بانک پرتغالی سانتاندر توتا و مبادلات بیت کوین

بانک پرتغالی “سانتاندر توتا” عقب‌نشینی کرد و تراکنش‌های مربوط به بیت کوین را مجاز می‌داند

در اوایل این هفته، “سی‌سی‌ان” گزارش داد که بانک پرتغالی “سانتاندر توتا” (شعبه بانک اسپانیایی “سانتاندر”) تراکنش‌های مرتبط با بیت کوین را مسدود ساخته است. این بانک پرتغالی در حالی این معاملات را مسدود کرد که ادعا می‌کرد مبادلات ارزهای رمزپایه در محصولات مالی غیرمجاز داد و ستد می‌شده است. حالا به نظر می‌رسد که در پی یک واکنش شدید، این بانک عقب‌نشینی کرده است. اکنون سانتاندر توتا به پردازش این تراکنش‌ها مشغول است.

با اخبار مستر کوین همراه باشید…

بانک پرتغالی و مسدود کردن حساب مراکز مبادلات ارزهای رمزپایه

سانتاندر توتا تراکنش‌های مبدأ و مقصد مراکز مبادلات ارزهای رمزپایه معروف مانند “بیت استمپ” و “کوین بیس” را مسدود کرد. حتی یک کارمند این بانک پرتغالی فاش کرد که یک دستورالعمل داخلی برای مسدود کردن تراکنش‌هایی که از “کوین بیس”  استفاده می‌کنند نیز، وجود دارد. این در حالی است که “کوین بیس”یک نهاد ارزی رمزپایه است که در اتحادیه اروپا فعالیت می‌کند. این نهاد حتی از بانک مرکزی این کشور یعنی بانک مرکزی پرتغال مجوز دارد.

این اقدام بانک پرتغالی باعث شد برخی از مشتریانش مجبور به تغییر بانک شوند. با این وجود، برخی دیگر از مشتریان، از سازمان حمایت از مصرف کننده “دکو” خواستند تا وارد عمل شود. در پاسخ، سازمان حمایت از مصرف کننده، بانک را برای اقدامش  سرزنش کرد و گفت: “هیچ مبنای قانونی شناخته شده‌ای” برای مسدود ساختن تراکنش‌های مربوط به ارز رمزپایه وجود ندارد.

این واکنش شدید، بانک سانتاندر توتا را مجبور کرد تا یک بیانیه را درباره این وضعیت به مطبوعات ارسال کند. این کار در جهت روشن ساختن این بود که هیچ‌گونه اقداماتی را علیه ارزهای رمزپایه یا کاربران ارز رمزپایه اتخاذ نکرده است. بانک پرتغالی اضافه کرد که بر عملیات مشتریان خود نظارت می‌کند تا اطمینان یابد که آن‌ها از مقررات مربوطه پیروی می‌کنند. بیانیه این بانک این‌چنین است:

“بانک سانتاندر توتا هیچ‌گونه اقداماتی را علیه ارزهای رمزپایه یا کسانی که با آن‌ها کار می‌کنند، اتخاذ نکرده است… این بانک به طور طبیعی نمی‌تواند در خصوص فعالیت مشتریان خود نظر دهد. بانک سانتاندر توتا تأکید می‌کند که تمام عملیات انجام شده در حوزه این بانک، همواره با قوانین نظارتی و مقررات قانونی قابل اجرا برای هر موضوعی مطابقت می‌کند.”

بانک پرتغالی سانتاندر توتا و مبادلات بیت کوین

عقب‌نشینی بانک پرتغالی

بر طبق خبر نشریه محلی “اکو”، سانتاندر توتا عقب‌نشینی کرده است؛ زیرا حداقل یک مشتری تأیید کرد که توانسته به “کوین بیس” پول انتقال دهد. این به ظاهر یک پیروزی را برای بیت کوین در این کشور رقم زده است، زیرا طبق خبر این نشریه، این بانک پرتغالی اکنون اجازه تراکنش‌های مبدأ و مقصد مبادلات بیت کوین را می‌دهد.

پیش از این، کاربران مختلف بیت کوین دادخواستی را امضا کرده بودند که پس از ۱٫۰۰۰ امضاء به پارلمان پرتغال فرستاده شود. این دادخواست ادعا می‌کرد که اقدام بانک سانتاندر توتا در تلاش برای نگه داشتن پرتغال در “قرون وسطی” است. آن‌ها بانک را متهم کرده‌اند که در راستای منافع مشتریانش اقدام نکرده است.

تلاش سانتاندر توتا به ظاهر ناقص ماند. کاربران مختلف دیگری نیز گزارش دادند که موفق به انجام تراکنش مبدأ و مقصد از دیگر مبادلات ارز رمزپایه مانند “کراکن” شده‌اند. این بانک پرتغالی هنوز بیانیه‌ای در خصوص بازفعال‌سازی تراکنش‌های مرتبط با بیت کوین منتشر نکرده است.

در همین حال، “دکو” -همان سازمان که این بانک را بخاطر مسدود کردن تراکنش‌های مرتبط با بیت کوین سرزنش کرد- به تازگی به وزارت دارایی و کمیساریای اروپایی مسئول حفاظت از حقوق مصرف‌کننده طرحی پیشنهادی را برای اخذ مالیات از سود حاصل از ارزهای رمزپایه ارسال کرده است.

 

منبع: ccn.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *