برنده جایزه نوبل و بیت کوین

برنده جایزه نوبل بیت کوین را ایده‌ای هوشمندانه خطاب می‌کند

خلاف حجم زیادی از مخالفت‌ها از سوی اقتصاددانان برنده جایزه نوبل در داووس مطرح شد. در این بین تنها یک نفر میل به نشان دادن شوق خود دارد: “رابرت شیلر”، استاد اقتصاد دانشگاه ییل است. او به خاطر آنالیزهای کاربردی در ارزش دارایی‌ها، برنده جایزه نوبل سال ۲۰۱۳ شده است. شیلر در انجمن اقتصاد ۲۰۱۸ در داووس سوئیس، به بیت کوین عنوان “ایده‌ای هوشمندانه” داد. رابرت شیلر گویا بر خلاف تمامی شک و تردیدهای خود، به فکر کردن در این مورد ادامه خواهد داد.

با اخبار مستر کوین همراه باشید…

برخلاف تمامی ابتکارات بیت کوین، شیلر آن را با “یونیداد دی فومنتو” -واحد حسابرسی شیلی که سعی در تغییر سیستم اداری دارد- مقایسه کرده است. همچنین، او تلاش شیلی برای تنظیم تورم و ثابت نگه داشتن قیمت‌ها را تحسین می‌کند. گرچه تا کنون ارزهای رمزپایه به دلیل دخالت سیاست‌مداران نتوانسته‌اند در ثابت نگه داشتن قیمت‌ها موثر واقع شوند. “سی‌ان‌بی‌سی” از قول شیلر نوشت:

“من مایلم به بیت کوین به عنوان یک آزمایش نگاه کنم. این آزمایش بسیار هیجان‌انگیز است گرچه به صورت دائمی به زندگی ما کمک نخواهد کرد. ما بیش از حد به بیت کوین توجه می‌کنیم. باید این توجه را به بلاک چین گسترش بدهیم تا بتواند کاربردهای دیگری پیدا کند.”

کنجکاوی شیلر در مورد بیت کوین چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای نسبت به اظهارات اخیر خود در مورد این ارز رمزپایه نیست. با این وجود، این نظرات مقداری تغییر کرده است. او به طور مشخص نسبت به دیگر همکاران برنده جایزه نوبل خود، دید مساعدتری در ارتباط با فن‌آوری رمزنگاری دارد. در روزهای اخیر، شیلر که مبدع شاخص شیلر است، اظهار داشت که بیت کوین در نهایت روزی سقوط خواهد کرد، حتی اگر آن روز پس از یک قرن فرا رسد. به هرحال، او خود را برای این اتفاق خود آماده می‌کند.

برنده جایزه نوبل و بیت کوین

برنده جایزه نوبل و ارزش‌گذاری بیت کوین

مشخص است که شیلر در مورد ویژگی‌های بیت کوین تحقیق کرده است. شیلر می‌گوید این پدیده به او الهام داده است. او به عنوان یک اقتصاددان ارزش سرمایه‌ها، کاربردهای بیت کوین در این زمینه را مد نظر دارد.

شیلر به قراردادهای آینده بیت کوین در CME و CBOE شیکاگو، به عنوان عاملی برای ثابت کردن بیشتر قیمت‌ها اشاره کرد. او گفت: “نظریه مالی می‌گوید اگر چیزی قابل کم شدن نباشد، می‌تواند توسط علاقه‌مندان به کار گرفته شود. به این ترتیب، شکاکان دیگر راهی برای موشکافی نخواهند داشت.”

البته، توصیف بیت کوین به عنوان یک آزمایش غیر دقیق نیست و احتمالا با مجریان بلاک چین هم سازگاری خواهد داشت. “ونسس کاسارس” یکی از مقامات سابق بیت کوین و بلاک چین، به تازگی در گفت و گویی از بیت کوین به عنوان آزمایشی هیجان‌انگیز سخن یاد کرده است. ارز رمزپایه‌ای که احتمال پیروزی آن بسیار بیشتر از شکست آن است.

همچنین، کاسارس افزوده است که جدایی بیت کوین از بلاک چین غیر ممکن است. به نظر می‌رسد شیلر هنوز به درستی این جمله را درک نکرده است.

منبع: ccn.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *