دوژکوین

دوژکوین Dogecoin چیست؟

شاید شما هم نام دوژکوین (Dogecoin) را شنیده باشید و علاقه‌مند به دانستن اطلاعات بیشتر در مورد این ارز رمزپایه باشید. ما در مستر کوین این مقاله را برای آشنایی بیشتر شما با این ارز دیجیتالی فراهم آورده‌ایم.

دوژکوین (Dogecoin) یکی دیگر از آلت کوین‌ها است که با نامهای داگ کوین ، داج کوین و دوج کوین نیز در ایران شناخته می شود. این آلت کوین به عنوان “ارز شوخی” (joke currency) حیات خود را آغاز کرد. با این وجود، این ارز رمزپایه با حالتی انفجاری در بازار ارزهای رمزپایه رایج شد و در جوامع آنلاین قدرت یافت.

دوژکوین که به اختصار دوژ نامیده می‌شود و نشان آن Ð است. موسس این کریپتوکارنسی فردی به نام “بیلی مارکوس” از پورتلند ایالت اورگان امریکا است. او دوژکوین را به عنوان یک ارز سرگرمی توسعه داد و نام آن را به یاد سگ نژاد “شیبا اینو” ژاپنی، “دوژ” گذاشت. تاریخ اولین انتشار دوژکوین، هشتم دسامبر ۲۰۱۳ است. الگوریتم این ارز از نوع اسکریپت می‌باشد.

ایده‌ی مارکوس، فراگیری آماری دوژکوین به لحاظ جمعیت دارنده‌ی آن نسبت به بیت کوین بود. خیلی زود ارزش این ارز افزایش یافت. هزاران کاربر و کل جوامع اینترنتی طراحی شده بر محور اشتراک‌گذاری و نقل و انتقال آنلاین ارزهای رمزپایه به داد و ستد دوژکوین پرداختند.

این ارز گرچه هنوز هم از نظر قیمت یکی از ارزان‌ترین آلت کوین‌ها به حساب می‌آید، اما همچنان در بازارهای اصلی ارزهای رمزپایه جزء بالاترین ارزها است. در سپتامبر ۲۰۱۷، دوژکوین در میان ده ارز رمزپایه برتر قرار داشت (در زمان نگارش این مقاله، دوژکوین در بین بیش از ۱۳۷۰ کوین موجود، رده‌ی سی و چهارم از سهم بازار را به خود اختصاص داده است). برخی از سایت‌های مبادلات ارزهای دیجیتال، این ارز را با کوین‌هایی نظیر بیت کوین، اتریوم و لایت کوین معاوضه می‌کنند.

دوژکوین چیست

در حالی که برخی از آلت کوین‌ها تلاش می‌کنند به چیزی فراتر از یک ارز ساده تبدیل شوند، دوژکوین همچنان به ریشه‌های خود وفادار مانده است. بسیاری اوقات، این ارز رمزپایه بین کاربران شبکه‌های اجتماعی به عنوان نوعی “تقدیر” بابت پست‌های جالب و سرگرم‌کننده به نویسنده‌ی آن پست اهدا می‌شود.

 

دوژکوین در برابر لایت کوین

دوژکوین مبتنی بر لایت کوین است. این رمزپایه با تغییراتی نسبت به لایت کوین بر روی پلت‌فرم بیت کوین ساخته شده است.

dogecoin چیست

تعداد زیاد کوین‌ها و نوسانات

در ژوئن ۲۰۱۵، یک‌صد میلیارد کوین برای دوژکوین تعیین شد. با تعداد زیاد کوین‌های پیش‌بینی شده نسبت به دیگر آلت کوین‌ها و همچنین بیت کوین که تعداد بسیار محدودتری دارند، قیمت دوژکوین بسیار پایین باقی مانده است. همین نکته هم باعث می‌شود تبادل آن بسیار ساده‌تر انجام شود و زمانی که کسی بخواهد مبلغ بسیار کمی (مثلاً در حد ۱۰ دلار) به فرد دیگر پرداخت کند، با دوژکوین برایش آسان‌تر و کم هزینه‌تر شود. علت این امر، مبلغ ناچیز کارمزد بابت انتقال آن است.

علاوه بر این، در برخی شبکه‌های اجتماعی و سایت‌ها (نظیر توئیتر) به راحتی از سوی خوانندگان یک مطلب سرگرم‌کننده، به عنوان پاداش و تقدیر به منتشر کننده‌ی پست اهدا می‌شود و کسی بابت آن احتیاج به چرتکه انداختن ندارد!

 

دوژکوین و الگوریتم نوع اسکریپت

درست همانند بیت کوین، دوژکوین نیز از یک سیستم استخراج برای نگهداری بلاک چین و پاداش دوژ به استخراج کنندگان خود دارد. با این وجود، به جای الگوریتم SHA-256، دوژکوین نیز مانند لایت کوین از الگوریتم اسکریپت بهره می‌برد. این تصمیم برای جلوگیری از استفاده‌ی ماشین‌های ویژه استخراج برای استخراج مقادیر بالای دوژ گرفته شده است. در اوایل انتشار این ارز رمزپایه، مقدار استخراج به صورت تصادفی بود اما از مارس ۲۰۱۴، میزان پاداش به مقداری ثابت تعیین شد.

 

کجا می‌توان دوژکوین پرداخت کرد؟

از سپتامبر ۲۰۱۷ دو روش اصلی در استفاده از دوژکوین وجود دارد:

 • پاداش دادن در شبکه‌های اجتماعی

اگر شما از شبکه‌های اجتماعی نظیر توئیتر و Reddit استفاده می‌کنید، می‌توانید به دیگر کاربران برای ارسال پست‌های آموزشی، سرگرم کننده، خنده‌دار و … پاداش بدهید. معمولاً مبلغ این پاداش‌ها کم است و به ندرت بیش از ۰٫۲ دلار می‌شود. از سویی دیگر، جمع‌آوری همین پاداش‌هایی کم می‌تواند انگیزه‌ای برای افرادی شود که با صرف وقت، محتوایی خوب و جالب تولید کرده‌اند. پاداش دادن با دوژ نه تنها تقدیر از این افراد است، بلکه فلسفه‌ی وجودی این ارز رمزپایه را نیز گسترش می‌دهد.

 • محصولات و خدمات

بسیاری از فروشندگانی که بیت کوین را به عنوان روش پرداخت قبول کرده‌اند، از دوژکوین نیز استقبال می‌کنند. ضمن این‌ که همان‌طور که گفته شد، در بسیاری از سایت‌های مبادلات ارزهای رمزپایه، به راحتی می‌توان این ارز را با بیت کوین معاوضه کرد.

 

چگونه بر روی دوژکوین سرمایه‌گذاری کنیم؟

پیش از هر چیز باید اذعان کرد، اطلاعاتی که ما در اختیار مخاطبین خود قرار می‌دهیم، به عنوان تأیید یک ارز برای سرمایه‌گذاری (به ویژه در مبالغ بالا) نباید تلقی شود. با توجه به شرایط و نوسانات بازار ارزهای رمزپایه، پیش از سرمایه‌گذاری باید شرایط زمان سرمایه‌گذاری و اتفاقات قبلی بازار آن ارز بررسی شود. همچنین، باید قدرت آن ارز در بازار و بازدهی بالقوه‌ی آن را رصد کنید. اگر شما در این زمینه تخصصی ندارید، حتماً از مشاوره با افراد آگاه بهره ببرید.

دوژکوین نیز شرایط فوق را دارد. با این وجود، این ارز در زمان نگارش این مقاله قیمتی بسیار پایین دارد. گاهی نیز به همین دلیل، جهش قیمتی آن بالا است. بنابراین، اگر تعداد زیادی دوژکوین اندوخته باشیم، می‌توانیم روی سودآوری آن حساب کنیم (بار دیگر بر اصول یک سرمایه‌گذاری صحیح تأکید می‌کنیم).

قیمت دوژکوین

طبق نمودار فوق، در ابتدای سال ۲۰۱۷ هر دوژکوین ۰٫۰۰۰۲۳۲ دلار ارزش داشت و اینک در انتهای این سال (۲۷ دسامبر) ارزش آن ۰٫۰۰۹۲ دلار است. به بیانی ساده، اگر با ماشین زمان به ابتدای سال ۲۰۱۷ برویم و یک میلیون دوژکوین بخریم، ۲۳۲ دلار پرداخت می‌کنیم و با بازگشت به این زمان، می‌توانیم این یک میلیون دوژکوین را ۹۲۰۰ دلار بفروشیم؛ یعنی نزدیک به ۴۰ برابر!

اگر شما قدرت پیش‌بینی‌های اینچنینی را دارید، شاید دوژکوین راه‌حل ثروتمند شدنتان باشد.

 

کیف پول دوژکوین و انتقال آن

سایت رسمی بلاک چین دوژکوین، “دوژچین” نام دارد. آدرس این سایت https://dogechain.info می‌باشد. این سایت دارای قسمت Wallet می باشد که بعنوان کیف پول می توانید از آن استفاده کنید. مراحل افتتاح حساب، دریافت و پرداخت دوژکوین بسیار شبیه بیت کوین است. احتمالاً شما خوانندگان این مقاله پیش از این با بیت کوین کار کرده‌اید. در این صورت، کار با دوژکوین هم برای شما بسیار راحت خواهد بود.

کیف پول های دوژکوین دارای نسخه های دسکتاپ و آنلاین دیگری نیز می باشد که در سایت اصلی دوژکوین به آدرس Dogecoin.com معرفی شده اند. همچنین سایت CoinPayments.net نیز گزینه مناسبی برای نگهداری dogecoin و سایر ارزهای مشابه است .

 

کسب دوژکوین

راه‌های کسب dogecoin به این ترتیب است:

 • تولید محتوای خوب در زمینه‌های مختلف آموزشی، سرگرم کننده و … در شبکه‌ی اجتماعی ردیت (Reddit) و نظایر آن با قابلیت پاداش گرفتن با دوژ
 • فروش محصول یا خدمات با پذیرفتن دوژکوین
 • استخراج دوژکوین
 • خرید دوژکوین (جهت سرمایه‌گذاری)

 

آینده دوژکوین

گرچه نمی‌توان درباره‌ی آینده هیچ نظر قطعی صادر کرد، اما با این وجود به نظر می‌رسد با توجه به پایداری چندساله‌ی دوژکوین در بازار ارزهای رمزپایه و همچنین، پذیرفته شدن آن از سوی بازرگانان و معامله‌کنندگان این بازار، آینده‌ی دوژکوین روشن خواهد بود.

1 پاسخ
 1. ehsan
  ehsan says:

  سلام، خسته نباشید . . .
  مطلب جالب و کاملی بود، ممنون.
  من هر جا گشتم نتونستم نحوه ی استخراج دوژ کوین رو پیدا کنم!
  ممنون میشم یه آموزش در رابطه با استخراج دوژ کوین قرار بدین.
  موفق باشید . . .

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *