معرفی مای اتر والت (MyEtherWallet) و نحوه باز کردن یک کیف پول در آن

در این مطلب سعی داریم یکی از محبوب‌ترین کیف پول‌ها به نام مای اتر والت (MEW) را به شما معرفی کنیم. در حقیقت، مای اتر والت یک رابط کاربری است که از طریق آن می‌توان یک کیف پول را بر روی شبکه بلاک چین اتریوم ایجاد کرد. این رابط کاربری به دارندگان توکن‌های ERC20 اتریوم امکان ذخیره سازی، مدیریت و ارسال این توکن‌ها را می‌دهد.

با اخبار، آموزش‌ها و تحلیل‌های مستر کوین همیشه در دنیای ارزهای رمزپایه به روز بمانید…

 

چرا به کیف پول نیاز داریم؟

قبل از معرفی مای اتر والت به یک سوال اساسی باید پاسخ دهیم: این که اصولا چرا باید از کیف پول بهره ببریم؟

بسیاری از افراد -به ویژه تریدرهای تازه کار- تمامی دارایی دیجیتال خود را در مراکز مبادلات ارزهای رمزپایه نگهداری می‌کنند. با این همه، این کار به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. علت این امر این است که در چنین حالتی، از لحاظ فنی شما مالکیت حقیقی توکن‌های خود را ندارید.

این مراکز مبادلاتی همانند بانک‌ها عمل می‌کنند که شما سپرده خود را در آن‌ها نگهداری می‌کنید. با این تفاوت که دسترسی به بانک‌ها و اعتماد به آن‌ها بسیار راحت‌تر از این گونه مراکز است. در جریان هک ام تی گاکس (Mt. Gox) در سال ۲۰۱۴، بسیاری از سرمایه گذاران دارایی خود را از دست دادند. البته، با تنظیم مقررات بیشتر، شرایط بهتر شده است، تا جایی که در جریان هک ۲۰۱۸ کوین چک، این مرکز خسارت سرمایه گذاران را پرداخت کرد.

با این حال، فقط هک شدن، تعطیلی، یا اختلاس تنها خطرات نگهداری دارایی‌های رمزپایه در مراکز مبادلات ارزهای رمزپایه نیست. مشکل دیگری که برای هموطنان ما وجود دارد، تحریم‌هایی است که ممکن است بهانه‌ای برای بلوکه شدن دارایی ایرانیان شود. البته در این مورد باید در انتخاب مرکز مبادلاتی نیز بسیار دقت کنید و همیشه از تغییرات قوانین آن‌ها آگاه باشید. با این وجود، بهتر است فقط به میزانی که برای ترید نیاز دارید، در این مراکز سپرده گذاری کنید.

شما زمانی مالکیت واقعی توکن‌های خود را دارید که “کلید خصوصی” (Private Key) آن را در اختیار داشته باشید. تنها راه کنترل و مدیریت کلیدهای خصوصی، داشتن کیف پول ارزهای رمزپایه شخصی است.

کیف پول مای اتر والت و پشتیبانی از بسیاری توکن‌ها

در حال حاضر بسیاری از ارزهای رمزپایه دارای توکن‌هایی از نوع ERC20 می‌باشند. علاوه بر این، بسیاری از عرضه اولیه سکه‌ها (ICO) نیز همین نوع توکن‌ها را عرضه می‌کنند. توکن‌های ERC20، توکن‌هایی می‌باشند که از پروتکل استاندارد اتریوم پیروی می‌کنند. به این ترتیب، امکان تبادل و همکاری میان توکن‌های مختلف در بستر بلاک چین اتریوم مهیا می‌شود.

شاید ندانید که در حال حاضر (زمان انتشار این مقاله)، ۴۸۴ ارز رمزپایه از نوع توکن ERC20 می‌باشند! برخی از آلت کوین‌های معروف همچون ترون، ای او اس، وی چین و بایننس کوین نیز کار خود را با این نوع توکن‌ها و در بلاک چین اتریوم آغاز کرده‌اند که پس از رسیدن به موفقیت‌هایی، تصمیم به راه اندازی بلاک چین اختصاصی خود و تعویض توکن‌هایشان گرفته‌اند.

کیف پول مای اتر والت که با نام اختصاری MEW نیز شناخته می‌شود، کیف پولی است که می‌توانید تمامی توکن‌های از نوع ERC20 را در آن نگهداری کنید.

با این توضیحات، مراحل ایجاد یک کیف پول شخصی در مای اتر والت را توضیح می‌دهیم.

مرحله اول: به سایت مای اتر والت بروید

آدرس وب سایت مای اتر والت، https://www.myetherwallet.com است. از ورود به سایت اصلی مای اتر والت اطمینان حاصل کنید، زیرا در بسیاری موارد دیده شده است که کاربران به سایت‌های فیشینگ مراجعه می‌کنند و اطلاعات خود را در اختیار آن‌ها می‌گذارند. این نکته مهمی است که برای ورود به تمامی سایت‌هایی از این دست که با اطلاعات مالی شما پیوند دارند، باید رعایت کنید.

به تازگی دو آدرس DNS مای اتر والت هک شده بود و کاربران با رجوع به سایت فیشینگ، توکن‌های اتر خود را از دست داده بودند. بنابراین، حتما آدرس URL را مجددا بررسی کنید و گواهی [MYETHERWALLET LLC [US برای تایید اصلی بودن سایت مای اتر والت باید در کنار آن دیده شود.

برای این که در مراجعات بعدی آسوده خاطر باشید، این سایت را به لیست Bookmark اضافه کنید.

معرفی مای اتر والت (MyEtherWallet) و باز کردن یک کیف پول در آن

مرحله دوم: ایجاد کیف پول

در این جا باید برای ساخت کیف پول شخصی خود، یک رمز عبور (یا همان پسورد) ایمن را در صفحه پیش فرض وارد کنید. رمز عبوری که وارد می‌کنید، حداقل باید دارای ۹ کاراکتر باشد.

دقت کنید که رمز عبور شما نسبت به حروف کوچک و بزرگ حساس است. یک رمز عبور طولانی و ترکیبی از حروف (کوچک و بزرگ)، اعداد و کاراکترهای ویژه بسازید. این رمز عبور را برای اطمینان خاطر در جایی یادداشت کنید و اطمینان حاصل کنید که آن را به درستی یادداشت کرده‌اید. مطمئن شوید که این رمز عبور را در جای امنی نگه می‌دارید تا در صورت فراموش کردن رمز عبور، بتوانید از آن استفاده کنید.

معرفی مای اتر والت (MyEtherWallet) و باز کردن یک کیف پول در آن

مرحله سوم: فایل Keystore را ذخیره کنید

فایل Keystore را دانلود کنید و در جایی امن و مطمئن نگهداری کنید. این فایل از نوع فرمت UTC/JSON است. برای اطمینان بیشتر، از آن نسخه پشتیبان هم بگیرید. فایل Keystore در زمانی که بخواهید کیف پول خود را بازسازی یا یازیابی کنید، مورد نیاز است. همچنین، شما می‌توانید از آن به همراه رمز عبورتان برای دسترسی به کیف پول مای اتر والت استفاده کنید. پس از تهیه نسخه پشتیبان از این فایل، بر روی گزینه ” I Understand. Continue ” (متوجه شدم. ادامه) کلیک کنید.

معرفی مای اتر والت (MyEtherWallet) و باز کردن یک کیف پول در آن

مرحله چهارم: کلید خصوصی (Private Key) خود را ذخیره کنید

کلید خصوصی مهمترین چیزی است که برای دست یافتن به توکن خود به آن نیاز دارید. مهم است که اطمینان داشته باشید که “فقط خود شما” به این کلیدهای خصوصی دسترسی دارید. کلید خصوصی و فایل Keystore را در جایی مطمئن نگهداری کنید و برای اطمینان بیشتر، فولدر آن را نیز رمزگذاری نمایید. به  خاطر داشته باشید که کلیدهای خصوصی آشکارا قابلیت دسترسی به توکن‌ها می‌باشند و با از دست رفتن آن‌ها، توکن‌های شما از دست می‌رود.

معرفی مای اتر والت (MyEtherWallet) و باز کردن یک کیف پول در آن

مرحله پنجم: کیف پول خود را “باز” (Unlock) کنید

کلیدهای عمومی (Public Key) همانند شماره حساب بانکی می‌باشند و آدرسی را نشان می‌دهد که می‌توانید به دیگران بدهید تا اتر یا کوین‌های دیگر از نوع ERC20 برای شما ارسال کنند. برای این که کیف پول شما “باز” (Unlock) شود و بتوانید از آدرس خود (یا همان “کلید عمومی”) برای دریافت توکن اقدام کنید، از لیست گزینه‌های موجود، نحوه دسترسی به کیف پول مای اتر والت خود را انتخاب کنید.

اگر هنوز فردی مبتدی می‌باشید یا هنوز کیف پول سخت افزاری ندارید، به شدت توصیه می‌شود که گزینه “Keystore / JSON File” را انتخاب کنید. با انتخاب گزینه “Keystore / JSON File”، هر بار که بخواهید به کیف پول مای اتر والت خود دسترسی پیدا کنید، به فایل Keystore و رمز عبوری که تعیین کرده‌اید، نیاز دارید. در واقع، فایل Keystore یک نسخه رمزگذاری شده از کلید خصوصی شما است و به همین دلیل هم امنیت بسیار بیشتری دارد. فراموش نکنید که هر بار برای ورود به سایت مای اتر والت، آدرس و گواهی آن را دوباره بررسی کنید.

گزینه MetaMask / Mist نیز افزونه‌ای است که بر روی مرورگر کروم باید نصب کنید و نسبت به گزینه “Keystore / JSON File” ایمن‌تر است. با این همه، با توجه به احتیاج به نصب این افزونه و تنظیمات، شاید برای افراد مبتدی چندان راحت نباشد.

بدترین انتخاب در این زمینه نیز انتخاب گزینه “Private Key” است. با چنین انتخابی، هر بار که وارد کیف پول مای اتر والت می‌شوید، در معرض از دست دادن توکن‌های خود قرار می‌گیرید!

معرفی مای اتر والت (MyEtherWallet) و باز کردن یک کیف پول در آن

مرحله ششم: از همه چیز نسخه پشتیبان بگیرید

مطمئن شوید که از فایل Keystore، کلیدهای خصوصی، و کلید عمومی خود نسخه پشتیبان تهیه کرده‌اید. شما می‌توانید یک کیف پول کاغذی نیز برای خود بسازید. پس از “باز” (Unlock) کردن کیف پول، در پایین صفحه گزینه “Print Paper Wallet” وجود دارد که از طریق آن می‌توانید کیف پول کاغذی خود را چاپ کنید. در این کیف پول کاغذی آدرس و کلید خصوصی شما مشخص است. کیف پول کاغذی مشابه تصویر زیر خواهد بود:

معرفی مای اتر والت (MyEtherWallet) و باز کردن یک کیف پول در آن

همان گونه که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید، شما می‌توانید کلید عمومی (یا همان آدرس) و کلیدهای خصوصی خود را به شکل کدهای QR نیز ذخیره کنید.

توجه داشته باشید که از این نسخه‌های پشتیبان و کیف پول کاغذی، به شکلی ایمن و در جایی امن نگهداری ‌کنید.

با طی این مراحل، کیف پول مای اتر والت شما ایجاد شده است. حالا دیگر می‌توانید اتر و توکن‌های نوع ERC20 خود را از طریق این کیف پول دریافت یا ارسال کنید، در عرضه اولیه سکه‌ها (ICOها) شرکت کنید، و موجودی خود را بررسی کنید.

نکاتی چند در مورد استفاده از مای اتر والت

در این جا نکاتی در مورد استفاده از مای اتر والت را برای شما بازگو می‌کنیم. در صورتی که سوالی در این مورد داشتید، می‌توانید در بخش نظرات آن را مطرح کنید تا در اسرع وقت در همین نوشته یا در مطلبی مجزا به شما پاسخ دهیم.

  • مای اتر والت زبان فارسی را نیز زبان‌های پشتیبانی شونده خود افزوده است که می‌تواند به کاربران ایرانی کمک کند تا راحت‌تر از این کیف پول بهره ببرند. البته، متاسفانه هنوز بخش‌هایی نظیر بخش راهنما به فارسی وجود ندارد.
  • شما موجودی اتر و دیگر توکن‌های خود را می‌توانید از طریق مای اتر والت چک کنید. برای اضافه کردن توکن دلخواه خود در قسمت “Token Balances” باید “Add Custom Token” را انتخاب و آن را اضافه کنید.
  • برای ارسال توکن باید به صفحه “Send Ether & Tokens” مراجعه کنید و پس از “باز” (Unlock) کردن، آدرس گیرنده و مقدار توکن ارسالی و نوع توکن را انتخاب کنید.
  • در بخش ارسال، گزینه‌ای به نام “Gas Limit” وجود دارد که در واقع هزینه (کارمزد) تراکنش است. این هزینه به اتر محاسبه و پرداخت می‌شود و باید مقداری اتر موجود داشته باشید تا تراکنش دیگر توکن‌ها را نیز بتوانید انجام دهید. هزینه تراکنش به نسبت میزان تراکنش متفاوت است.
  • در زمان ارسال، آدرس گیرنده را به دقت بررسی کنید، زیرا پس از ارسال توکن‌ها دیگر قادر به برگرداندن آن نخواهید بود و اشتباه در ورود آدرس گیرنده باعث از دست رفتن توکن‌های ارسال شده می‌شود.
  • در بخش “Swap” می‌توانید مبادله بین توکن‌های مختلف را با نرخی که اعلام می‌شود، انجام دهید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *