لایت کوین (Litecoin) چیست؟ آشنایی با یکی از قدیمی‌ترین ارزهای رمزپایه

لایت کوین (Litecoin) چیست؟ آشنایی با یکی از قدیمی‌ترین ارزهای رمزپایه

لایت کوین در سال ۲۰۱۷ در دنیا غوغا به پا کرد. این آلت کوین قدیمی سال ۲۰۱۷ را با قیمتی معادل ۴٫۳۳ دلاری آغاز کرد. سپس از سه ماهه دوم رشد خود را آغاز کرد و در ماه دسامبر به ارزش ۳۶۶٫۱۹ دلاری دست یافت. به عبارتی دیگر، لایت کوین در طول ۱۱ ماه توانست بیش از ۸۴ برابر رشد داشته باشد.

لایت کوین (Litecoin) چیست؟ آشنایی با یکی از قدیمی‌ترین ارزهای رمزپایه

با آموزش‌های مستر کوین از همه چیز در دنیای ارزهای رمزپایه آگاه باشید…

 

آیا لایت کوین نسبت به بیت کوین سودآورتر بوده است؟

هر روز افراد بیشتری در دنیا، در حال ورود به دنیای ارز رمزپایه می‌باشند. بسیاری از این مردم فرصت‌های سرمایه گذاری را در ارز رمزپایه‌ای به جز بیت کوین و اتریوم جستجو می‌کنند. لایت کوین در این زمینه انتخاب بسیار معروفی است: آلت کوینی که تا همین چند روز پیش جایگاه پنجم ارزهای رمزپایه برتر را به خود اختصاص داده بود و هنوز هم به پس گرفتن این رتبه امیدوار است.

این را در نظر بگیرید که قیمت لایت کوین با وجود افت‌های اخیر، هنوز هم نسبت به ابتدای سال ۲۰۱۷ حدود ۳٫۴۹۱ درصد افزایش یافته است. به بیانی دیگر، ارزش آن بیش از ۳۴ برابر شده است. اگر این رشد را بخواهیم در بیت کوین محاسبه کنیم، متوجه می‌شویم که بیت کوین در مدت مشابه (اول ژانویه ۲۰۱۷ تا امروز، بیست و نهم آوریل ۲۰۱۸) ۹۵۴ درصد افزایش یافته و تقریبا ۹٫۵ برابر شده است. به این ترتیب مشخص می‌شود که نقره لایت کوین از طلای بیت کوین هم “طلاتر” بوده است!

 

لایت کوین (Litecoin) چیست؟

حالا در این راهنما، ما می‌خواهیم به صورتی مفید لایت کوین و خصوصیات آن را شرح دهیم. در ابتدا بهتر است کمی به ریشه لایت کوین بپردازیم.

همه می‌دانیم که هویت خالق بیت کوین، یعنی “ساتوشی ناکاموتو” (Satoshi Nakamoto) هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. با این وجود، خالق لایت کوین فردی به نام “چارلی لی” (Charlie Lee) است که در رسانه‌های اجتماعی نظیر توییتر و در وبلاگ خود بسیار فعال است. چارلی لی یک کارمند سابق گوگل است که ایده خلق نسخه ارزان‌تری نسبت به بیت کوین را ارائه داد.

در حالی که بیت کوین دیگر به جای یک ارز، به عنوان “طلا” در جامعه ارزهای رمزپایه در نظر گرفته شده بود و هدف از ذخیره آن، سپرده گذاری بلند مدت بود، لایت کوین عنوان “نقره” را به خود نسبت داد و خود را وسیله‌ای برای انجام تراکنش‌های ارزان‌تر و با هدف استفاده روزانه معرفی کرد. بنابراین، در هفتم ماه اکتبر ۲۰۱۱، لایت کوین به وسیله یک کلاینت متن‌باز در “گیت هاب” (GitHub) منتشر شد. شبکه لایت کوین در سیزدهم اکتبر سال ۲۰۱۱ متولد شد. لایت کوین را به طور کلی می‌توان فورکی از هسته بیت کوین دانست، هر چند که اولین هارد فورک رسمی بیت کوین، بیت کوین کش نام گرفت.

 

مقایسه لایت کوین در برابر بیت کوین

اگر بخواهیم به درستی لایت کوین را درک کنیم، مقایسه آن با بیت کوین الزامی است. لایت کوین با اعتراف خالقش، یک نسخه دیگر بیت کوین است. با این وجود، سوال این است که چه تفاوت‌های بنیادی آن را از بیت کوین متمایز می‌کند؟ در ادامه به بررسی این تفاوت‌ها می‌پردازیم.

 

استخراج لایت کوین

یکی از مهم‌ترین و بنیادی‌ترین تفاوت‌های بین این دو ارز رمزپایه، روش استخراج یا ماینینگ (Mining) آن‌ها است. هر دوی آن‌ها از مکانیزم اجماع “اثبات کار” (PoW) استفاده می‌کنند. درک مفهوم اثبات کار بسیار ساده است.

در استخراج با الگوریتم اثبات کار، استخراج کنندگان از توان محاسباتی خود برای حل پازل‌های بسیار سخت رمزنگاری استفاده می‌کنند. حل این پازل‌ها بسیار مشکل است. اگر حل آن‌ها ساده باشد، استخراج کنندگان به استخراج بلوک‌ها ادامه می دهند و به سرعت تمامی کوین‌هایی که قرار است عرضه شوند را تخلیه می‌کنند. با این وجود، در حالی که حل پازل مشکل است، بررسی راه حل پازل و درست بودن یا نبودن آن کار ساده‌ای است. در یک کلام به این روند “اثبات کار” می‌گویند.

  • حل پازل و یافتن راه‌حل کار مشکلی است.
  • بررسی درست بودن یا نبودن راه‌حل کار سختی است.

در حال حاضر، بیت کوین و لایت کوین دراین موضوع کمی متفاوت عمل می‌کنند. بیت کوین از الگوریتم هشینگ (درهم سازی) SHA-256 برای اهداف استخراجش استفاده می‌کند. از خیلی وقت پیش استخراج کنندگان کشف کردند که می‌توانند قدرت استخراج خود را با اتحاد و تشکیل استخرهای استخراج (Mining Pool) به وسیله پردازش موازی افزایش دهند.

در پردازش موازی، دستورالعمل‌های برنامه بین چند پردازشگر تقسیم می‌شود. با انجام این کار، زمان اجرای برنامه به شدت کاهش می‌یابد و این دقیقا همان کاری است که استخرهای استخراج در حال حاضر آن را انجام می‌دهند.

 

اسیک (ASIC): تهدیدکننده غیرمتمرکز بودن ارزهای رمزپایه

پازل‌های SHA 256 به قدرت پردازش بالایی نیاز دارند. همین امر باعث ظهور دستگاه‌های “مدارهای ادغام یافته یک برنامه خاص” به نام “اسیک” (ASIC) می شود. تنها هدف این اسیک‌ها، استخراج بیت کوین بود (البته، پس از بیت کوین، اسیک‌هایی برای استخراج کوین‌های دیگر که از الگوریتم‌های مختلف استفاده می‌کنند، ساخته شد).

 

معایب وجود اسیک‌ها و استخرهای استخراج

این استخرهای استخراج اساسا دارای تعداد زیادی از اسیک‌ها می‌باشند که به صورتی ویژه برای استخراج بیت کوین طراحی شده‌اند.

 

  • آن گونه که ساتوشی ناکاموتو تصور کرده بود، استخراج باید یک فرایند دموکراتیک باشد. ایده استخراج این بود که هر انسانی بتواند رو به روی لپ تاپ خود بنشیند و با تبدیل شدن به یک استخراج کننده، با یک سیستم همکاری کند. با این حال، با افزایش اسیک‌ها و استخرهای استخراج، این افراد دیگر شانسی برای رقابت با شرکت‌های بزرگ ندارند.

 

  • همچنین، استخراج یک فرایند با میزان مصرف زیاد انرژی است. مقدار مصرف انرژی الکتریکی که به هنگام استخراج رخ می‌دهد، بسیار هنگفت است. در سال ۲۰۱۷ آمار نشلن می‌داد که مصرف برق برای استخراج بیت کوین در جهان با مصرف برق کل کشور دانمارک در آن سال برابری می‌کرد. همین امر باعث شده است تا برخی حتی بیت کوین را فاجعه‌ای برای محیط زیست بدانند؛ هر چند که این ادعا توسط مطالعات مراکز تحقیقاتی رد شد.

 

  • با استخراج به صورت نهادی، مسئله اساسی دیگری رخ می‌دهد که “متمرکز شدن” یک ارز رمزپایه است. در حالی که هدف بیت کوین و بسیاری از آلت کوین‌ها این است که “غیرمتمرکز” باشند و تحت اختیار هیچ دولت، گروه، نهاد یا شخصی نباشند، اما استخراج توسط استخرهای استخراج این هدف را از بین می‌برد. طبق آماری که هم اکنون موجود است، بخش زیادی از حجم بیت کوین توسط تعداد انگشت شماری مرکز استخراج، استخراج می‌شوند. به این ترتیب، این خطر وجود دارد که بخش زیادی از موجودی بیت کوین در اختیار آن‌ها باشد و بتوانند با تصمیمات خود این ارز رمزپایه را تحت تاثیر قرار دهند.

 

لایت کوین (Litecoin) چیست؟ آشنایی با یکی از قدیمی‌ترین ارزهای رمزپایه

برای حل برای حل این مشکلات، لایت کن از الگوریتم “اسکریپت” (Scrypt) به جای SHA 256 بیت کوین استفاده می‌کند.

الگوریتم اسکریپت چیست؟

اسکریپت در واقع از نام “s-crypt” نشات گرفته است که به صورت “Script” (اسکریپت) تلفظ می‌شود. در حالی که این الگوریتم نیز از الگوریتم هشینگ SHA 256 استفاده می‌کند، اما محاسبات آن به نسبت الگوریتم SHA 256 در بیت کوین به صورت متوالی حل می‌شود. به همین دلیل، “موازی سازی” این محاسبات ممکن نیست.

این سخن به چه معنی است؟

فرض کنید که ما دو فرایند داریم: فرایند “الف”، و فرایند “ب”

در بیت کوین چنین امکانی وجود دارد که اسیک‌ها فرایندهای “الف” و “ب” را با هم و در یک زمان با موازی سازی آن‌ها انجام می‌دهند.

با این وجود، در لایت کوین شما باید اول فرایند “الف” را انجام دهید و سپس به سراغ “ب” بروید. اگر بخواهید آن‌ها را با هم به صورت موازی انجام دهید، حافظه خیلی زیاد می‌شود و کنترل آن مشکل خواهد بود.

به اسکریپت “مسئله سخت حافظه” نیز می‌گویند چرا که عامل محدودکننده اصلی، توان خام پردازش نیست، بلکه حافظه است. این همان دلیلی است که در آن موازی سازی به یک مشکل تبدیل می‌شود. اجرای ۵ فرایند “مسئله سخت حافظه” به صورت موازی، به زمانی برابر با مقدار ۵ برابر یک حافظه نیاز دارد. البته در حال حاضر دستگاه‌هایی نیز وجود دارند که هزاران حافظه در درونشان ساخته شده است، اما دو عامل این اثر را کاهش می‌دهند:

  • افراد عادی می‌توانند به جای این که دستگاه‌های اسیک ویژه بخرند، خیلی ساده و با خرید روز به روز کارت‌های حافظه با هم رقابت کنند.
  • تولید حافظه برای این کار به نسبت تولید تراشه‌های هشینگ SHA 256 بسیار پر هزینه‌تر است.

اسکریپت به عمد به گونه‌ای طراحی شده است که در آن اطمینان حاصل شود عمل استخراج، قابل دسترس و تا حد ممکن دموکراتیک است. با این حال باز هم شرکت‌هایی همانند “زئوس” (Zeus) و “فلاور تکنولوژی” (Flower Technology) با ارتقاء توانایی‌های خود، توانسته‌اند اسیک‌های اسکریپت را تولید کنند. متاسفانه، این به معنی سقوط رویای استخراج دموکراتیک لایت کوین است.

 

سرعت تراکنش لایت کوین

سرعت متوسط استخراج هر بلوک جدید در لایت کوین برابر با دو و نیم دقیقه است. این در حالی است که در بیت کوین این مقدار برابر با ده دقیقه است. به این ترتیب، تا پیش از به کارگیری سیستم لایتنینگ، به دلیل تراکم شبکه و زمان استخراج بلوک در بیت کوین، ممکن بود اتمام فرایند یک تراکنش تا ساعت‌ها زمان نیاز داشته باشد.

مزایای فاصله زمانی کم بین استخراج بلوک‌ها

 این ویژگی لایت کوین برای بازرگانانی که می‌خواستند تراکنش‌هایی با حداقل زمان را به صورت روزانه انجام دهند، بسیار مناسب بود. با استفاده از لایت کوین، آن‌ها می‌توانند در طول حداکثر پنج دقیقه، دو تاییدیه دریافت کنند. البته این ویژگی لایت کوین هم در ادامه پدید آمدن آلت کوین‌هایی نظیر ریپل (با سرعت بسیار بیشتر انجام تراکنش‌ها)، در سایه رفت.

به هر صورت، مزیت دیگری نیز در سرعت ایجاد بلوک لایت کوین وجود دارد. این مزیت، تغییر در میزان پاداش‌های استخراج کننده است. به دلیل این که زمان بین بلوک‌ها بسیار کمتر از بیت کوین است، استخراج کنندگان بیشتر و بیشتری فرصت استخراج بلوک‌ها و کسب درآمد از طریق پاداش استخراج را پیدا می‌کنند. به این معنی که پاداش استخراج به خوبی در لایت کوین توزیع شده است و با گسترش یافتن استخراج، باید غیرمتمرکزتر شده باشند.

معایب فاصله زمانی کم بین استخراج بلوک‌ها

با این حال معایبی نیز برای سرعت سریع تراکنش وجود دارد:

اول از همه، وجود زمان ایجاد بلوک بسیار کم است و این موجب شکل‌گیری بلوک‌های یتیم زیادی می‌شود.

بلوک‌ یتیم چیست؟

استخراج از هر دیدی که نگاه کنید، به صورت رقابتی بین استخراج کنندگان عیان می‌شود. شما استخراج کنندگان و استخرهایی دارید که هر کدام به شدت در تلاش برای استخراج بلوک بعدی که قرار است به زنجیره بلاک چین اضافه شود، می‌باشند. نمونه‌هایی وجود دارند که در آن بیش از یک استخراج کننده توانسته است که بلوک جدید را استخراج کند.

در چنین موقعیت‌هایی، شبکه تصمیم می‌گیرد که بلوک کدام استخراج کننده اضافه شود. سپس، دیگر بلوک‌ها تبدیل به “بلوک یتیم” می‌شوند، یعنی بلوک‌هایی کاملاً قانونی که در آن هیچ تراکنشی وجود ندارد.

در لایت کوین به دلیل این که مدت زمان بین ایجاد بلوک‌ها کم است، شانس استخراج کنندگان در استخراج بلوک‌های یتیم به صورت قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند.

دومین ایراد فاصله کم بین استخراج بلوک‌ها این است که فشار زیادی روی بلاک چین وجود دارد. با این که درست است لایت کوین برای حجم معاملاتی در نظر گرفته شده است هنوز فشار زیادی روی بلاک چین می آورد.

لایت کوین این مسئله را تا حد زیادی با معرفی “سگویت” (Segwit) حل کرده است. البته، سگویت در حال حاضر برای بیت کوین نیز به کار گرفته شده و باعث کاهش هزینه و بالا رفتن سرعت تراکنش‌های آن شده است.

 

امنیت و مصونیت در برابر حمله سیل آسا

در ماه جولای ۲۰۱۵، شبکه بیت کوین تحت تاثیر حملات سیل آسا واقع شد. یک حمله سیل آسا، حمله‌ای است که در آن شبکه بلاک چین در تراکنش‌های “هرز” غرق می‌شود و این باعث پر شدن بلوک‌ها و مسدود شدن بلاک چین می‌شود.

در این حمله خاص، شبکه با هزاران تراکنش هرز متراکم می‌شود و حتی در یک نقطه حدود ۸۰ هزار تراکنش در استخر حافظه قرار گرفت.

بنابراین، این سوال وجود دارد که لایت کوین خودش را چگونه از حملات سیل آسا نجات می‌دهد؟ بر طبق گفته‌های “چارلی لی”، آن‌ها این کار تا حد ممکن به صورتی انجام می‌دهند که از نظر اقتصادی غیرممکن باشد. این حرف‌هایی است که او در مصاحبه‌اش با کوین تلگراف عنوان کرده بود:

“دلیل آن که لایت کوین در برابر حملات این چنینی ایمن است، این است که سال‌ها پیش هم به گونه‌ای مشابه به بیت کوین حمله شده بود (البته با شدت کمتر). من در بیت کوین متوجه چنین نقصی شدم و در لایت کوین آن را درست کردم.

اصلاحی که در لایت کوین انجام پذیرفت، این بود که فرستنده هزینه‌ای را برای هر خروجی کوچکی که درست می‌کرد، می‌پرداخت. برای مثال، در این حمله خاص، ارسال کننده یک هزینه را برای ارسال ۳۴ خروجی کوچک برابر با مقدار ۰٫۰۰۰۰۱ بیت کوین می‌پرداخت. با این اصلاح، این هزینه ۳۴ برابر می‌شود. بنابراین، برای حمله‌ مهاجم به صورت حملات هرز، هزینه زیادی داشت. ایده خیلی ساده است: فرستنده باید برای هر خروجی که به وجود می‌آورد، هزینه‌ای را بپردازد.”

 

مبادلات اتمی لایت کوین

یکی از هیجان انگیزترین ویژگی‌هایی که لایت کوین آن را معرفی کرده است مبادله اتمی است. مبادله اتمی، مبادله متقاطع زنجیره کوین‌های مختلف را بدون نیاز به یک شخص ثالث امکان پذیر می‌سازد. برای مثال، اگر شخصی دارای یک بیت کوین باشد و بخواهد در عوض آن -برای مثال- صد لایت کوین دریافت کند، به صورت معمول باید وارد یک مرکز مبادلات ارزهای رمزپایه شود و هزینه‌ای را برای انجام این معامله بپردازد.

لایت کوین (Litecoin) چیست؟ آشنایی با یکی از قدیمی‌ترین ارزهای رمزپایه

با این حال، با پیاده‌سازی مبادلات اتمی، اگر فرض کنیم که “علی” یک بیت کوین دارد و “کامران” هم دارای ۱۰۰ لایت کوین است، آن‌ها می‌توانند بدون وارد شدن به یک مرکز مبادلات ارزهای رمزپایه و پرداخت هزینه‌های اضافه، کوین‌های خود را با هم عوض کنند.

نحوه کار مبادلات اتمی، استفاده از قراردادهای هش شده “قفل ساعتی” است. قراردادهای هش شده قفل ساعتی یا HTLCها از راحت‌ترین برنامه‌های کاربردی پرداختی می‌باشند. در حقیقت، پروتکل “لایتنینگ” (Lightning) هم یک پیاده سازی از HTLC است.

 

قراردادهای هش شده “قفل ساعتی” یا HTLC چیست؟

قراردادهای هش شده “قفل ساعتی” کانال‌های پرداخت را فراهم می‌آورد که در آن دارایی‌های دیجیتالی می‌توانند بین طرفین معامله در یک ضرب‌الاجل زمانی که به توافق رسیده‌اند، انتقال داده شوند. این پرداخت‌ها از طریق ارسال رمزنگاری‌هایی تصدیق می‌شوند.

علاوه بر این، ویژگی فوق العاده دیگر HTLC این است که به یک فرد اجازه می‌دهد پرداختی را کنسل کند و آن را به پرداخت کننده بازگرداند.

به هر صورت، هنوز پروژه مبادلات اتمی در مراحل اجرای خود قرار دارد. با این وجود، در بیستم سپتامبر ۲۰۱۷ “دیکرد” (Decred) و لایت ک.ین موفق به تکمیل مبادله اتمی متقابل با استفاده از یک قرارداد هوشمند اجرا شده بر روی اسکریپت شدند. گفته می‌شود که بیت کوین، بیت کوین کش، “ورت کوین” (Vertcoin) و دیگر آلت کوین‌هایی که از اسکریپت استفاده می‌کنند نیز خواهند توانست مبادلات اتمی را انجام دهند.

 

حجم و قیمت توکن‌های لایت کوین و رتبه آن در بازار ارزهای رمزپایه

لایت کوین در نهایت قرار است دارای ۸۴٫۰۰۰٫۰۰۰ (هشتاد و چهار میلیون) توکن باشد. در حال حاضر ۵۶٫۳۱۸٫۱۶۳ توکن در چرخه بازار قرار دارد و نزدیک به ۲۸ میلیون توکن دیگر برای استخراج باقی مانده است.

لایت کوین (Litecoin) چیست؟ آشنایی با یکی از قدیمی‌ترین ارزهای رمزپایه

قیمت هر لایت کوین نیز در زمان نگارش این متن نزدیک به ۱۵۲ دلار است. رتبه این آلت کوین از نظر ارزش کل بازار آن نیز، رتبه هفتم ارزهای رمزپایه برتر است. البته این رتبه در گذشته‌ای نزدیک، رتبه پنجم بود، اما در روزهای گذشته لایت کوین دو پله سقوط کرده است. این رتبه در جدول با توجه به حجم توکن‌های قرار گرفته در چرخه بازار ارزهای رمزپایه محاسبه شده است. به این ترتیب، با توجه به قیمت و تعداد توکن‌های موجود در چرخه بازار، ارزش کل بازار لایت کوین هم اکنون کمی بیش از هشت و نیم میلیارد دلار است.

 

آیا لایت کوین ارزش سرمایه گذاری دارد؟

بدون شک آینده برای همه نامکشوف است. فقط گذر زمان می‌تواند این مسئله را اثبات کند که کدام ارز رمزپایه صعودی چشمگیر خواهد داشت. به هر صورت، لایت کوین مسیری را طی کرده و در طول زمان خود را به عنوان یکی از آلت کوین‌های “ماندنی” نشان داده است.

لایت کوین برنامه‌هایی نظیر سیستم پرداختی “لایت پی” یا برنامه خرید سهام یک بانک را دارد که در صورت موفقیت، می‌تواند جهشی خوب داشته باشد. با این حال، این مقاله تنها جهت آشنایی شما با این ارز رمزپایه تهیه شده و نباید به عنوان مشاوره مالی در نظر گرفته شود.

 

از کجا می‌توانم لایت کوین را بخرم؟

لایت کوین را از بسیاری از مراکز مبادلات ارزهای رمزپایه می‌توانید بخرید. البته، برای این کار نیاز به داشتن یک ارز رمزپایه قابل معاوضه با لایت کوین (نظیر بیت کوین، اتریوم و تتر) را داشته باشید. شما می‌توانید این ارزها را از مستر کوین تهیه کنید، یا به صورتی مستقیم از طریق مستر کوین، لایت کوین خریداری کنید.

 

کجا لایت کوین را ذخیره کنم؟

لایت کوین از جمله ارزهای رمزپایه‌ای است که کیف پول‌های بسیاری از آن پشتیبانی می‌کنند. به صورت خلاصه، شما برای نگهداری از لایت کوین خود می‌توانید از کیف پول‌های سخت افزاری، کیف پول‌های نرم افزاری (نسخه رایانه‌ای یا گوشی‌های هوشمند)، و کیف پول کاغذی (با یادداشت کلید‌های خصوصی) استفاده کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *