واقع شده است، روزانه ۷۶۰ میلیون دلار معاملات “کیو تام” را پردازش می‌کند، که تقریبا ۶۰ درصد از سهم بازار ارز رمزپایه  کیو تام را تشکیل می دهد.

مونرو پس از “دش”، دومین ارز رمزپایه‌ی بزرگی است که بر حفظ حریم خصوصی و ناشناس ماندن معاملات تمرکز کرده است. این آلت کوین نیز بیشترین حجم معاملات خود را در کره جنوبی، در “بیت هامب” و “کوربیت” پردازش می‌کند.

 

محبوبیت کاردانو در آسیا

در حالی که مراکز مبادلات کلیدی کره جنوبی، ژاپن و ایالات متحده از کاردانو حمایت نمی‌کنند، اما محبوبیت آن در بازار آسیا طی چند هفته گذشته به سرعت در حال افزایش است. در آسیا، کاردانو یا همان “آدا” (ADA)، پوشش رسانه‌ای بیشتری نسبت به ارزهای رمزپایه بزرگ نظیر بیت کوین و اتریوم دریافت کرده است.

در کره جنوبی و ژاپن، “آدا” به عنوان یک پروتکل بلاک چین مبتنی بر پروتکل “اثبات سهام” (PoS) که از برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) پشتیبانی می‌کند، به عنوان یک رقیب قدرتمند در مقابل اتریوم پذیرفته شده است.

با این حال، صرف‌نظر از چند ارز رمزپایه، بازار ارزهای رمزپایه تلاش می‌کند خود را بازیابی کند. این بازار، پس از ضربه‌ای که در تاریخ ۱۵ ژانویه و به خاطر عدم اطمینان در بازار ارزهای رمزپایه در کره جنوبی دریافت کرد، شرایط بهتری یافته است. با عذرخواهی رئیس جمهور کره جنوبی، کارشناسان در تحلیل بازار ارزهای رمزپایه پیش‌بینی می‌کنند که روند بهبود بازار سرعت پیدا کند.

تحلیل بازار ارزهای رمزپایه

هزینه‌های بیت کوین

یکی از مشکلات در اکثر بازارهای ارز رمزپایه بزرگ، مبادلات بیت کوین است. این مسئله با توجه به هزینه‌های بالای آن برای کاربران عادی و تازه‌واردان به این عرصه رخ داده است. مشکل هزینه‌ها و تراکم بلاک چین بیت کوین قرار است با ادغام سگویت (Segregated Witness: SegWit) و انجام تراکنش‌های دسته‌بندی شده با مراکز عمده مبادلات ارزهای رمزپایه نظیر مانند “کوین بیس” و “بیت فاینکس” حل شود.

پیش از این “لجر” (Ledger) (شرکت تولید کننده کیف پول سخت‌افزاری ارزهای رمزپایه) اعلام کرد که سگویت می‌تواند هزینه‌های تراکنش بیت کوین را تا ۴۰ درصد کاهش دهد. همچنین، از طریق دسته‌بندی تراکنش‌ها، تراکم شبکه بلاک چین بیت کوین نیز به شدت کاهش خواهد یافت.

تحلیل‌گران انتظار دارند که با مقیاس‌پذیری بیت کوین و حل مشکل تراکم شبکه بلاک چین بیت کوین، ارزش بیت کوین روندی صعودی داشته باشد. سرمایه‌گذاران و کاربران به شدت ادغام سگویت و دیگر راه‌حل‌های نوآورانه که توسط بازیگران کلیدی بازار ارزهای رمزپایه ارائه می‌شود را پیگیری می‌کنند. کارشناسان در تحلیل بازار ارزهای رمزپایه معتقدند که اگر هزینه‌های تراکنش بیت کوین حتی پس از ادغام سگویت و سیستم‌های کارآمد انجام تراکنش‌ها نسبتاً بالا باقی بماند، بازار به پیشرفت واکنش منفی نشان خواهد داد.

در حال حاضر، بیت کوین همچنان به عنوان ارز کم ریسک‌تر بازار ارزهای رمزپایه به حساب می‌آید. دلیل این امر، نرخ کم نوسان آن در مقایسه با سایر ارزهای بازار ارزهای رمزپایه است.

 

منابع: ccn.com و coinmarketcap.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *