بلاک چین

فناوری بلاک چین (Blockchain) چیست؟

نام “بلاک چین” (blockchain) را بارها شنیده ایم، اما این فن‌آوری چیست؟

با مسترکوین همراه باشید…

 

این تکنولوژی روشی است تا یک کاربر اینترنت بتواند یک بخش منحصر به فرد از اموال دیجیتالی را به کاربر اینترنتی دیگر منتقل کند. این انتقال به صورت تضمین شده و با امنیت بالا انجام می گیرد و در عین حال، همه متوجه انجام این انتقال می‌شوند، اما کسی نمی‌تواند درستی آن را به چالش بکشد. نتایج عبور از این موانع سخت، بسیار چشم‌گیر است.”
-مارک آندرسن

 

آیا بلاک چین متفاوت است؟

از یک دید کلی ممکن است بلاکچین با موارد آشنای دیگر نظیر ویکی پدیا، خیلی متفاوت به نظر نرسد.

بسیاری از مردم با بلاک چین می‌توانند اطلاعاتشان را بر روی یک رکورد اطلاعات بنویسند و ذخیره کنند. همچنین، جامعه‌ای از کاربران می‌توانند چگونگی اصلاح و به‌روز رسانی اطلاعات ثبت شده را کنترل کنند. این شبیه ویکی پدیا است که نوشته‌های آن هم محصول یک ناشر خاص نیست. هیچ فردی به تنهایی اطلاعات را کنترل نمی‌کند. با این همه، وقتی دقیق‌تر بنگریم، بلاک چین یک فن‌آوری منحصر به فرد است. این “خاص” بودن بسیار مشخص و واضح است. در حالی که هردو این موارد (ویکی پدیا و بلاک چین) بر روی شبکه‌ توزیع شده (اینترنت) اجرا می‌شوند. با این حال، ویکی پدیا بر روی شبکه وب سایت جهانی (WWW) و با استفاده از مدل سرویس دهنده و سرویس گیرنده یا همان سرور-کلاینت ساخته شده است.

یک کاربر (یا کلاینت) با مجوزهایی که به حساب کاربری او مرتبط است، می‌تواند ورودی‌های ویکی پدیا که بر روی سرور متمرکز آن ذخیره شده را تغییر دهد.

هر زمانی که کاربر به صفحه‌ی ویکی پدیا دسترسی پیدا می‌کند، نسخه‌ی به‌روز شده‌ای از ” نسخه اصلی” ورودی ویکی پدیا را دریافت می‌کند. کنترل پایگاه داده همچنان در اختیار مدیران ویکی پدیا باقی می‌ماند و سطوح دسترسی و مجوزها توسط یک مقام مرکزی نگه داشته می‌شود.

بلاک چین

چارچوب اصلی ویکی پدیا شبیه به پایگاه داده های دولت‌ها، بانک‌ها، یا شرکت‌های بیمه است که امروزه بسیار محافظت می‌شوند. مالکان این پایگاه‌های متمرکز مسئول کنترل آن‌ها می‌باشند. این کنترل شامل مواردی همچون مدیریت به‌روز رسانی، دسترسی و محافظت در برابر تهدیدات سایبری و دیجیتالی است.

 

بلاک چین و تفاوت ها

اما پایگاه داده‌ی توزیع شده به وسیله‌ی فن‌آوری بلاک چین، به طور بنیادی دارای چارچوبی متفاوت است. این نیز یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد و مهم فن‌آوری بلاک‌چین است.

“نسخه اصلی” ویکی پدیا بر روی سرور ویرایش می‌شود. در این هنگام همه‌ی کاربران نسخه‌ی جدید را مشاهده می‌کنند. در مورد بلاک چین، هر گره در شبکه در همان‌جا به نتیجه می‌رسد. هر به‌روز رسانی رکوردی به صورت مستقل انجام می‌شود و به جای “نسخه اصلی”، عمدتاً در رکوردی رسمی ثبت می‌شوند.

بلاک چین

تراکنش‌ها انجام می‌شوند و هر گره، نسخه‌ی به روز شده‌ی خود را از رویدادها می‌سازد.

 

این تفاوت است که باعث می‌شود فن‌آوری بلاک چین بسیار سودمند باشد. این نشان‌گر یک خلاقیت و نوآوری در ثبت و توزیع اطلاعات است. فن‌آوری بلاک چین نیاز به یک طرف قابل اعتماد برای کمک به روابط دیجیتال را از بین می‌برد.

با این وجود، فن‌آوری بلاک چین در همه‌ی موارد یک فن‌آوری جدید نیست. بلاک چین ترکیبی از فن‌آوری‌های به اثبات رسیده است که به روش جدیدی اعمال می‌شود. فن‌آوری بلاک چین هماهنگی ویژه سه فن‌آوری (اینترنت، رمزنگاری کلید خصوصی و یک پروتکل حاکم بر انگیزش) بود که ایده‌ی خالق بیت‌کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو را مفید و قابل استفاده ساخت.

نتیجه‌ی آن سیستمی شده است که برای فعل و انفعالات دیجیتال نیازی به شخص ثالث مطمئن ندارد. عمل حفاظت از روابط دیجیتال به صورت ضمنی است. این محافظت توسط معماری شبکه زیبا، ساده و در ضمن مقاوم فن‌آوری بلاک چین برای خودش تأمین می‌شود.

 

تعریف اعتماد دیجیتالی و روش بلاک چین

اعتماد یک قضاوت ریسکی بین فرقه‌های مختلف است. در دنیای دیجیتال، تعیین اعتماد بیشتر به احراز هویت (authentication) و اثبات مجوز (authorization) گفته می‌شود.

بلاک چین
به عبارت ساده‌تر، ما می‌خواهیم بدانیم “شما واقعاً همان کسی هستید که می‌گویید؟” و “آیا مجاز به انجام کاری که می‌خواهید انجام دهید، هستید؟”
در فن‌آوری بلاک چین، استفاده از فن‌آوری رمزنگاری کلید خصوصی (private key cryptography) باعث فراهم آوردن یک ابزار مالکیت قدرتمند می‌شود. این ابزار نیازهای احراز هویت را برآورده می کند. داشتن یک کلید خصوصی، در واقع مالکیت است. این امر شخص را از به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی‌تر از آن که برای تبادل مورد نیاز است، معاف می‌کند. با این کار، این اطلاعات خصوصی در معرض هکرها قرار نمی‌گیرد.

احراز هویت کافی نیست. اثبات مجوز -داشتن پول کافی، اشاعه‌ی نوع تراکنش صحیح، و … – نیاز به یک شبکه توزیع شده نظیر به نظیر (peer-to-peer) به عنوان نقطه شروع دارد. یک شبکه توزیع شده نیز خطر دچار شدن به انحراف تمرکز یافته یا خطا را کاهش می‌دهد.

این شبکه توزیع شده نیز باید به نگهداری سوابق تراکنش و امنیت شبکه متعهد باشد. تراکنش‌های مجاز نتیجه اجرای قوانین طراحی شده برای کل شبکه است (پروتکل بلاک چین).

احراز هویت و اثبات مجوز ارائه شده در این روش، بدون همکاری با طرف مطمئن (که گران است)، امکان فعل و انفعال در دنیای دیجیتال را فراهم می‌کنند. امروزه کارآفرینان صنایع در سراسر جهان به نتیجه‌های این پیشرفت چشم دوخته‌اند. رقابت‌های دیجیتالی غیرقابل تصور، جدید و قدرتمند امکان‌پذیر شده است. فن‌آوری بلاک چین بیشتر به عنوان چارچوب یک لایه تراکنش برای اینترنت، بنیاد اینترنت ارزش تعریف می‌شود.

در واقع، این ایده که کلیدهای رمزنگاری و دفترکل‌های اشتراکی می توانند کاربران را به امنیت و رسمیت دادن روابط دیجیتال تشویق کنند، تصوراتی است که طوفان به پا می‌کند. هرکدام از دولت‌ها تا شرکت‌های فن‌آوری اطلاعات و تا بانک‌ها می‌خواهند این لایه تراکنشی را بسازند.

احراز هویت و اثبات مجوز که برای معاملات دیجیتال حیاتی‌اند، به عنوان یک نتیجه از پیکره‌بندی فن‌آوری بلاک چین ایجاد می‌شود. این ایده را می‌توان برای هر موردی که به یک سیستم قابل اعتماد نیاز دارد، اجرا کرد.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *