بیت کوین

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک نوع ارز دیجیتالی یا همان ارز رمزپایه است. این ارز به صورت الکترونیکی نگهداری می‌شود. هیچ‌کس بیت کوین را کنترل نمی‌کند. بیت کوین‌ها مانند دلار یا یورو چاپ نمی‌شوند. تولید آن‌ها توسط مردم و کسب و کارهای ویژه صورت می‌گیرد. رایانه‌های عامل در سراسر جهان، با استفاده از نرم‌افزار حل مسائل ریاضی مسئولیت تولید (استخراج یا Minning) بیت کوین را برعهده دارند.

در واقع، بیت کوین اولین ارز رمزپایه (Cryptocurrency) است. این ارز در سال ۲۰۰۹ ابداع شد. در طی این سال‌ها، بیت کوین مسیر رشد را پیموده است.

همراه مستر کوین بمانید…

تفاوت بیت کوین با ارزهای معمولی در چیست؟

بیت کوین برای خریدهای الکترونیکی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. به این معنا که این ارز همانند ارزهای متعارف نظیر دلار، یورو یا ین است که به صورت دیجیتال نیز معامله می‌شوند. البته بیت‌کوین هنوز به مانند این ارزها فراگیر نشده است. با گسترش روزافزون بیت کوین، این ارز رمزپایه بیشتر مورد پذیرش فروشگاه‌های اینترنتی قرار می‌گیرد.

بیت کوین

با این حال، مهم‌ترین ویژگی بیت‌کوین و تفاوت آن با پول متعارف جوامع جهانی، غیر متمرکز بودن آن است. هیچ سازمان یا موسسه‌ی واحدی شبکه‌ی بیت کوین را کنترل نمی‌کند. این امر باعث راحتی استفاده از آن توسط مردم شده است. علت این مسئله این است که هیچ بانک بزرگی نمی‌تواند پول آن‌ها را به تحت کنترل خود درآورد.

بیت کوین را چه کسی خلق کرد؟

یک طراح نرم‌افزار با نام –مستعار- ساتوشی ناماکاتو، طرح ساخت بیت کوین را پیشنهاد داده بود. این طرح، یک سیستم پرداخت الکترونیکی مبتنی بر اثبات ریاضی بود. ایده‌ی ساتوشی ناماکاتو این بود که یک ارز مستقل از هر مقام مرکزی تولید شود که به صورت الکترونیکی قابل انتقال باشد. این امر باعث می‌شود که این پول قابلیت انتقال فوری (و یا با حداقل تاخیر) و با هزینه‌ی بسیار کم را داشته باشد.

چاپ اسکناس و و ضرب سکه‌ی بیت کوین را چه کسی (و یا چه سازمانی) برعهده دارد؟

هیچکس! این ارز توسط هیچ بانک مرکزی به صورت فیزیکی چاپ و یا ضرب نمی‌شود. بیت‌کوین طبق قوانین خاص خود تولید می‌شود. این قوانین برای همه‌ی مردم قابل توضیح نیست.

آن بانک‌ها می‌توانند به سادگی پول بیشتری برای پوشش بدهی‌های ملی تولید کنند. در نتیجه‌ی این اقدام، ارزش پول آن‌ها کاهش می‌یابد. در عوض، بیت کوین به صورت دیجیتالی و توسط جمعیتی از افراد مختلف ساخته (استخراج) می‌شود و هر کسی می‌تواند به عضویت آن درآید.

بیت‌کوین با استفاده از قدرت محاسباتی در یک شبکه توزیع شده، استخراج می‌شود. این شبکه همچنین تراکنش‌های انجام شده با ارز مجازی را پردازش می‌کند و بیت‌کوین به طور موثر شبکه‌ی پرداخت خود را ایجاد می‌کند.

آیا چرخه‌ی تولید بیت‌کوین نامحدود نیست؟

این درست است. پروتکل بیت کوین -قوانینی که کار بیت کوین را انجام می‌دهند- می‌گوید که تنها ۲۱ میلیون بیت‌کوین می‌تواند توسط استخراج‌کنندگان ایجاد شود. با این حال، این سکه‌ها (کوین‌ها) را می‌توان به قطعات کوچک‌تر تقسیم کرد. کوچک‌ترین مقدار قابل تقسیم یک بیت‌کوین، یک‌صد میلیونیم است. این واحد کوچک به یاد بنیان‌گذار بیت‌کوین، یک “ساتوشی” نامیده می‌شود.

بیت کوین بر پایه‌ی چیست؟

ارز متعارف بر پایه‌ی طلا یا نقره است. از لحاظ تئوری، می‌دانید که اگر یک دلار به بانک تحویل دهید، شما می‌توانید مقداری طلا را دریافت کنید. البته این در عمل انجام نمی‌شود. اما بیت کوین بر پایه‌ی طلا نیست. این ارز بر اساس ریاضیات است.

مردم در سراسر دنیا از برنامه‌های نرم‌افزاری استفاده می‌کنند که فرمول ریاضی را برای تولید بیت‌کوین دنبال کنند. فرمول ریاضی آزادانه در دسترس است، به طوری که هر کسی می تواند آن را بررسی کند.

بیت کوین

همچنین، این نرم افزار منبع باز (Open Source) است. به عبارتی دیگر، هر کسی می‌تواند آن را بررسی و تغییر دهد تا از آن‌چه که انتظار دارد انجام بگیرد، مطمئن شود.

ویژگی‌های بیت کوین چیست؟

بیت کوین دارای چندین ویژگی مهم است که آن را از ارزهای تحت حمایت دولت‌ها، متمایز می‌سازد.

بیت کوین غیر متمرکز است

شبکه‌ی بیت‌کوین توسط یکی از مقامات مرکزی کنترل نمی‌شود. هر دستگاهی که بیت‌کوین و پردازش‌های انجام شده را استخراج می کند، قسمتی از شبکه را تشکیل می‌دهد. دستگاه‌ها با هم کار می‌کنند. به عبارتی دیگر، به صورت تئوری یک مقام مرکزی نمی‌تواند سیاست پولی بیت‌کوین را دست‌کاری کند و باعث سقوط آن شود. همچنین، نمی‌تواند به سادگی تصمیم بگیرد که بیت‌کوین‌های مردم را از آن‌ها دور کند. این همان کاری است که بانک مرکزی اروپا تصمیم گرفت تا قبرس در اوایل سال ۲۰۱۳ انجام دهد. اگر بخشی از شبکه به دلایلی از اینترنت جدا شود (آفلاین شود)، این پول همچنان در جریان باقی می‌ماند.

تنظیمات بیت کوین آسان است

برای افتتاح حساب در بانک‌های سنتی باید مراحل مختلفی را طی کنید. افتتاح حساب‌های تجاری (جاری) در این بانک‌ها به شدت تحت تاثیر بوروکراسی است. برای این کار باید شرایط خاصی را داشته باشید و مدارک متعددی را تحویل بانک دهید. در دیگر سو، شما می‌توانید یک آدرس بیت‌کوین را در عرض چند ثانیه تنظیم کنید. آن هم بدون این که سؤالی پرسیده شود یا پرداخت هزینه‌ای لازم باشد.

بیت کوین ناشناس است

این ویژگی، به نوعی خوب است. کاربران می‌توانند چندین آدرس بیت‌کوین را داشته باشند. این آدرس‌ها با اسامی، آدرس‌ها یا سایر اطلاعات شناسایی شخصی ارتباطی ندارند. اما با این وجود…

کاملاً شفاف است

… اما با این وجود، بیت‌کوین اطلاعات مربوط به هر تراکنش شبکه را در یک نسخه‌ی بزرگ از دفترکل عمومی ذخیره می‌کند. این دفترکل، بلاک چین نامیده می‌شود. بلاک چین در واقع یک پایگاه داده‌ی غول‌پیکر است که تمامی تراکنش‌های بیت‌کوین در آن ثبت می‌شوند. برای آشنایی بیشتر با بلاک چین اینجا را بخوانید.

اگر شما یک آدرس بیت کوین عمومی را استفاده می‌کنید، هر کسی می‌تواند بگوید که چند بیت‌کوین در آن آدرس ذخیره شده است. اما کسی نمی‌داند که این آدرس مال شما است.

بیت کوین

با این حال، اقداماتی وجود دارد که مردم می‌توانند با انجام آن، فعالیت خود را در شبکه‌ی بیت‌کوین از آن شفافیت کامل خارج کنند. این اقدامات شامل استفاده نکردن از یک آدرس بیت کوین به طور پیوسته و منتقل نکردن مقدار زیادی بیت‌کوین به یک آدرس واحد می‌شوند.

هزینه‌های تراکنش‌های بیت کوین کم است

بانک شما ممکن است برای یک انتقال بین‌المللی هزینه‌ای ده یورویی دریافت کند. این در حالی است که هزینه‌ی انتقال بیت کوین بسیار کم‌تر است.

انتقال بیت کوین سریع است

شما می‌توانید پول را به هر جایی بفرستید و چند دقیقه بعد، به محض این که شبکه‌ی بیت‌کوین پردازش پرداخت را انجام دهد، به حساب مقصد می‌رسد.

انتقال بیت کوین غیر قابل برگشت است

وقتی بیت‌کوین‌های شما ارسال می‌شوند، نمی‌توان آن‌ها را برگرداند. مگر این که گیرنده، آن را به شما بازگرداند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *