اتریوم

اتریوم چیست؟

اتریوم با داشتن دومین جایگاه بزرگ سرمایه در دنیای ارزهای رمزپایه، توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران و همچنین علاقه‌مندان به رمزپایه را به خود جلب کرده است.

این ارز رمزپایه‌ی نسبتاً جدید نه تنها تغییر قابل ملاحظه‌ای در وضع موجود ایجاد کرده است، بلکه امکان توسعه‌ی سریع و طراحی برنامه‌های جدید را نیز فراهم آورده است. به طور کلی، اتریوم امکان ایجاد ده‌ها ارز رمزپایه‌ی جدید و به شدت مبتکرانه را ایجاد کرده است.

کارایی اتریوم کاملاً برای برنامه‌نویسان و جهان فن‌آوری روشن و واضح است. با این وجود، برای بسیاری از افرادی که آشنایی کمتری با فن‌آوری مدرن رایانه‌ای دارند، درک آن مشکل است. این متن راهنما، بنا بر نیاز هر دو گروه طراحی شده است. این مقاله به هرکسی -از افراد کاملا مبتدی در رمزپایه تا افراد متوسط که پتانسیل تغییر بازی ارزهای رمزپایه را دارا می‌باشند- در شناخت اتریوم کمک می‌کند.

برای شناخت اتریوم با مستر کوین همراه باشید…

اتریوم چیست؟

اتریوم به عبارتی ساده، یک پلت‌فرم غیرمتمرکز بر اساس بلاک چین است که در آن می‌توان برنامه‌­های کاربردی غیرمتمرکز (Decentralized Applications:‌Dappها) را ساخت.

 • به خاطر بیاورید که بلاک چین ساختاری است که تقریباً همه‌ی ارزهای رمزپایه بر اساس آن اجرا می‌شوند. بلاک چین، یک پایگاه داده بدون هیچ سرور مرکزی -که بخواهد رد هر تراکنش و مبادله را در خود نگاه دارد- است.
 • ما در آینده با جزئیات بیشتری به برنامه‌های غیرمتمرکز یعنی‌Dappها خواهیم پرداخت، اما در حال حاضر فقط بدانید که آن‌ها برنامه‌هایی برای خدمت‌رسانی با یک هدف مشخص برای یک کاربر می‌باشند. بعضی از‌Dappها شگفت‌انگیزند و غافلگیرتان می‌کنند.

اتریوم

قراردادهای هوشمند با اتریوم

جذابیت اتریوم در روش ساخت آن است که امکان ایجاد قراردادهای هوشمند را به توسعه‌دهندگان می‌دهد. قراردادهای هوشمند اسکریپت­‌هایی می‌باشند که به صورت خودکار و در هنگامی که شرایطی برآورده شده باشد، وظایفی را انجام می‌دهند. برای نمونه، یک قرارداد هوشمند به طور فنی می‌تواند بگوید: “اگر جین یک مقاله‌ای ­۱۰۰۰ کلمه‌ای درباره‌ی بزغاله‌ها تا ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۸ ارائه کرد، به او ۱۰ دلار پرداخت کن” و پس از برآورده شدن این شرایط، ده دلار به جین پرداخت خواهد شد.

قراردادهای هوشمند به وسیله‌ی تورینگ کامل ماشین مجازی اتریوم  (Ethereum Virtual Machine: EVM) انجام می‌شود. این قراردادها توسط یک شبکه‌ی عمومی بین‌المللی از نودها (گره­‌ها) به اجرا در می‌آیند.

ارز رمزپایه شبکه اتریوم، اتر نامیده می‌شود. اتر دو عملکرد متفاوت ارائه می‌کند:

 1. استخراج گره‌های کامل را که شبکه این ارز را قدرتمند می‌­سازد، پاداش می‌دهد. اتر، اجرای همه چیز را در یک سطح مدیریتی، هموار نگاه می‌­دارد.
 2. تحت شرایط قرارداد هوشمند به اشخاص پرداخت می‌کند. این همان چیزی است که به کاربران برای کار با پلت‌فرم اتریوم انگیزه می‌دهد.

اگر هنوز هم به درستی متوجه نشده‌اید، نگران نباشید. تکنولوژی زیربنایی، حتی در سطح ظاهری نیز پیچیده است.

در پایان این متن راهنما، شما نسبت به ۹۹٫۹۹% از مردم دیگر، درک بهتری از اتریوم خواهید داشت … و این برای شروع بسیار خوب است!

اتریوم در برابر بیت کوین

اگر پیش از این توجه شما به اتریوم جلب شده است، احتمالاً حداقل آشنایی اولیه‌ای با بیت کوین دارید. تقریباً همه‌ی ارزهای رمزپایه به نوعی با بیت کوین سنجیده می‌شوند و به اصطلاح به آن‌ها آلت کوین گفته می‌شود. آلت کوین اصطلاحی است که معنی آن به طور خلاصه “جانشین بیت کوین” است.

چنان‌چه هنوز اطلاعاتی در مورد ارزهای رمزپایه، بلاک چین، بیت کوین و آلت کوین ندارید، پیشنهاد می‌کنیم مقالات آموزشی آن‌ها را که برایتان فراهم آورده‌ایم، مطالعه کنید.

اتریوم در برابر بیت کوین

اتریوم نیز همانند بیت کوین یک شبکه بلاک چین توزیع شده‌ی عمومی است. همچنین، هر دوی آن‌ها ارزهای رمزپایه با قابلیت خرید و فروش میان کاربران می‌باشند. با وجود این تشابهات، اتریوم و بیت کوین تفاوت‌های زیادی هم با یکدیگر دارند. برای مثال، بیت کوین از بلاک چین برای ردیابی مالکیت ارز دیجیتال بهره می‌برد که برای انتقال پول نقد بین سیستم‌ها بسیار مفید است. از سویی دیگر، در اتریوم بر اجرای کد برنامه‌نویسی یک برنامه تمرکز شده است. توسعه‌دهندگان برنامه اغلب از اتریوم برای پرداخت هزینه خدمات و هزینه‌های معاملات استفاده می‌کنند.

هم بیت کوین و هم اتریوم “غیر متمرکز” می‌باشند. این امر به این معنی است هیچ کنترل مرکزی یا صدور مجوز از سوی مرجع خاصی برای آن‌ها وجود ندارد. استخراج‌کنندگان مربوط به هرکدام با استخراج بیت کوین یا اتر به تراکنش‌ها اعتبار می‌دهند.

دکتر گاوین وود که یکی از بنیان‌گذاران اتریوم است می‌گوید: “بیت کوین در درجه‌ی اول یک ارز است. درست است که بیت کوین نرم‌افزاری است، اما از برنامه‌های نرم‌افزاری بسیار فاصله دارد. در حالی که اتریوم این‌چنین نیست. برای مثال، بیت کوین را می‌توانیم به ایمیل تشبیه کنیم که یک استفاده‌ی خاص از اینترنت است. البته بسیار محبوب است، اما اینترنت خیلی کارایی‌های دیگری هم دارد.”

تاریخچه اتریوم

در سال ۲۰۱۱، یک پسر ۱۷ ساله دورگه روسی-کانادایی به نام “ویتالیک بوترین” توسط پدرش درباره بیت­ کوین چیزهایی یاد گرفت.

در سال ۲۰۱۳، پس از بازدید از توسعه­‌دهندگان در سراسر جهان که شور و شوق برای برنامه‌نویسی را به اشتراک گذاشتند، بوترین گزارشی را که در آن اتریوم را پیشنهاد داده بود، منتشر کرد.

بوترین در سال ۲۰۱۴ پس از دریافت کمک هزینه ۱۰۰،۰۰۰ دلاری Thiel Fellowship، برای کار تمام وقت روی اتریوم دانشگاه واترلو را رها کرد.

سیستم اتریوم در سال ۲۰۱۵ عملیاتی شد.

اتریوم در سال ۲۰۱۷ به بازار سرمایه ۳۶ میلیارد دلاری رسید.

شما از هر منظری -خواه از دید سرمایه‌گذاری، چشم‌انداز فن‌آوری یا یک ناظر تاریخی- به این موضوع نگاه کنید، باز هم اتریوم بسیار هیجان‌انگیز است.

هدف بوترین این بود که همان تمرکززدایی بیت­ کوین را برای چیزی فراتر از یک ارز ایجاد کند. این کار را می‌­توان با ساخت یک زبان برنامه‌نویسی جامع کامل تورینگ کاملا توسعه یافته درون بلاک چین اتریوم انجام داد.

کاربردهای اتریوم

اتریوم

گزارش اتریوم پتانسیل برخی موارد را با جزئیات بیشتری توضیح داد. همه آن موارد استفاده می‌توانند از طریق برنامه‌های غیر متمرکز در شبکه اتریوم ساخته شوند. این فهرست هم‌چنان در حال رشد یافتن است:

 • سیستم‌های توکن
 • مشتقات مالی
 • سیستم‌های اعتبار و هویت
 • ذخیره‌سازی فایل
 • بانک‌داری
 • سازمان‌های مستقل تمرکز یافته
 • بیمه
 • خوراک داده‌ها
 • رایانش ابری
 • پیش‌بینی بازار

با ساخت این برنامه‌ها در شبکه اتریوم،‌ Dappها می‌­توانند به جای مجبور بودن به ایجاد بلاک چین خودشان، از بلاک چین اتریوم بهره ببرند.

 

ماشین مجازی اتریوم

برنامه‌های کاربردی بلاک چین نخستین نظیر بیت کوین، تنها یک مجموعه عملکرد از پیش تعریف شده را به کاربران ارائه می‌دادند. برای مثال، بیت کوین منحصراً برای عملکرد به عنوان ارز رمزپایه ایجاد شده است.

اتریوم بر خلاف این پروژه‌های بلاک چین قدیمی‌تر، به کاربران این امکان را می‌دهد که خودشان عملکردهای خودشان را ایجاد کنند. ماشین مجازی اتریوم (EVM) این امکان را فراهم می‌کند. EVM به عنوان محیط اجرایی اتریوم، قراردادهای هوشمندانه را اجرا می‌کند. به دلیل این که هر گره اتریوم، EVM را اجرا می‌کند، برنامه‌های کاربردی ساخته شده بر اساس آن، مزایای غیرمتمرکز بودن را بدون این که مجبور به ایجاد بلاک چین خودشان باشند، به دست می‌آورند.

نرم‌افزارهای کاربردی غیر متمرکز (Dappها)

بیشتر مردم به درک درستی از یک نرم‌افزار کاربردی (App) رسیده‌اند. یک نرم‌افزار کاربردی به طور رسمی به عنوان یک برنامه یا قطعه‌­ای از نرم‌افزار طراحی و نوشته شده است تا هدف خاص کاربر را برآورده سازد. ما هر روز از نرم‌افزارهای کاربردی استفاده می‌کنیم: این نرم‌افزارها به ما امکان می‌دهند که مانده حساب بانکی‌مان را چک کنیم، تصاویر زنده ببینیم، و یا حتی سرگرم یک بازی رایانه‌ای شویم.

حالا همین تعریف را بگیرید و آن را “غیر متمرکز” کنید.‌ Dappها عملکردهای مشابهی دارند، اما بر روی یک شبکه سراسری از گره‌­ها به جای یک منبع مرکزی اجرا می‌شوند. این واقعیت که آن‌ها غیر متمرکز هستند، به‌Dappها مزیت بزرگ‌تری را نسبت به برنامه‌های سنتی می‌بخشد.

شما از زمانی که اینستاگرام به دلیل آن که سرورش عمل نمی‌کرد و دیگر بالا نمی‌آمد، خبر دارید؟ این اتفاق برای‌Dappها نمی‌افتد. زمانی هم Zomato هک شد و اطلاعات ۱۷ میلیون نفر را در معرض دید عموم قرار داد، اما این اتفاق هم برای‌Dappها نخواهد افتاد!

ویژگی‌های Dappها

 • منبع باز:‌Dappها کاربران را قادر می‌سازد که کد برنامه را هم در بخش “توسعه رابط کاربری” و هم در بخش “توسعه هسته” مشاهده نمایند.
 • مستقل:‌Dappها به طور خودکار توسط قوانین کدگذاری شده در آنها عمل می‌کند. به این صورت، فضایی برای دست‌کاری بیرونی وجود ندارد و در نتیجه فسادی رخ نمی‌دهد.
 • امن: داده‌ها و پروتکل‌ها بر روی رمزنگاری بلاک چین ذخیره می‌شوند و در نتیجه امکان هک کردن وجود ندارد.
 • زمان فعالیت ۱۰۰%: بلاک چین همواره در حال اجرا است، به این معنی که زمان خاموشی برای‌Dappها صفر می‌باشد. هیچ خرابی وجود ندارد.
 • راحت­‌تر برای اجرا: توسعه‌دهندگانی که مایل به استفاده از مزیت فن‌آوری بلاک چین هستند نیازی به ایجاد بلوک­‌های جدید ندارند. چارچوبی زیرساختی در این‌جا وجود دارد که باعث صرفه‌جویی در وقت و تلاش زیاد سازندگان Dapp می‌شود. دیگر نیاز نیست که آن‌ها وقت و هزینه‌ای برای ساخت این چارچوب صرف کنند.‌ Dappها به منظور اجرا در این شبکه غیر متمرکز، فقط کارمزد تراکنش‌ها را پرداخت می‌کنند.

در بسیاری از موارد، کاربران سطح رابط کاربری نمی‌توانند ‌Dappها را حتی از برنامه‌های معمولی تشخیص دهند. ‌Dappها معمولا از برنامه‌های کاربردی وب یعنی HTML و JavaScript برای برقراری ارتباط با بلاک چین استفاده می‌کنند، و بنابراین با همان ظاهر برنامه‌های کاربردی که روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنید، ظاهر می‌شوند.

اتریوم در برابر بیت کوین: ادامه

اتریوم در برابر بیت کوین

حالا که درک درستی از اتریوم و نحوه عملکرد آن پیدا کرده‌اید، نگاهی دوباره به مقایسه آن با  بیت­ کوین در یک سطح فنی، مفید به نظر می­رسد. در حالی که این دو ارز رمزپایه اهداف متفاوتی دارند، اتریوم مزایایی را بالاتر از بیت­ کوین ارائه می‌دهد:

 1. زمان‌های بلوک کوتاه‌تر: بلوک‌ها در اتریوم تقریباً در هر ۱۵ ثانیه استخراج می‌شوند. در مقایسه با اتریوم، سرعت استخراج بیت­ کوین ۱۰ دقیقه است. این زمان کوتاه‌تر به بلاک چین اجازه می‌دهد تا سریع‌تر داده‌های تراکنش را تأیید کند. اگرچه این سرعت به معنای بلوک‌های جدا شده‌ی بیشتر نیز می‌باشد.
 2. ساختار کارمزد پیچیده‌تر: هزینه‌های معامله اتریوم مبتنی بر نیازهای ذخیره‌سازی و استفاده از شبکه است. تراکنش‌های بیت کوین به واسطه‌ی اندازه بلوک و رقابت با همدیگر محدود شده است.
 3. استخراج پیچیده­‌تر: در حال حاضر استخراج بیت­ کوین به ASIC (مدارهای مجتمع با کاربرد خاص) نیاز دارد. به همین دلیل، صرف مقدار زیادی سرمایه برای استخراج ضروری است. الگوریتم استخراج اتریوم با توجه به مقاومت ASIC طراحی شده است. بنابراین، زمین بازی را هموار و درست کرده است. این کار به عدم تمرکز استخراج کمک می‌کند.

آیا استخراج و یا سرمایه‌گذاری بر روی اتریوم سودآور است؟

اتریوم

باید توجه داشته باشید که بیت کوین با توجه به عمر آن، نسبتاً پایدارتر است. همچنین، این را هم باید در نظر گرفت که اتریوم جوان‌تر از بیت کوین است و با توجه به نوآوری‌های آن، پتانسیل خوبی در آن دیده می‌شود. به همین دلیل، امید زیادی به رشد و توسعه‌ی آن وجود دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *