آیوتا چیست

آیوتا (IOTA) چیست؟

IOTA چیست؟

مخفف برنامه ی کاربردی اینترنت اشیا است که نوع جدیدی از تکنولوژی رمزنگاری است که تراکنش های بین دستگاه های روی اینترنت اشیا را تسهیل می کند. آدرس های IOTA ،‌ هزینه ی معاملات ، مسایل مربوط به مقیاس پذیری تکنولوژی های بلاک چین را حل کرده است به این صورت که به جای استفاده از بلاک چین برای تایید تراکنش در آیوتا شما باید دو تراکنش قبلی را بررسی کنید.

این روش تایید به معنی است که هیچ دفتر مرکزی وجود ندارد و نیازی به کاوشگرها برای  نیرو بخشیدن به شبکه نیست.

دستگاه های روی شبکه به صورت تصادفی به بررسی تراکنش های یکدیگر می پردازند و با استفاده از وب تراکنش ها را تایید میکنند. در رمزنگاری ، این نوع تایید به عنوان نمودار تقریبی هدایت (DAG ) شناخته می شود. اما سازندگان IOTA آن را Tangle می نامند.

در حالی که قدرت در Tangle به صورت شبکه ای رشد می کند ، IOTA متعهد است که رایگان و با تراکنش های سریع باشد. همچنین به این صورت طراحی شده است که تراکنش های کوچک و تراکنش های بین ماشین ها را پردازش کند و به مجموعه ی اقتصاد کوچک بین دو ماشین کمک کند.

تا زمانی که IOTA این تعهدات بزرگ دارد ، تکنولوژی جدیدی است که بدون مخالف هم نخواهد بود. در این مقاله ما به بررسی این مساله می پردازیم که IOTA چگونه کار می کند ، برای چه مقاصدی استفاده می شود ، برخی از نقدها به آن را بررسی میکنیم و اینکه آیا باید روی آن سرمایه گذاری کرد یا نه؟

آیوتا چیست

چالش : ماشینی برای پرداخت ماشین

اینترنت اشیا در حال حاضر قدرت اول جهان اقتصاد است.

شرکت ها دوربین ها ، سنسورها و وسایلی از این دست را برای نشان دادن وضعیت در کارخانه ها ، خطوط حمل و نقل ، مزارع  ، فروشگاه ها و خانه ها می سازند. بر اساس تحقیقات در Gartner ، اینترنت اشیا در سال ۲۰۱۷ بر روی ۸.۴ میلیارد دستگاه استفاده شده است و در آینده رشد نمایی برای این تعداد پیشبینی می شود.

چشم انداز IOT این است که به عنوان پلتفرمی برای تراکنشهای بین دو ماشین (M2M) به کار برده شود. بنیانگذاران IOTA کار خود را بعد از کار روی صنعت IoT شروع کردند. بحث آن ها از آنجایی شروع شد که برای اینکه بتوان از IoT بهتر بهره برد ، دستگاه های روی شبکه باید منابع را به صورت موثرتری تخصیص دهند و به اشتراک بگذارند.

این تفکر بدین معنی است که دستگاه ها باید توانایی خرید الکتریسیته ، پهنای باند ، ذخیره سازی و یا داده ها را زمانی که به آن ها نیاز دارند داشته باشند و همچنین زمانی که به آن ها نیازی ندارند بتوانند آن ها را بفروشند.

حتی در شبکه های کوچک ، این بدین معنی است که به صورت بالقوه توانایی انجام ده ها تن از تراکنش ها و استفاده از منابع را داشته باشد. با توجه به تعداد زیاد تراکنش ها در ابعاد کوچک و سریع ، بنیانگذاران IOTA بر این باور هستند که تکنولوژی بلاک چین با برنامه های IoT تطبیق پذیر نیست.

شبکه های بلاک چین در مقیاس پذیری سازگاری ندارند و اغلب هزینه هایی پرداخت می کنند که کاوشگرها تراکنش شما در یک بلاک ببینند. هدف IOTA حل دو مشکل مقیاس پذیری و هزینه ها برای شبکه های جدید است بنابراین میلیاردها دستگاه IoT پس از حل این دو مشکل می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

مقیاس پذیری: IOTA یک تکنولوژی بلاک چین نیست.

از زمانی که IOTA به صورت همزمان طرح هایی برای داشتن میلیاردها گره های تراکنشی در شبکه های خود را پیاده سازی کرد ، بنیانگذاران آن نیاز به طراحی شبکه ای داشتند که قدرت پردازش رشد را روی گره های در حال رشد شبکه پردازش کند. در انتها آنها Tangle طراحی کردند ، ساختار سیستمی توافقی که جایی است که دستگاه یک تراکنش جدید را ارائه می دهد باید در ابتدا دو تراکنش دیگر را روی شبکه معرفی کند. برای هر تایید ، تایید کننده ، اثبات کوچکی از کار را انجام می دهد که تراکنش ها را به Tangel سراسری متصل میکند.

Tangle به این معنی است بار اساس  تایید روی وب به توافق عمومی برسید. هر تراکنش به دو تراکنش دیگر متصل است که آن را تایید میکنند. این کار ، مشکل مقیاس پذیری را به عنوان شبکه ای که دیگر به بلاک چین مرکزی وابسطه نیست حل میکند.

هر دستگاه جدیدی روی شبکه زمانی که یک تراکنش را تایید میکند به توان محاسباتی شبکه کمک میکند. همچنین Tangle بلاک کاوی را حذف می کند و تمام سکه ها در IOTA در هنگام پیدایش شبکه ایجاد می شوند.

هزینه ی تراکنش ها: چگونه استفاده از IOTA رایگان است؟

در حالی که شما در محاسبه ی قدرت به شبکه کمک میکنید هنگامی که یک تراکنش را تایید می کنید ، هزینه ی استفاده از شبکه برابر با برق مصرفی مورد نیاز برای تایید دو تراکنش دیگر روی IOTA است. Tangle به IOTA این امکان را می دهد که بدون هزینه اداره شود که به این معنی است که شبکه بیش از شبکه بلاک چین توزیع شده است. در بلاک چین ، شبکه میان کاوشگرهای روی بلاک چین توزیع شده است. در Tangle ، شبکه روی هر نود آزمایشی روی شبکه توزیع شده است.

 رایگان بودن برای عملیات سرویس دهی IOTA روی دستگاه های IoT قطعی است. این دستگاه ها اغلب در معامله هایی با هزینه ی یک پنی و فراکنس بالا انجام می شوند. هر تغییر هزینه ای که توسط تراکنش هرچند کوچک میتواند تراکنش های کوچک  را غیرقابل قبول کند. ارائه ی خدمات رایگان IOTA پشتوانه اقتصاد M2M است.

IOTA coin

۳۴٪مورد حمله قرار گرفتن و  هماهنگ کردن

کسانی که با تکنولوژی بلاک چین آشنایی دارند می دانند که اگر یک بخش ۵۱٪ محاسبه ی قدرت روی شبکه را داشته باشد بلاک چین آسیب پذیر خواهد شد. از این نظر ، از نظر تئوری امکان این که عاملی بتواند تراکنش های غلط را تایید کند نیز وجود دارد. از زمانی که IOTA از Tangle برای تایید تراکنش هایش استفاده می کند ، از نظر تئوری در صورتی یک بخش فقط ۳۴٪ ( بیش از ۱/۳) از قدرت محاسبه  شبکه را در کنترل خود داشته باشد IOTA آسیب پذیر خواهد بود.

مشکل این اجرا این است که ۳۴٪ حمله علیه Tangle سیستم IOTA نباید نادیده گرفته شود. از آنجا که Tangleیک وب پیچیده با گره ها و تراکنش های بسیار است ، قبل از اینکه  بتوانید از مزایای ۳۴٪ بهره ای ببرید باید این مرکز تجمع را در شبکه پیدا کنید.

اوایل اجرای IOTA آسیب پذیری زیادی مانند حمله روی آن انجام می شود و از آنجایی که شبکه کوچک اولیه کوچک و با گره های کمتر است ، دستیابی به ۳۴٪ از شبکه کار آسانتری است. برای رفع این تهدید در IOTA از هماهنگ کننده در اجرای اولیه استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که Tangle اولیه در معرض خطر قرار نمی گیرد.

در حالی که در اوایل این یک گام ضروری برای امنیت است ،‌ IOTA قصد دارد که تا زمانی که شبکه به اندازه کافی قوی شد هماهنگ کننده را حذف کند. این بدین معنی است که در صورتی که پلتفرم و ارز به صورت متمرکز می باشند و در صورتی که تصمیم به سرمایه گزاری دارید باید به بنیاد IOTA اعتماد کنید.

تکنولوژی های اختصاصی

تیم IOTA انتقادها و تشویق هایی برای استفاده از تکنولوژی های جدید برای توسعه ی پلتفرم های جدید دریافت کرده است. در اصل ، IOTA از تابع هش خود با نام Curl برای اثبات کار و تولید کلید ها استفاده است. در حالی که هش اثبات کارایی به پرتوکل قدیمی SHA-3 تغییر یافته است ، IOTA همچنان از تابع هش Curlبرای سایر برنامه های پلتفرم استفاده میکند.

  همچنین IOTA از منطق سه گانه به جای منطق باینری استفاده کرده است. از پردازشگرهایی با سه حالت بهره جسته که به معنی پیشرفت و تاثیر مثبت در افزایش توان محاسبات کلی است. IOTA همکاری نزدیکی با آزمایشگاه های JINN در زمینه سخت افزار برای دستگاه های IoT که قادر به محاسبات بر مبنای سه می باشند دارد.

نگرانی ها ،‌ ضعف ها و انتقادات

تعدادی از کارشناسان ارز رمزپایه ، پایداری IOTA را به عنوان پلتفرم مورد بررسی قرار داده اند. باور اینکه با وجود پیاده سازی تعداد زیادی تکنولوژی جدید آن هم به صورت هم زمان ، نقصی در اجرای IOTA وجود نداشته باشد سخت است. تکنولوژی که IOTA بر مبنای آن کار میکند به اندازه ی کافی مورد آزمایش قرار نگرفته است که بدانیم در مقیاس های مختلف و یا در مواجه با حملات چگونه عمل می کند. نبود تست کلی و دید کلی بزرگترین نقصی است که می توان به IOTA نسبت داد.

در اوایل سال گذشته ، دانشگاه MIT و Boston با انتشار مقاله ای که بیان می کرد نقص هایی در هش های امنیتی وجود دارد باعث به وجود آمدن موجی از ترس شد. ایده این بود که شما می توانید رمز خود را به گردش دربیاورید و این موضوع به شدت در میان افراد خبره و کارشناسان جلب توجه کرد. یک رمزنگاری خوب ، سال ها طول می کشد که توسعه یابد ، آزمایش شود و مورد نقد و بررسی قرار بگیرد. نه سال طول کشید تا الگوریتم هش SHA-3 تکمیل شود و کارشناسان ابراز نگرانی کردند که توسعه دهندگان IOTA بهتر است به جای انتشار استانداردها بهتر است که سعی کنند که رمزنگاری خودشان را بنویسند. این ابراز نگرانی ها منجر به ناپایداری قیمت IOTA شد. اما این نکته نیز قابل توجه است که موانعی که سر راهش قرار میگیرد رشد می کند. بیت کوین رسوایی Mt. Gox را داشت ، اتروم منجر به DAO hack شد. در حالی که تکنولوژی و پیاده سازی پشتوانه ی IOTA قطعا تغییر خواهد کرد ، سرمایه گزاران احتمالی بایستی معماری کلی ارز رمزپایه IOTA و همچنین سوابق تیم توسعه دهندع را نیز برای سرمایه گذاری نظر داشته باشند.

نتیجه گیری

ارز رمزپایه از نوعی تکنولوژی بهره جسته است که پتانسیل بسیاری دارد. در صورت موفقیت ، Tangle میتواند رقیبی جدی برای تکنولوژی بلاک چین در انجام تراکنش ها باشد. بازار اینترنت اشیا برای تراکنش های کوچک تا زمانی که IOTA کاربرد و پتانسیل دارد به رشد خود ادامه میدهد ، گرچه که این تکنولوژی هنوز به درستی آزموده نشده است. در آخر ،‌ تصمیم شما برای خرید IOTA باید بر اساس تحقیق درباره ی تکنولوژی و بنیانگذاران آن انجام شود. مفهوم Tangle در IOTA پیشرفت بزرگ بعدی ارزهای رمزپایه می باشد اما سرمایه گذاری روی تکنولوژی جدیدی که آزمایش خود را پس نداده است ریسک زیادی دارد ، پس تحقیق کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *