کاهش شدید قیمت ارزهای رمزپایه

کاهش شدید قیمت ارزهای رمزپایه؛ آینده چگونه به نظر می‌رسد؟

کاهش شدید قیمت ارزهای رمزپایه و ارزش کل بازار این ارزها به دنبال رایزنی‌های برخی دولت‌مردان چینی مبنی بر ممنوعیت کامل مبادلات ارزهای رمزپایه اتفاق افتاده است.

با اخبار و تحلیل‌های مستر کوین همراه باشید…

امروز، بیست و ششم دی‌ماه، بازار ارزهای رمزپایه برای یک بار دیگر در ۱۰ روز گذشته، افت قیمت شدیدی را تجربه کرد. قیمت اکثر ارزهای رمزپایه بازار نظیر بیت کوین، ریپل، اتریوم و بیت کوین کش تقریبا ۱۰ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که ارزهای رمزپایه کوچک بازار نیز زیان‌های بزرگ‌تری را ثبت کرده‌اند.

به استثنای “نئو” (NEO)، تمام ۲۰ ارز رمزپایه برتر بازار دچار کاهش شدید قیمت شده‌اند. این ارزهای رمزپایه برتر بازار که با کاهش شدید قیمت و بیش از ۱۰ درصد افت ارزش مواجه شده‌اند، عبارتند از: بیت کوین، اتریوم، ریپل، بیت کوین کش، کاردانو، لایت کوین، “نم (NEM)، استلار، آیوتا، EOS، دش، ترون، بیت کوین گلد، اتریوم کلاسیک، کیو تام، آیکون، لیسک و رای بلاکس.

ارزهای رمزپایه کوچک یک ضربه بزرگ دریافت کردند

ارزهای رمزپایه‌ای که سهمی کم‌تر از بازار ارزهای رمزپایه را دارا می‌باشند و جزء ۱۰ ارز رمزپایه برتر بازار قرار ندارند، زیان‌های بزرگ‌تری را نسبت به ارزهای رمزپایه تثبیت شده نظیر بیت کوین و اتریوم ثبت کرده‌اند. حتی بازار ارزهای رمزپایه‌ای که با حجم معاملات بسیار بالا در کره جنوبی متمرکز شده‌اند، نظیر کیو تام و EOS نیز با کاهش شدید قیمت مواجه شده‌اند. این اتفاق در حالی است که به تازگی بازار ارزهای رمزپایه کره جنوبی در حال بهبود یافتن قرار گرفته بود.

کاهش شدید قیمت ارزهای رمزپایه

این کاهش شدید قیمت در بازار ارزهای رمزپایه این بار فقط به خاطر کره جنوبی یا چین نبوده است. این بار، هر دوی این کشورها در این کاهش ارزش بازار ارزهای رمزپایه دخیل بوده‌اند. در هر دو کشور، مقامات دولتی نظرهایی بحث‌برانگیز ارائه می‌کنند. از سویی دیگر، برخی معتقدند که این اظهار نظرها تنها عمال این کاهش شدید قیمت نبوده است. آن‌ها می‌گویند این امر ناشی از افزایش ناگهانی ارزش کل بازار ارزهای رمزپایه در کوتاه مدت است.

در ۳۰ روز گذشته، ارزش بازار ارزهای رمزپایه از ۵۴۰ میلیارد دلار به ۸۴۰ میلیارد دلار افزایش یافته بود. این رکورد در حالی ثبت شد که چندین ارز رمزپایه نظیر ترون، با این که تعداد کاربران کافی ندارند، برنامه‌های غیرمتمرکز را پشتیبانی نمی‌کنند و فعالیت کاربرانشان ارزش بازارشان را توجیه نمی‌کند، باز هم با میلیاردها دلار افزایش روبه‌رو بوده‌اند.

 

آیا این استدلال برای کاهش شدید قیمت درست است؟

در این استدلال می‌توان تا حدودی فن‌آوری ارز رمزپایه را بی‌اهمیت دانست. فن‌آوری ترون یا سایر ارزهای رمزپایه می‌تواند پیچیده و پیشرفته باشد. به نظر می‌رسد این‌گونه هم می‌باشند. با این همه، بحث کافی نبودن کاربران مطرح است. کاربرانی که از این شبکه‌های بلاک چین با ارزش چند میلیارد دلاری استفاده کنند.

در حدود دو ماه پیش، ارزش کل بازار ارزهای رمزپایه با جهش قیمت بیت کوین و دیگر ارزهای رمزپایه برتر به نیم تریلیون دلار رسید. این میزان در آن زمان یک رکورد محسوب می‌شد. با این همه، خالق اتریوم یعنی “ویتالیک باترین” در توئیتر خود اظهار داشت که نباید به این عدد دلخوش بود، زیرا هنوز برنامه‌های غیرمتمرکز در میان مردم رواج نیافته‌اند. به عقیده‌ی او، با وجود کارهای زیادی که انجام گرفته، اما در مقیاس جهانی آمار نزدیک به صفر است. باترین عقیده داشت که تازه در ابتدای راه قرار داریم.

با توجه به این که بلاک چین‌های عمومی هنوز نتوانسته‌اند پتانسیل خود را از طریق موفقیت برنامه‌های غیرمتمرکز نشان دهند، طبیعی است که بازار ارز رمزپایه هرازگاهی با کاهش شدید قیمت روبرو شود. همچنین، این “اصلاحات بازار” به معنی سالم بودن بازار است، زیرا اصلاحات از تشکیل حباب‌های کوتاه مدت جلوگیری می‌کند.

کوتاه مدت روند

بیشتر کارشناسان بر این باورند که همانند اصلاحاتی که پیش از این و در سالیان گذشته بارها اتفاق افتاده است، به احتمال زیاد، اکثر بازارهای ارزهای رمزپایه در روزهای آینده بهبود خواهند یافت. شاید به دلیل شرایط بازار ارزهای رمزپایه کره جنوبی و ژاپن، ارزهای محبوب در این بازارها نظیر بیت کوین، اتریوم، مونرو، زد کش، دش و کیو تام زودتر بهبود پیدا کنند.

برخی نیز در شرایطی که قیمت‌ها با کاهش شدید مواجه شده‌اند، زمان را برای خرید و سرمایه‌گذاری مناسب‌تر می‌دانند.

منابع: ccn.com و coinmarketcap.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *