مونرو (Monero) چیست؟ آشنایی کامل با یکی از مهمترین ارزهای رمزپایه با ویژگی ناشناس ماندن تراکنش‌ها

مونرو (Monero) چیست؟ آشنایی کامل با یکی از مهمترین ارزهای رمزپایه با ویژگی ناشناس ماندن تراکنش‌ها

امروزه مونرو یکی از پرآوازه‌ترین آلت کوین‌های موجود در بازار ارزهای رمزپایه است. عوامل مختلفی نظیر رشد قیمت، حفظ حریم خصوصی، هارد فورکی که به تازگی انجام گرفت، و مقاومت در برابر استخراج با اسیک (ASIC) نام مونرو را بر سر زبان‌ها انداخته است. در این نوشته سعی می‌کنیم به شکلی جامع مونرو را به شما معرفی کنیم.

با آموزش‌ها، اخبار و تحلیل‌های مستر کوین همیشه در حوزه ارزهای رمزپایه به روز بمانید…

 

مونرو (Monero) چیست؟

مونرو یک ارز رمزپایه ایمن، خصوصی و غیرقابل ردیابی است. بسیاری از ارزهای رمزپایه نظیر بیت کوین، دارای بلاک چین شفافی می‌باشند که تراکنش‌ها در آن قابل ردیابی و مشخص است. هر چند که گفته می‌شود این شفافیت به حریم خصوصی افراد ضربه نمی‌زند، به این دلیل که آدرس‌ها بی‌نام می‌باشند. با این وجود، باز هم هنگامی که بخواهید از کسی بیت کوین بگیرید یا برای کسی ارسال کنید، در واقع آدرس شما فاش می‌شود.

آلت کوین مونرو اما از روش‌های ویژه‌ای بهره می‌گیرد تا اطمینان حاصل شود که تراکنش‌های صورت گرفته در آن، به هیچ وجه قابل ردیابی نباشند. البته آلت کوین‌هایی نظیر ورج نیز بر روی حفظ حریم خصوصی افراد تمرکز دارند، اما شیوه‌های آن‌ها با هم متفاوت است.

در مونرو، شما بانک خودتان خواهید بود. در بلاک چین مونرو، در هر دو دقیقه یک بلوک جدید ایجاد می‌شود. در این جا به مکانیسم عملکرد این آلت کوین خواهیم پرداخت تا تفاوت آن با دیگر ارزهای رمزپایه مشخص شود.

 

مونرو چگونه شکل گرفت؟

مونرو از الگوریتم “کریپتو نایت” (CryptoNight) بهره می‌برد. این الگوریتم از “کریپتو نُت” (CryptoNote) منشعب شده است. کریپتو نُت برای نخستین بار در “بایت کوین” (Bytecoin) و در سال ۲۰۱۲ پیاده‌سازی شد. کریپتو نت یک پروتکل لایه کاربردی است که در برخی از ارزهای رمزپایه به کار گرفته شده است. هر چند که در این جا هم شباهت‌هایی با لایه کاربردی بیت کوین دیده می‌شود، اما تفاوت‌های زیادی نسبت به یکدیگر دارند.

در سال ۲۰۱۲، بایت کوین با اهدافی شکل گرفت اما به تدریج برخی فعالیت‌های شک برانگیز نظیر منتشر شدن هشتاد درصدی کوین‌های آن، باعث بروز اختلافاتی شد. در نهایت، بخشی از جامعه بایت کوین تصمیم گرفت یک هارد فورک را به اجرا بگذارد. به این ترتیب، بلاک چین جدیدی با کوین‌های جدید شکل گرفت که نام آن در ابتدا “بیت مونرو” بود که در نهایت به “مونرو” تغییر یافت. “مونرو” کلمه‌ای به زبان اسپرانتو و به معنی “سکه” است.

مونرو پروژه‌ای منبع باز می‌باشد که از طریق تامین مالی جمعی نسبت به جذب سرمایه اقدام کرده است.

 

تیم توسعه دهنده مرکزی مونرو

از هفت نفری که اعضای اصلی تیم مونرو را تشکیل می‌دهند، هنوز پنج نفر ناشناس مانده‌اند. در این میان تنها “ریکاردو اسپانی” (با نام مستعار fluffypony) و “دوید لاتاپی” شناخته شده می‌باشند که در محافل مختلف ظاهر می‌شوند. ریکاردو اسپانی در فضای اینترنت به نسبت فعال‌تر است و به نوعی سخنگوی تیم مرکزی مونرو محسوب می‌شود.

 

۵ ویژگی خاص مونرو

چه ویژگی‌هایی در مونرو وجود دارد که آن را نسبت به ارزهای رمزپایه دیگر متمایز می‌سازد؟

 

ویژگی اول: پول شما متعلق به خود شما است!

در سیستم این آلت کوین، شما تمامی تراکنش‌های خود را کنترل و مدیریت می‌کنید. در این جا، خودتان مسئولیت پولتان را بر عهده دارید و به دلیل این که هویت شما محرمانه باقی می‌ماند، هیچ کس قادر نخواهد بود که متوجه شود شما پول خود را در چه راهی خرج می‌کنید.

 

ویژگی دوم: مونرو “قابل تعویض” است

بگذارید مثالی بزنیم: شما ده میلیون تومان پول نقد به صورت ایران چک پنجاه هزار تومانی از دوست خود قرض گرفته‌اید. پس از مدتی، این ده میلیون تومان را به صورت اسکناس‌های ده هزار تومانی به او پس می‌دهید. در این جا هیچ مشکلی وجود ندارد.

حالا تصور کنید که خودروی سمند مشکی دوستتان را قرض می‌گیرید و روز بعد با یک خودروی سمند مشکی دیگر به نزد او می‌روید تا آن را به وی دهید. به طور حتم در این جا مشکلاتی پیش می‌آید و او این خودرو را از شما نخواهد پذیرفت.

 

تفاوت این دو مثال در چیست؟

تفوت در این است که ایران چک‌ها و اسکناس‌ها “قابل تعویض” بودند، در حالی که خودرو چنین قابلیتی نداشته است. حتی اگر مدل خودرو نیز یکسان باشد، باز هم سوابقی در اداره راهنمایی و رانندگی وجود دارد که می‌تواند مشکل‌ساز شود.

حالا به سراغ ارزهای رمزپایه می‌رویم. در ارزهای رمزپایه “قابل تعویض” بودن به چه معنی است؟

بسیاری از ارزهای رمزپایه قابل تعویض نیستند. به عنوان مثال، بیت کوین یکی از این ارزهای رمزپایه است. افتخار بیت کوین این است که همه چیز در یک دفترکل شفاف ثبت می‌شود. این در حالی که برخی فواید و محسنات را در پی دارد، اما از سویی نیز باعث می‌شود که تراکنش‌ها دیده شود و هر کسی بتواند یک تراکنش را ردیابی کند.

فرض کنید شما بیت کوینی را خریده‌اید که پیش از این در معاملاتی غیرقانونی به عنوان ارزش معامله مورد تبادل قرار گرفته بوده است. این جزئیات تراکنش‌ها برای همیشه ثبت شده و وجود دارد. بنابراین، شما بیت کوینی را دارید که “لکه دار” شده است. شاید همین مسئله باعث دردسرهایی هم بشود. در برخی موارد حتی مشاهده می‌شود که بیت کوین‌های این چنینی با قیمت‌هایی پایین‌تر از قیمت بازار خریده می‌شوند. شما به دلیل این که صاحب قبلی این بیت کوین خلافی مرتکب شده است، جریمه می‌شوید. این اتفاق به دلیل “قابل تعویض” نبودن بیت کوین رخ می‌دهد.

 

تفاوت مونرو با بیت کوین

این یکی از تفاوت‌های اساسی مونرو با بیت کوین و ارزهای رمزپایه مشابه آن است. در این آلت کوین، تراکنش‌ها کاملا ناشناس و غیرقابل ردگیری می‌باشند. به این ترتیب، هیچ وقت مشخص نمی‌شود که مونروی شما پیش از این در چه تراکنش‌های خوب یا بدی مبادله شده است. بنابراین، هیچ مونرویی “لکه دار” نمی‌شود و صاحبان فعلی توکن‌ها به دلیل عملکرد صاحبان قبلی آن‌ها مجازات نمی‌شوند.

مونرو (Monero) چیست؟ آشنایی کامل با یکی از مهمترین ارزهای رمزپایه با ویژگی ناشناس ماندن تراکنش‌ها

ویژگی سوم: مقیاس‌پذیری دینامیک و پویا

مقیاس‌پذیری بیت کوین در مدتی که محبوبیت آن رشد قابل توجهی یافته است، همواره به عنوان مسئله‌ای مهم مطرح بوده است. این مسئله به هارد فورک‌هایی نظیر بیت کوین کش نیز منجر شده است.

در ابتدا، بلوک‌های بلاک چین بیت کوین هیچ محدودیتی از نظر اندازه بلوک نداشتند. با این حال، این مسئله باعث به وجود آمدن تراکنش‌های هرز (اسپم) شد. به منظور حل این مشکل، محدودیت اندازه بلوک یک مگابایتی برای بیت کوین در نظر گرفته شد. با این وجود، باز هم مشکلاتی نظیر کندی شبکه و پردازش تراکنش‌ها رخ داد که منجر به هارد فورک‌ها و در نهایت طراحی تمهیداتی نظیر سگویت و شبکه لایتنینگ شد.

از این سو، در این آلت کوین هیچ محدودیت اندازه بلوکی از پیش تعیین نشده است. اما اگر استخراج کنندگان به صورتی نادرست کار خود را انجام دهند و بلوک‌هایی بیش از حد بزرگ و نامناسب تشکیل شود، باعث بروز مشکلاتی در بلاک چین مونرو می‌گردد. پس برای این که از این مشکل جلوگیری شود، “مجازات پاداش بلوک” برای استخراج کنندگان مشکل‌ساز در نظر گرفته شده است.

مونرو (Monero) چیست؟ آشنایی کامل با یکی از مهمترین ارزهای رمزپایه با ویژگی ناشناس ماندن تراکنش‌ها

“مجازات پاداش بلوک” در مونرو چیست؟

در ابتدا، میانگین اندازه ۱۰۰ بلوک ایجاد شده آخر محاسبه می‌شود. این عدد را با M100 می‌شناسیم. حالا فرض کنید که بلوک جدیدی توسط استخراج کنندگان ایجاد شده است. اندازه این بلوک را NBS می‌نامیم. اکنون اگر اندازه این بلوک جدید بزرگ‌تر از M100 باشد، از پاداش استخراج کاسته خواهد شد.

میزان کاهش پاداش استخراج وابسته به مقدار افزایش NBS از M100 است. اگر NBS ده درصد از M100 باشد، یک درصد از پاداش استخراج استخراج کنندگان این بلوک جدید کاسته خواهد شد. همچنین، در صورتی که NBS پنجاه درصد، یا هشتاد درصد، یا صد درصد از M100 بزرگ‌تر باشد، پاداش استخراج به ترتیب معادل بیست و پنج درصد، شصت و چهار درصد، یا صد درصد کم می‌شود. به عبارت دیگر، اگر NBS صد درصد از M100 بزرگ‌تر باشد، هیچ پاداشی به استخراج کنندگان این بلوک تعلق نخواهد گرفت. این کاهش را “مجازات پاداش بلوک” می‌نامیم. به طور کلی، بلوک بزرگ‌تر از دو برابر M100 مجاز نیستند و از سوی دیگر، بلوک‌های مساوی یا کوچک‌تر از ۶۴ کیلوبایت همیشه بدون مجازات پاداش بلوک خواهند ماند. در حقیقت، مجازات پاداش بلوک باعث می‌شود استخراج کنندگان به درستی عمل کنند.

 

ویژگی چهارم: مقاومت در برابر استخراج توسط اسیک (ASIC) یا همان دستگاه ویژه استخراج (مدار یکپارچه کاربرد خاص)

همان گونه که گفته شد، مونرو از الگوریتم کریپتو نایت استفاده می‌کند که نسبت به کریپتو نُت تغییراتی در جهت غیرمتمرکزسازی بیشتر کرده است.

سیاست تیم مونرو از ابتدا این گونه بوده است که نسبت به استخراج توسط اسیک مقاوم باشد. دلیل گرفتن چنین تصمیمی این است که همواره مونرو “توزیع شده و غیرمتمرکز” باشد. استخراج توسط اسیک‌ها این خطر را به وجود می‌آورد که رایانه‌های معمولی (و حتی ریگ‌ها که توسط GPU کارت گرافیک عمل محاسبات و استخراج بلوک‌ها را انجام می‌دهند) هیچ شانسی در برابر آن‌ها نداشته باشند.

به این ترتیب، استخراج توسط تعداد زیادی اسیک باعث می‌شود که درصد بالایی از کوین‌های استخراج شده توسط گروهی کوچک تصاحب شود. با این اتفاق، حتی حمله ۵۱ درصدی نیز دیگر نامحتمل نخواهد بود.

البته، تقریبا هیچ راهی وجود ندارد که یک ارز رمزپایه (از نوع استخراج شدنی، نه به مانند ریپل که از ابتدا تمامی توکن‌ها ایجاد شده بودند) صد درصد نسبت به استخراج مقاوم باشد. با این حال، تیم توسعه دهنده مونرو تمهیداتی اندیشیده که تولید این اسیک‌ها دیگر برای مونرو مقرون به صرفه نباشد.

 

این تمهیدات که جزو ویژگی‌های کریپتو نایت محسوب می‌شود، چیست؟

۱- الگوریتم کریپتو نایت برای اجرا به ۲ مگابایت حافظه پرسرعت نیاز دارد. علت این امر این است که هشینگ به صورت موازی محدود شده است. حافظه‌های سریع نسبت به مداراتی که الگوریتم SHA256 را به اجرا می‌گذارند، بسیار گران‌تر و پرهزینه‌تر می‌باشند. بنابراین، یک اسیک برای استخراج این آلت کوین به نسبت اسیکی که بیت کوین را استخراج می‌کند، هزینه تولید بیشتری خواهد داشت.

۲- کریپتو نایت به گونه‌ای طراحی شده است که برای کار با CPU و GPU مناسب‌تر است. به طور کلی، کریپتو نایت به گونه‌ای است که بر روی رایانه‌های مدرن کاربران مونرو به راحتی قابل اجرا است.

۳- مونرو از نوع به خصوصی از الگوریتم اثبات کار (PoW) استفاده می‌کند. این الگوریتم هشینگ با نام “کوکو سایکل” (Cuckoo Cycle) شناخته می‌شود. به این ترتیب، دستگاه اسیک ساخته شده باید بر اساس این الگوریتم خاص طراحی شود.

بیت مین و تلاش شکست خورده برای تولید اسیک استخراج مونرو

کمتر از دو ماه پیش، تیم توسعه دهنده مونرو که از تلاش بیت مین (غول صنعت تولید اسیک) برای طراحی اسیک ویژه کریپتو نایت آگاه شده بود، تصمیم جدید اتخاذ کرد. آن‌ها اعلام کردند که در هر سال، دو بار الگوریتم هشینگ این آلت کوین را کمی تغییر خواهند داد. این کار با هارد فورکی که هر شش ماه یک بار رخ می‌دهد، انجام می‌شود. البته، این هارد فورک برای کاربران محسوس نخواهد بود. با این حال، امکان استخراج با شرایط قبلی ناممکن می‌شود.

به فاصله چند هفته، بیت مین از دستگاه “انت ماینر ایکس ۳” (Antminer X3) خود رونمایی کرد. آن‌ها مدعی شدند که این دستگاه قادر به استخراج مونرو است. اسپانی در توییتی اعلام کرد که “این دستگاه برای مونرو کار نخواهد کرد.” در نهایت نیز با هاردفورکی که طبق برنامه ریزی قبلی انجام شد، انت ماینر ایکس ۳ را برای استخراج مونرو بلااستفاده کرد.

 

ویژگی پنجم: کلیدهای متعدد

از ویژگی‌های برجسته و مهم آلت کوین مونرو، کلیدهای متعدد آن است. در ارزهای رمزپایه‌ای نظیر اتریوم و بیت کوین، تنها یک کلید خصوصی (private key) و یک کلید عمومی (public key) وجود دارد. با این حال، در مونرو این امر به این سادگی نیست.

 

کلیدهای نما (View Keys):

مونرو دارای یک کلید نمای عمومی و یک کلید نمای خصوصی است.

 • کلید نمای عمومی: این کلید برای تولید یک آدرس عمومی استتاری یک بار مصرف استفاده می‌شود. با داشتن این آدرس می‌توان توکن‌هایی را برای گیرنده ارسال کنیم.
 • کلید نمای خصوصی: این کلید برای استفاده گیرنده است تا بتواند با آن شبکه بلاک چین مونرو را بررسی کند و توکن‌هایی که برای او ارسال شده است را پیدا کند.

این مطلبی که گفته شد، روند کلی کار را در این آلت کوین بازگو می‌کند. خوب است بدانید که کلید نمای عمومی، اولین بخش از آدرس مونرو را می‌سازد.

 

اما در مونرو، شما “کلیدهای خرج کردن”  را هم دارید.

 

کلیدهای خرج کردن (Spend Keys):

کلید نما بیشتر برای دریافت مبلغ یک تراکنش (گیرنده) استفاده می‌شود. این در حالی است که کلید خرج کردن بیشتر در مورد فرستنده مبلغ است. همانند کلیدهای نما، کلیدهای خرج کردن نیز دو گونه می‌باشند: کلید عمومی و کلید خصوصی

 • کلید خرج کردن عمومی: این کلید به فرستنده مبلغ تراکنش کمک می‌کند که بخشی از حلقه تراکنش‌ها شود و همچنین امضای “تصویر کلید” را تایید کند.
 • کلید خرج کردن خصوصی: این کلید بخش دوم آدرس مونرو را می‌سازد.

به هر شکل، آدرس مونرو یک رشته کاراکتر است که از ۹۵ کاراکتر تشکیل می‌شود. این رشته از کلید عمومی نما و کلید عمومی خرج کردن به وجود می‌آید.

وجود کلیدهای متعدد برای تراکنش‌ها و شیوه رمزنگاری منحصر به فرد مونرو در آن‌ها باعث می‌شود که هیچ کس توانایی ردیابی تراکنش‌ها را نداشته باشد.

مونرو (Monero) چیست؟ آشنایی کامل با یکی از مهمترین ارزهای رمزپایه با ویژگی ناشناس ماندن تراکنش‌ها

تعداد توکن و قیمت مونرو در طول زمان

مونرو کار خود را در بازار ارزهای رمزپایه با قیمت ۲٫۴۷ دلاری آغاز کرد. بیست و یکم ماه می ۲۰۱۴، تاریخ ورود این آلت کوین به بازار است.

این آلت کوین در زمان نگارش این متن نزدیک به ۲۰۰ دلار (۱۹۹٫۷۴ دلار) قیمت دارد. همچنین، در حال حاضر ۱۶٫۰۲۳٫۷۴۷ توکن مونرو (که با نشان XMR شناخته می‌شوند) در چرخه بازار قرار دارد. به این ترتیب، ارزش کل بازار مونرو در حال حاضر نزدیک به ۳٫۲ میلیارد دلار است. مونرو از نظر ارزش بازارش در جایگاه دوازدهم ارزهای رمزپایه برتر بازار قرار دارد.

در تاریخ بیست و یکم دسامبر ۲۰۱۷، مونرو بالاترین قیمت تاریخ خود را تجربه کرده است. این رکورد قیمت، ۴۶۵٫۸۵ دلار است؛ قیمتی که بیش از ۱۸۸ برابر ارزش اولیه آن بوده است.

در طراحی مونرو، ۱۸٫۴ میلیون توکن XMR در نظر گرفته شده است و عملیات استخراج این تعداد توکن مونرو تا ماه می ۲۰۲۲ انجام می‌شود. پس از آن نیز در هر دقیقه ۰٫۳ مونرو به چرخه این آلت کوین افزوده می‌شود. این تمهید برای این اندیشیده شده که استخراج کنندگان مونرو (که به نوعی حیات بلاک چین آن به آن‌ها وابسته است) مجبور نباشند به هزینه تراکنش بسنده کنند و انگیزه برای استخراج داشته باشند.

 

“مونرو وی” (MoneroV): هارد فورک مونرو

به تازگی مونرو هارد فورکی را تجربه کرده است که باعث به وجود آمدت “مونرو وی” (MoneroV) شد. البته تیم اصلی مونرو، “مونرو وی” را منتسب به خود نمی‌داند. برخی نیز مدعی شده‌اند که این ترفندی برای شناسایی دارندگان مونرو بوده است. به هر صورت، به دارندگان توکن‌های مونرو (پس از ثبت نام) توکن مونرو وی داده شد.

 

آیا مونرو ارزش سرمایه گذاری دارد؟

حتما به این نکته توجه داشته باشید که این نوشته نباید مبنای سرمایه گذاری شما قرار گیرد. ما در این جا فقط سعی داریم که شما را با این آلت کوین مهم آشنا کنیم. بدیهی است که در صورتی که تصمیمی مبنی بر سرمایه گذاری در ارزهای رمزپایه گرفته‌اید، باید در زمان اجرای تصمیم با متخصصان این زمینه مشورت کنید. با این حال، شناسایی نقاط ضعف و قوت هر کدام از ارزهای رمزپایه می‌تواند به شما در این زمینه کمک شایان توجهی کند. با هم برخی مزایا و معایب مونرو را بررسی می‌کنیم:

مزایا:

 • یکی از بهترین ویژگی‌های مونرو، حفظ کامل حریم خصوصی افراد و ناشناس ماندن تراکنش‌ها است. مونرو در این زمینه یکی از بهترین آلت کوین‌ها است.
 • تراکنش‌های مونرو غیرقابل ردیابی یا لینک‌دهی می‌باشند.
 • مقیاس پذیری این آلت کوین به صورتی پویا است و محدودیتی از نظر اندازه بلوک ندارد. در ضمن، تمهیداتی اندیشیده شده که بلوک‌ها با اندازه نامناسب ایجاد نشوند.
 • حتی پس از استخراج کل توکن‌های پیش بینی شده، ۰٫۳ توکن در هر دقیقه به چرخه اضافه می‌شود تا هیچ وقت عمل استخراج آن متوقف نشود.
 • رشد قیمت مونرو شاید نسبت به برخی از ارزهای رمزپایه چشمگیر نباشد، اما توجه داشته باشید که نسبت به بسیاری از این نوع ارزها و همچنین سرمایه گذاری در زمینه‌های دیگر، سودآوری بسیار بیشتری داشته است.
 • با وجود این که تراکنش‌ها غیرقابل شناسایی و ردیابی است، اما هر کسی می‌تواند تراکنش خود را برای شخصی که انتخاب می‌کند، نمایش دهد. به این ترتیب، تراکنش‌ها می‌توانند قابلیت حسابرسی داشته باشند.
 • این آلت کوین تیم توسعه دهنده قدرتمندی دارد و ایده‌های جدید و بکری را ارائه می‌کند.

معایب:

 • با این که مونرو از نظر استخراج توسط اسیک‌ها، مقاوم طراحی شده است، اما همچنان استخرهای استخراج (و نه استخراج کنندگان مستقل) حجم زیادی از استخراج مونرو را بر عهده دارند.
 • استفاده از این ارز رمزپایه برای افراد مبتدی چندان آسان نیست. به همین دلیل هم کمتر از برخی از این نوع ارزها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • هرچند که استخراج مونرو با رایانه‌های کاربران ممکن است و این نوعی مزیت محسوب می‌شود، اما از سوی دیگر نیز برخی با ایجاد بدافزارهایی سعی در سوءاستفاده از رایانه‌های کاربران سایت‌ها برای استخراج مونرو بدون اطلاع آن‌ها داشته‌اند.
 • مزیت ناشناس ماندن تراکنش‌ها چندان به نظر برخی تنظیم کنندگان مقررات خوش نیامده است. گفته می‌شود که در جریان هک کوین چک، “ان ای ام”های به مونرو تبدیل شده و به این ترتیب، پولشویی آن انجام شده است. به تازگی اخباری منتشر شده که نشان می‌دهد آژانس خدمات مالی ژاپن (FSA) مراکز مبادلات ارزهای رمزپایه این کشور را تحت فشار گذاشته تا آلت کوین‌هایی نظیر مونرو و دش را از لیست خود حذف کنند.مونرو (Monero) چیست؟ آشنایی کامل با یکی از مهمترین ارزهای رمزپایه با ویژگی ناشناس ماندن تراکنش‌ها

از کجا مونرو بخرم؟

مونرو را بسیاری از مراکز مبادلات ارزهای رمزپایه در لیست خود قرار داده‌اند. البته اگر بخواهید از آن‌ها خرید کنید، نیاز به ارز رمزپایه واسطی نظیر بیت کوین و اتریوم نیاز دارید. به هر صورت، می‌توانید خود مونرو را به صورت مستقیم از مستر کوین خریداری کنید یا ارز رمزپایه واسط را از این سایت خریده و از مراکز مبادلاتی مونرو را بخرید.

 

کجا مونرو را نگهداری کنم؟

مونرو نسبت به یک سال گذشته دارای کیف پول های متعدد سخت افزاری و نرم افزاری است. همچنین می‌توانید آن را بر روی خود مرکز مبادلات ارزهای رمزپایه‌ای که از آن خریده‌اید، نگهداری کنید. البته با توجه به تحریم‌هایی که علیه کشور ایران وجود دارد، دقت کنید که مرکز انتخابی شما ایرانیان را تحریم نکرده باشد و به این بهانه دارایی شما بلوکه نشود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *