آلت کوین

آلت کوین چیست؟

آیا آلت کوین را می‌شناسید؟

با مستر کوین همراه باشید…

اینک بیشتر مردم با بیت کوین آشنا شده‌اند، حتی اگر درک نکرده باشند که چگونه کار می‌کند. با این وجود، روزی که آن‌ها شروع به کار با ارزهای رمزپایه (کریپتوکارنسی) می‌کنند، احتمالاً شگفت‌زده می‌شوند. پیش از این، آن‌ها نمی‌دانستند که در واقع صدها نوع ارز رمزپایه وجود دارد. این ارزهای رمزپایه، به عنوان آلت کوین شناخته می‌شوند. آلت کوین ها یک بخشی از دایره‌ی ارزهای رمزپایه می‌باشند، اما همه‌ی آن‌ها را شامل نمی‌شوند. افراد مبتدی معمولاً سوالاتی درباره‌ی آلت کوین دارند که سعی می‌کنیم در این‌جا به آن‌ها پاسخ دهیم. پس از آشنا شدن با آلت کوین، می‌توانید تصمیم بگیرید که بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید یا سراغ دیگر ارز رمز پایه -بیت کوین- بروید.

آلت کوین

لایت کوین و اتریوم، دو آلت کوین مطرح

آلت کوین چیست؟

کلمه‌ی ” Altcoin”  مخفف “Bitcoin alternative” به معنای جایگزین بیت کوین است. بنابراین، آلت کوین توصیف کننده‌ی هرکدام از ارزهای رمزپایه به غیر از بیت کوین است. دلیل این که به آلت کوین ها به عنوان جایگزین بیت کوین اشاره می‌شود، این است که بیشتر آلت کوین ها امیدوارند حداقل جایگزین بخشی از بیت کوین شوند یا تا آن حد بهبود یابند.

در این زمان، صدها آلت کوین وجود دارد و هر روز بر آن‌ها افزوده می‌شود. طبق لیست CoinMarketCap در زمان نگارش این مقاله، افزون بر ۹۰۰ آلت کوین به ثبت رسیده‌اند. بیشتر آلت کوین ها فقط کمی با ساختار بیت کوین متفاوتند. آن‌ها تنها تغییراتی جزئی همانند سرعت تراکنش‌ها، روش توزیع، یا الگوریتم هش آن‌ها نسبت به بیت کوین دارند. بسیاری از این آلت کوین ها برای مدت زیادی باقی نمی‌مانند. لایت کوین (Litecoin) نسبت به سایر آلت کوین ها یکی از  استثنائات محسوب می‌شود. لایت کوین یک از نخستین آلت کوین ها است و مدت زیادی است که به بقای خود ادامه داده است. لایت کوین، علاوه بر متفاوت بودن الگوریتم هش نسبت به بیت کوین، واحدهای ارزی بسیار بیشتری هم نسبت به بیت کوین دارد. به همین دلیل، لایت کوین برند خود را “نقره به طلای بیت کوین” می‌نامد.

آلت کوین

لیست پانزده کوین برتر از نظر CoinMarketCap

برخی آلت‌کوین‌های تازه، چندان ویژگی متفاوتی نسبت به بیت کوین ندارند و فقط بر پایه‌ی اهدافی تازه شکل گرفته‌اند. برای مثال، دارک کوین (Darkcoin) امیدوار است پلت‌فرمی را برای تراکنش‌های کاملاً ناشناس ارائه کند. بیت‌شیرز (BitShares) نیز خود را با عنوان “نسخه‌ی منصفانه‌ی وال استریت” معرفی می‌کند. همچنین، ریپل پروتکلی را برای راحتی در پرداخت‌های ارزی بین‌المللی ارائه می‌کند. برخی از آلت کوین‌ها نظیر کانترپارتی (CounterParty) و مسترکوین (Mastercoin) حتی از بلاک چین بیت کوین برای امنیت پلت‌فرم خود بهره می‌برند.

چرا آلت کوین اهمیت دارد؟

بسیاری از هواداران بیت کوین، آلت کوین‌ها را کاملاً غیر ضروری می‌دانند. آن‌ها معتقدند که آلت کوین‌ها موفق نخواهند شد، زیرا قادر به رقابت زیرساخت بیت کوین نمی‌باشند. با این وجود، آلت کوین ها نقش مهمی ایفا می‌کنند. “غیر متمرکز بودن” یکی از برجسته‌ترین اهداف بیت کوین است و آلت کوین ها جامعه‌ی ارزهای رمزپایه را غیرمتمرکز می‌کنند. همچنین، آلت کوین ها امکان تجربه و آزمایش ویژگی‌های منحصر به فرد را به توسعه‌دهندگان می‌دهند. اگر این ویژگی‌ها درست باشند و توسعه‌دهندگان یا جامعه تمایل پیدا کند، می‌توان برای بیت کوین آن‌ها را کپی کرد. بنابراین، آلت کوین ها به عبارتی “آزمایشگاه‌های ارزهای رمزپایه” می‌باشند که تست شبکه‌ی بیت کوین کارایی دارد.

در نهایت باید گفت، آلت کوین‌ها یک رقابت سالم برای بیت کوین ایجاد می‌کنند. آلت کوین‌ها برای کاربران، گزینه‌های جایگزین می‌باشند و از طرفی دیگر نیز به توسعه‌دهندگان بیت کوین فشار می‌آورند تا فعال بمانند و به نوآوری ادامه دهند. اگر کاربران احساس کنند که بیت کوین دیگر به تمایلات آن‌ها اهمیت نمی‌دهد، به سراغ آلت کوین ها خواهند رفت. به این ترتیب، وقتی آلت کوین خاصی مورد استقبال قرار بگیرد، توسعه‌دهندگان بیت کوین مجبور خواهند شد ویژگی‌های مورد نظر جامعه‌ی ارزهای رمزپایه را فراهم آورد تا جایگاه بیت کوین حفظ شود.

اولین آلت کوین کدام است؟

آلت کوین

“نیم کوین” (Namecoin) اولین آلت کوین است. این آلت کوین در سال ۲۰۱۱ ساخته شد. نیم‌کوین گرچه به عنوان یک ارز هم عمل می‌کند، اما هدف اصلی آن “غیرمتمرکز کردن ثبت نام دامنه” است. با این هدف، سانسور اینترنت بسیار مشکل‌تر می‌شود. نیم‌کوین مدت‌ها در بین ده کوین برتر قرار داشت. در زمان نگارش این مطلب، جایگاه نیم‌کوین به رتبه‌ی هفتاد و چهارم تنزل پیدا کرده است.

آیا باید بر روی آلت کوین ها سرمایه‌گذاری کنم؟

باید در نظر داشت که به طور کلی سرمایه‌گذاری در ارزهای رمزپایه، ریسک بالایی دارد. علت این امر این است که ارزهای رمزپایه‌ی بسیاری به وجود می‌آیند و به سرعت فضای بازار تغییر می‌کند. حتی بیت کوین که پایدارترین ارز رمزپایه است نیز، نوسانات قیمت را شاهد است.

به جز این، باید گفت که بازار آلت کوین‌ها بسیار خطرناک‌تر می‌باشد. زیرا بازار آن‌ها کوچک‌تر است و افراد ثروتمند به راحتی می‌توانند بازار را دست‌کاری کنند. این افرتد که به “وال” (نهنگ) معروفند، بیشتر اوقات سرمایه‌ی بزرگی را به ارزهای قیمت پایین وارد می‌کنند تا بازار را تحریک کنند. به این ترتیب قیمت آن ارز بالا می‌رود و با فروش ارزهای خود –با سودهای گزاف- بازار را ترک می‌کنند. این‌گونه، قیمت این ارزها به شدت افت می‌کند و سرمایه‌گذاران معمولی متضرر می‌شوند. این روش را “تلمبه و تخلیه” یا (Pump and Dump) می‌گویند.

برای این که در یک “تلمبه و تخلیه” تمام سرمایه‌ی خود را از دست ندهید، بهتر است ارزی را شناسایی کنید که بازار سالمی دارد و پتانسیل آن بسیار بالا است. پس از آن می‌توانید بر روی چنین ارزی برای سرمایه‌گذاری دراز مدت تمرکز کنید. به طور کلی باید گفت که آلت کوین‌های سالم، جوامعی قوی دارند، قابلیت نقدشوندگی آن‌ها بالا است، و توسعه‌دهندگان آن برای بهبود کد منبع آن کوین، فعالیت حرفه‌ای دارند. CoinGecko با الگوریتم آنالیز جامع خود، کوین‌ها را از منظر این سه عامل مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد و رتبه‌ی کوین‌ها را با توجه به قدرت کلی آن‌ها اعلام می‌کند.

آلت کوین

لیست ده کوین قوی از نظر CoinGecko

توصیه‌هایی برای سرمایه‌گذاری بر روی آلت کوین ها

اگر تصمیم به سرمایه‌گذاری در آلت کوین‌ها دارید، باید برخی اصول اساسی را رعایت کنید. از هیجانات بپرهیزید. اخبار و صحبت‌های زیادی منتشر می‌شوند، نباید با یک جمله تحریک شوید. فقط بر روی کوین‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که به دقت آن‌ها را مورد تحقیق و بررسی قرار داده‌اید. یک سرمایه‌گذاری بیمار، اولین مرحله‌ی از دست دادن پولی است که به دشواری به دست آورده‌اید. قبل از تبدیل شدن به یک سرمایه‌گذار میان مدت و یا کوتاه مدت، برای یک سرمایه‌گذاری بلند مدت، وقت بگذارید. پیش از یک خرید بزرگ نیز نمودارهای معاملات روزانه را بررسی کنید. در نظر داشته باشید که هرگز بیش از استطاعت و قدرت ریسک پذیری خود، سرمایه‌گذاری نکنید.

از کجا می‌توانم آلت کوین خریداری کنم؟

شما می‌توانید آلت کوین‌ها را در بازارهای ارزهای رمزپایه بخرید. بیشتر آن‌ها از بیت کوین به عنوان واسطه‌ی خرید و فروش استفاده می‌کنند. همچنین، می‌توانید کوین مورد نظر خود را با قیمت روز از مستر کوین تهیه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *