مارک کارنی یا "دکتر جکیل و مستر هاید"

مارک کارنی یا “دکتر جکیل و مستر هاید”

اعلام نظر “مارک کارنی” در نشست گروه بیست (G20) باعث پرش قیمت ۱۰۰۰ دلاری بیت کوین شده است. در روز یک‌شنبه، هجدهم مارس (بیست و هفتم اسفند) مارک کارنی به خبرنگاران گفت که گروه بیست ارزهای رمزپایه را در “حالت خطرناک” نمی‌بینند.

با اخبار مستر کوین همراه باشید…

اعلام نظر گروه بیست و پرش قیمت ۱۰۰۰ دلاری بیت کوین

مارک کارنی به صورت هم‌زمان، رئیس بانک مرکزی انگلستان و رئیس شورای ثبات مالی (FSB) است. او در نامه‌ای که سیزدهم مارس به اضای گروه بیست داده است، اعلام کرده که ارزهای رمزپایه در حالت خطرناک برای اقتصاد جهانی قرار ندارند. البته این نامه و نتیجه آن دیروز رسانه‌ای شده است.

نامه مارک کارنی به وزرای اقتصاد و دارایی کشورهای عضو گروه بیست نوشته شده است که نشست آن‌ها سه شنبه، بیستم مارس آغاز می‌شود. در نامه مارک کارنی چنین آمده است:

“در پاسخ به نگرانی‌های برخی اعضای گروه بیست، خطرات ثبات مالی ناشی از رشد سریع دارایی‌های رمزپایه مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است. ارزیابی اولیه شورای ثبات مالی این است که دارایی‌های رمزپایه در این زمان خطری برای ثبات مالی جهانی ندارند. این به دلیل این است که آن‌ها نسبت به سیستم مالی، بخش کوچکی محسوب می‌شوند.”

 

نامه مارک کارنی و پرش قیمت ارزهای رمزپایه

نشست گروه بیست یا “جی ۲۰” که در این هفته برگزار می‌شود، مدت زیادی بر روی بازار و صنعت ارزهای رمزپایه تاثیری منفی گذاشته است. در اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۷، برخی تنظیم کننده‌های مقررات مالی بین المللی و سیاست‌مداران اعلام کردند که از این رویداد استفاده می‌کنند تا موضوع تنظیم مقررات ارزهای را به مرحله بین المللی برسانند تا برای نقشه راه آینده با یکدیگر هماهنگ شده باشند.

حالا به نظر می‌رسد که مارک کارنی بازار ارزهای رمزپایه را به حرکت درآورده باشد.اکنون، طی تنها ۲۴ ساعت، بیت کوین یک پرش قیمت ۱۰۰۰ دلاری را تجربه کرده است. در زمان انتشار این خبر، بیت کوین با قیمت ۸٫۵۸۹ دلار معامله می‌شود. این قیمت نشان دهنده بیش از ۱۵ درصد افزایش قیمت نسبت به روز گذشته است.

این پرش قیمت تنها به بیت کوین محدود نمی‌شود. ارزش کل بازار ارزهای رمزپایه نیز از ۲۷۴ میلیارد دلار به ۳۳۰ میلیارد دلار رسیده است. به عبارتی دیگر، ارزش کل بازار ارزهای رمزپایه نیز بیست درصد افزایش پیدا کرده است. در میان ارزهای رمزپایه برتر، کیو تام با ۴۴ درصد، کاردانو با ۳۸ درصد، ای او اس با ۳۶ درصد، استلار و ان ای ام با ۳۴ درصد، و نئو با ۳۳ درصد پرش قیمت مواجه شده‌اند.

مارک کارنی یا "دکتر جکیل و مستر هاید"

مارک کارنی یا “دکتر جکیل و مستر هاید”

خود مارک کارنی پیش از این اعلام کرده بود که ارزهای رمزپایه به جای ممنوعیت، نیازمند تنظیم و اعمال مقررات می‌باشند. او در ماه فوریه از بیت کوین به عنوان یک “ارز شکست خورده” نام برده بود. با این حال، او چنین دارایی‌هایی را در مقایسه با مبالغ در گردش مالی دلیلی برای وجود هیچ نگرانی نمی‌داند. او در نامه خود نوشته است:

“ارزهای رمزپایه حتی در اوج به ثبت رسیده اخیر خود، دارای مجموع ارزش بازار جهانی کمتر از یک درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی (GDP) بوده است. در مقایسه‌ای باید گفت که آخرین بحران مالی جهانی، دارای ارزش ذاتی مبادلات اعتباری صد درصدی از تولید ناخالص داخلی جهانی بود.”

او ادامه می دهد: ” شورای ثبات مالی معیارهایی را برای نظارت بیشتر بر خطرات ثبات مالی تعیین می‌کند، اگر این دارایی‌ها همچنان رشد کنند، این مسائل به اطلاع اعضای گروه بیست خواهد رسید.

 

منابع: کوین تلگراف و کوین مارکت کپ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *