نبولا: دانشمند ژنتیک هاروارد استارتاپ بلاک چین DNA راه‌اندازی می‌کند

نبولا: دانشمند ژنتیک هاروارد استارتاپ بلاک چین DNA راه‌اندازی می‌کند

نبولا ژنومیک نام پروژه‌ای است که ارز رمزپایه خود را خواهد داشت. این پروژه در زمینه دنباله ژنوم فعالیت خواهد کرد.

با اخبار مستر کوین همراه باشید…

پروفسور هاروارد و راه‌اندازی ارز رمزپایه در زمینه ژنتیک

“جرج چرچ”، استاد دانشگاه هاروارد و MIT، رویه متفاوتی را نسبت به رقبای تست ژنتیک در پیش می‌گیرد. این دانشمند ژنتیک یک سیستم مبتنی بر توکن را در فن‌آوری بلاک چین توسعه داده است. این کار برای آن است که اعضا برای شرکت در دنباله ژنوم انگیزه داشته باشند و بدانند که می‌توانند از DNA کسب درآمد کنند. او داده‌های DNA شخصی را در دستان افراد -و نه در کارخانه‌های داروسازی بزرگ- نگه‌داری می‌کند. جرج چرچ به این افراد اجازه می‌دهد که این داده‌ها را برای اهداف پژوهشی به اشتراک بگذارند و از آن کسب درآمد کنند.

اکوسیستم “نبولا” (Nebula) در “بلاک استک” (Blockstack) ساخته شده است و بر اساس قراردادهای هوشمند اتریوم در بلاک چین کار می‌کند. اکوسیستم نبولا مبتنی بر توکن نبولا است. به این ترتیب، افراد برای دنباله ژنوم شخصی خود و داده‌های مرتبط، این ارز رمزپایه را پرداخت می‌کنند. در همین حال، خریداران داده از این توکن‌ها که با ارز مجازی خریداری کرده‌اند، استفاده می‌کنند تا به اطلاعات DNA دسترسی پیدا کنند.

بر اساس تحقیقات پروفسور چرچ، هیچ شرکت ژنومی انسانی دیگری، حتی به آن‌ چه “نبولا ژنومیک” ارائه می‌دهد و می‌تواند انجام دهد، نزدیک هم نشده است.

نبولا و حل یک مشکل بیولوژیکی

مزایای زیادی در فرآیند دنباله ژنوم وجود دارد و این‌ها تنها محدود به برنامه‌ریزی خانواده نمی شود. کل دنباله ژنوم می‌تواند خطرات اختلال ژنتیکی برای یک بچه را نشان دهد. در ضمن، تحقیقات DNA، این فرصت را به مردم می‌دهد تا “اقدام پیشگیرانه‌ای” انجام دهند و از بیماری‌هایی مانند اختلال در کبد، سرطان، یا بدتر شدن آن، جلوگیری کنند.

پروفسور چرچ، به دنبال حل این مشکل در علم که با “مقادیر کوچک داده، قطعه قطعه کردن داده، عدم استانداردسازی و دسترسی تدریجی به داده‌ها” محاصره شده است، می‌باشد. او ویژگی‌هایی مانند ماهیت غیرمتمرکز بلاک چین را که علاوه بر کاهش هزینه‌ها و حفظ محرمانگی، به اعضا اجازه می‌دهد تا بدون وجود هیچ واسطی، داده‌های DNA خودشان را داشته باشند، منتشر می‌کند.

تا به امروز، مدل کسب و کار این شرکت‌ها، مالکیت داده‌های ژنومی را از اشخاص جدا کرده است. در این کسب و کارها، این داده‌ها نه به اشخاص، بلکه اغلب به شرکت‌های تست DNA و صنعت داروسازی داده می‌شود. آن‌ها راهی برای کسب درآمد از این داده‌ها به دست آورده‌اند.

برای مثال، فردی یک کیت DNA از موسسه‌ای می‌خرد و در ۸۵% از موارد قبول می‌کند که داده‌های ژنومیک شخصی او برای اهداف پژوهشی به اشتراک گذاشته شود. افراد نه تنها داده‌های شخصی خود را به اشتراک می‌گذارند، بلکه حق مالکیت آن را نیز به شرکت‌ها می‌دهند. در این مثال، موسسه فوق می‌تواند از آن به وسیله تحقیقات صنعتی دارویی برای خود سودآوری کند.

با این حال، آزمایش DNA با میلیاردها دلار هزینه‌ای که برای دنباله ژنوم انسانی در تاریخ کرده است، اکنون در هر مورد صدها دلار هزینه دارد. نبولا، دنباله ژنوم را یا ۱٫۰۰۰ دلار و دنباله اگزوم را با ۳۰۰ دلار ارائه می‌دهد. انتظار می‌رود که با ارزان شدن دنباله DNA، این قیمت‌ها نیز کاهش یابد.

نبولا: دانشمند ژنتیک هاروارد استارتاپ بلاک چین DNA راه‌اندازی می‌کند

مزایای نبولا

طبق گفته شرکت نبولا، دنباله ژنوم شخصی دارای قدرتی برای آسان‌سازی “تشخیص بهتر، پیشگیری از بیماری و درمان‌های شخصی” است. هنگامی که داده‌های DNA برای تحقیق استفاده می‌شوند، یک سیستم طبقه‌بندی دقیق و داروهای جدید را ایجاد می‌کنند و یک بازار داده ژنومیک به ارزش میلیاردها دلار ایجاد می‌شود.

پروفسور چرچ، به یک پروتکل باز که به دانشمندان امکان “جمع‌آوری داده‌های استاندارد” از میان مردم و پایگاه‌های داده را می‌دهد، اشاره می‌کند. هنوز مشخص نیست که برای این ارز رمزپایه، عرضه اولیه سکه (ICO) انجام شود.

منبع: ccn.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *