امیسگو (OmiseGo) چیست؟ - راهنمای کامل

امیسگو (OmiseGo) چیست؟ – راهنمای کامل

این روزها امیسگو (OmiseGo) با وجود عمر کوتاهی که دارد، به دلیل رشد قیمتی که تجربه کرده است، به یکی از ارزهای رمزپایه شناخته شده در دنیا تبدیل شده است. با این وجود، شاید در مورد ماهیت این آلت کوین اطلاعات دقیقی نداشته باشید. در این مقاله مستر کوین سعی داریم به شکلی مفید امیسگو را به شما معرفی کنیم.

با آموزش‌ها، اخبار و تحلیل‌های مستر کوین همیشه همراه باشید…

 

ریشه امیسگو (OmiseGo)

شرکت “امیسه” (Omise) در سال ۲۰۱۳ تاسیس شد. امیسه یک شرکت خدمات پرداخت و سرمایه گذاری است. این شرکت در کشورهای تایلند، ژاپن، سنگاپور و اندونزی فعالیت اجرایی دارد. امیسه در تایلند و جنوب شرقی آسیا مورد استفاده‌ترین شرکت خدمات پرداخت است.

امیسگو پلت‌فرم شرکت امیسه است. البته این پلت‌فرم به صورتی مستقل نسبت به شرکت امیسه عمل می‌کند. در حقیقت، آلت کوین امیسگو به جای این که تحت مالکیت شرکت امیسه باشد، به کاربران و دارندگان توکن‌های این آلت کوین تعلق دارد. توکن امیسگو به صورت مخفف با OMG نمایش داده می‌شود.

 

تیم امیسگو

“جون هاسه گاوا”، مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران اصلی امیسگو است. تیم اصلی توسعه دهنده این ارز رمزپایه، متشکل از توسعه دهندگان شناخته شده بلاک چین است. این تیم بر روی توسعه شبکه بلاک چین دیگری نظیر “گولم” (Golem)، “هیدرا چین” (Hydrachain)، “تندرمینت” (Tendermint)، و “کاسموس” (Cosmos) نیز کار کرده است. با این وجود، قوی‌ترین بخش امیسگو را می‌توان مشاوران این ارز رمزپایه دانست.

امیسگو (OmiseGo) چیست؟ - راهنمای کامل

بیشتر مشاوران امیسگو را بنیان‌گذاران اتریوم تشکیل می‌دهند. پیش از این نیز شرکت امیسه خود به عنوان یکی از پشتیبانان بزرگ اتریوم بوده است و از پروژه‌های مختلف اتریوم حمایت مالی کرده است. از نفرات مهم مدیران و مشاوران امیسگو می‌توان به “ویتالیک باترین” (بنیان‌گذار اتریوم)، دکتر “گیوین وود” (از دیگر بنیان‌گذاران اتریوم)، “جوزف پون” (یکی از سازندگان سیستم شبکه لایتنینگ)،  “ژائه وون” (سازنده شبکه کاسموس، و تندرمینت)، “جولین زاویستوفسکی” (بنیان‌گذار گولم) و “راجر ور” (مدیرعامل Bitcoin.com و از سرمایه گذاران مشهور دنیای ارزهای رمزپایه) اشاره کرد.

امیسگو (OmiseGo) چیست؟ - راهنمای کامل

 

امیسگو چیست؟

به صورت کلی باید گفت که امیسگو یک نوع کیف پول الکترونیکی (eWallet) است که با شکل‌های مختلف پولی و منابع مالی (از ارزهای سنتی گرفته تا ارزهای رمزپایه) کار می‌کند. به نوعی می‌توان پلت‌فرم این آلت کوین را یک درگاه دارایی‌های مبتنی بر بلاک چین، مرکز مبادلات، و بانک غیرمتمرکز دانست.

هدف نهایی تیم توسعه دهنده امیسگو این است که یک پلت‌فرم برتر برای تبادل و تسویه حساب ارزش‌های بالا باشد. تصور کنید که این آلت کوین قرار است یک “ریپل غیرمتمرکز” به علاوه یک پل ارتباطی پرداخت‌های بین المللی برای متصل ساختن پردازشگرهای پرداخت‌های جزیی، روش‌های سنتی، و بلاک چین‌های غیرمتمرکز شود (همان گونه که حتما اطلاع دارید، ریپل تفاوتی بزرگ با بسیاری از ارزهای رمزپایه نظیر اتریوم دارد که آن “متمرکز بودن” این آلت کوین است).

به عبارتی دیگر، امیسگو ارائه دهنده خدمات بانکی در فضای غیربانکی (از طریق زیرساخت کیف پول باز آن‌ها) است. همچنین، این آلت کوین تسهیل کننده بی‌سابقه تبادل میان بسیاری از ارائه دهندگان روش‌های سنتی (نظیر ویزا کارت و پی پال) و بلاک چین‌های غیرمتمرکز (نظیر اتریوم) است.

 

مزایای استفاده از پلت‌فرم امیسگو

هر چند که سیستم‌های پرداختی نظیر پی پال دارای شبکه توزیع شده‌ای می‌باشند و نسبت به سیستم‌های قدیمی‌تر، خدماتی سریعتر و کم هزینه‌تر ارائه می‌دهند، اما باز هم متمرکز بودن آن‌ها یک تهدید برای منافع مشتریان به حساب می‌آید. ضمن این که این سیستم‌ها همچنان مشکل عدم امکان پرداخت‌های متقابل بین سیستم‌های مختلف را دارند.

این معایب با استفاده از پلت‌فرم امیسگو برطرف می‌شوند. در واقع، این پلت‌فرم ضمن این که سرعتی به مراتب بیشتر و هزینه‌ای به شدت پایین‌تر برای پرداخت‌های ملی تا بین المللی دارد، غیرمتمرکز نیز می‌باشد. به این شکل، یک گروه یا نهاد خاص از آن منتفع نمی‌شوند و جامعه امیسگو هم به عنوان مالک و هم به عنوان کاربر آن است. همچنین، امکان پرداخت‌های متقابل میان سیستم‌های مختلف نیز فراهم آورده شده است.

امیسگو می‌خواهد یک کیف پول غیرمتمرکز را توسعه دهد و ارسال دارایی‌ها را در میان شبکه‌های مختلف امکان پذیر سازد. با این مزایا، سیستمی فراهم آورده شده است تا در آن “همه” برنده باشند.

 

توکن امیسگو

توکن این ارز رمزپایه که به صورت مخفف با نام OMG شناخت می‌شود، از نوع توکن‌های ERC-20 اتریوم است و با دیگر توکن‌های از این نوع و همچنین قراردادهای هوشمند اتریوم سازگار است. ERC-20 در واقع کد استاندارد اتریوم محسوب می‌شود. این کد همانند SDK (کیت توسعه نرم افزار) است. کیت توسعه نرم افزار مجموعه‌ای از توابع برنامه نویسی از پیش تعریف شده است که برای توسعه دهندگان امکان کار سریعتر و کارآمدتر را فراهم می‌آورد.

 

بلاک چین امیسگو

همان گونه که اطلاع دارید، برخی از ارزهای رمزپایه دارای بلاک چین اختصاصی نیستند. بلاک چین آن‌ها در واقع یک زنجیره جانبی (Sidechain) از زنجیره اصلی (Mainchain) بلاک چین یک ارز رمزپایه مادر -نظیر اتریوم یا لیسک- است.

در حالی که بلاک چین امیسگو با شبکه اصلی اتریوم به طور کامل هماهنگ است، اما از بلاک چین خود برخوردار می‌باشد.

 

الگوریتم اثبات سهام به جای اثبات کار

آلت کوین امیسگو از الگوریتم اثبات سهام (PoS) برای اجماع استفاده می‌کند. همان گونه که می‌دانید، در برخی ارزهای رمزپایه نظیر بیت کوین، از الگوریتم اثبات کار (PoW) استفاده می‌شود. در الگوریتم اثبات کار، توان محاسباتی برای پاداش استفاده می‌شود. به همین دلیل هم استخرهای استخراج با دستگاه‌های پرقدرت خود، بیشترین پاداش استخراج را دریافت می‌کنند. در این حالت خطر غیرمتمرکز شدن ارز رمزپایه ممکن است ماهیت آن را تهدید کند.

با این حال، در الگوریتم اثبات سهام این گونه نیست. در این جا، به ازای نگه داشتن توکن‌ها پاداش داده می‌شود. به این ترتیب، هر چه توکن بیشتری داشته باشید، پاداش بیشتری دریافت می‌کنید. در واقع، در این جا توانایی تایید بلوک‌های جدید، نیاز به اثبات سهام یا همان نگه داشتن توکن‌های OMG در کیف پول است.

امیسگو (OmiseGo) چیست؟ - راهنمای کامل

امیسگو و راه حل پلاسمای اتریوم

امیسگو نخستین ارز رمزپایه‌ای است که از راه حل پلاسمای اتریوم بهره می‌برد. پلاسما راه حل مقیاس پذیری اتریوم است که توسط “جوزف پون” (سازنده شبکه لایتنینگ) و “ویتالیک باترین” (بنیان‌گذار اتریوم) توسعه یافته است.

به صورت خلاصه، باید بگوییم که چالش بسیار بزرگ تمامی ارزهای دیجیتال، تعداد تراکنش‌هایی است که شبکه آن‌ها قادر به پردازش آن است. این مسئله در زمان بارگذاری بسیار زیاد تراکنش‌ها بر روی شبکه بلاک چین بیت کوین، خود را نشان داد. این در حالی است که اتریوم با ارائه راه حل پلاسما سعی دارد این مشکل را حل کند.

 

امیسگو و پرداخت با تشخیص چهره!

یکی از قابلیت‌های جالبی که شرکت امیسه بر روی آن کار می‌کند، سیستم پرداخت الکترونیکی از طریق تشخیص چهره است. در این فناوری، اجازه پرداخت با تشخیص چهره فرد دارای مجوز داده می‌شود. امیسه این فناوری را “فیس پی” (FacePay) نام‌گذاری کرده است. در این بخش، امیسگو در حال همکاری با وزارت دارایی تایلند است و دیدارهایی میان مسئولین شرکت امیسه و ویتالیک باترین با مدیران بانک مرکزی تایلند صورت گرفته است.

 

تعداد توکن‌های امیسگو

آن گونه که تیم اصلی آلت کوین امیسگو برنامه ریزی کرده است، این آلت کوین در نهایت می‌تواند ۱۴۰٫۲۴۵٫۳۹۸ توکن OMG را تامین کند. در زمان نگارش این متن، ۱۰۲٫۰۴۲٫۵۵۲ توکن OMG در چرخه بازار قرار گرفته است.

 

کاربرد امیسگو

با توجه به این که شرکت مادر پلت‌فرم امیسگو، یعنی امیسه قابلیت‌های خود را با آن به اشتراک گذاشته است، کاربردهای امیسگو عبارتند از:

  • استفاده به عنوان درگاه‌های پرداخت شرکت امیسه
  • صدور کارت‌های اعتباری و مجازی
  • سیستم پرداخت که طلبکاران یک معامله، در فواصل منظم و معین، اقساط طلب خود را دریافت کنند
  • پرداخت و تسویه حساب “در لحظه واقعی” هنگام معاملات

ارزش بازار و رتبه امیسگو در جدول ارزهای رمزپایه برتر

در زمان نگارش این مطلب، هر توکن OMG قیمتی برابر با ۱۶٫۷۴ دلار دارد. به این ترتیب، با توجه به تعداد توکن موجود در چرخه بازار ارزهای رمزپایه، ارزش کل بازار این آلت کوین برابر با ۱٫۷۰۸ میلیارد دلار است. با این ارزش بازار، امیسگو در جایگاه نوزدهم جدول ارزهای رمزپایه برتر از نظر سهم در بازار ارزهای رمزپایه قرار دارد.

 

تاریخچه قیمت امیسگو

در حال حاضر، کمتر از ده ماه از ورود آلت کوین امیسگو به بازار ارزهای رمزپایه می‌گذرد. نخستین معامله این آلت کوین در چهاردهم جولای ۲۰۱۷ با قیمت ۰٫۵۳ دلار به ثبت رسیده است.

همانند بسیاری از آلت کوین‌های دیگر، این آلت کوین نیز اوج قیمت خود را در ماه ژانویه ۲۰۱۸ تجربه کرده است. بالاترین قیمت امیسگو، در هشتم ژانویه ۲۰۱۸ معادل ۲۶٫۱۴ دلار ثبت شده است. با این حال، امیسگو نیز تحت شرایط رکود شدید بازار ارزهای رمزپایه، در روز اول آوریل ۲۰۱۷ تا حد ۷٫۷ دلار هم پایین آمد.

به هر ترتیب، این آلت کوین با پیشرفتی فوق العاده نسبت به بازار ارزهای رمزپایه، در یک ماه گذشته ارزش خود را بیش از دو برابر کرده است. آخرین قیمت ثبت شده این ارز رمزپایه در لحظه نگارش این متن (دوم ماه می ۲۰۱۸ – دوازدهم اردیبهشت ۱۳۹۷) برابر با ۱۶٫۷۲ دلار است.

امیسگو (OmiseGo) چیست؟ - راهنمای کامل

 

آینده امیسگو چگونه به نظر می‌رسد؟

آلت کوین امیسگو را می‌توان از جمله ارزهای رمزپایه‌ای دانست که پتانسیل خوبی برای آینده برخوردار می‌باشند. این ارز رمزپایه از حمایت و پشتیبانی شرکت امیسه برخوردار است که با توجه به محبوبیت آن در شرق قاره کهن، مزیت مهمی به حساب می‌آید.

همچنین، امیسه دارای محصول واقعی و تجربه واقعی خدمات پراخت است که در طراحی و تکامل آلت کوین امیسگو می‌تواند نقش بسیار مثبتی را ایفا کند. شرکت امیسه خدمات پرداخت بسیاری از تجار و شرکت‌های شرق آسیا را برعهده دارد. از جمله این شرکت‌ها می‌توان به شرکت غول آسای “علی پی” (Alipay) از زیرمجموعه‌های “علی بابا” (Alibaba) با بیش از ۴۵۰ میلیون مشتری چینی اشاره کرد.

علاوه بر این، طبق آخرین آمارها، حدود ۶ میلیارد نفر در جهان از گوشی تلفن همراه استفاده می‌کنند که با قابلیت‌های پلت‌فرم امیسگو، آن‌ها را می‌توان مشتریان بالقوه خدمات پرداختی غیربانکی این ارز رمزپایه به شمار آورد.

 

سرمایه گذاران نهادی امیسگو

بانک “آیودهیا” (Ayudhya) که زیرمجموعه بزرگترین گروه مالی ژاپن با نام “میتسوبیشی یو اف جی” (MUFG) است، نیز به تازگی سرمایه گذاری استراتژیک ۳۰ میلیون دلاری در امیسگو داشته‌اند. میتسوبیشی یو اف جی دارای ۲٫۴ تریلیون دلار دارایی می‌باشد.

گروه بانکی “اس ام بی سی” (SMBC) نیز دومین گروه بانکی بزرگ در ژاپن است که آن‌ها هم از سرمایه گذاران این آلت کوین محسوب می‌شوند.

علاوه بر دو گروه بانکی ذکر شده، “کردیت سایسون” (Credit Saison) نیز شریک تجاری این ارز رمزپایه است. کردیت سایسون، سومین ارائه دهنده کارت اعتباری در ژاپن است.

همچنین، ذکر این نکته خالی از لطف نیست که امیسگو با “مک دونالد” نیز قرارداد همکاری بسته است. این قرارداد با توجه به حجم تراکنش‌های مک دونالد می‌تواند مزیت بزرگی برای امیسگو محسوب شود.

امیسگو (OmiseGo) چیست؟ - راهنمای کامل

آیا باید بر روی امیسگو سرمایه گذاری کنم؟

سخت‌ترین سوال معرفی هر ارز رمزپایه، همین سوال است. ما همیشه تکرار می‌کنیم که این گونه مقالات سایت فقط جنبه آموزشی دارند و نباید ملاک سرمایه گذاری باشند. به هر صورت، آینده طبق شرایط خاص خود خواهد بود و در زمان تصمیم گیری برای سرمایه گذاری، ضمن بررسی تمامی جوانب و بهره گرفتن از مشورت متخصصان این حوزه، اصول سرمایه گذاری را نیز فراموش نکنید.

 

از کجا امیسگو بخرم؟

این آلت کوین در لیست بسیاری از مراکز مبادلات ارزهای رمزپایه نظیر بایننس موجود است. البته، برای این که بتوانید خرید امیسگو را در مراکز مبادلاتی انجام دهید، نیاز به ارز رمزپایه‌ای نظیر بیت کوین، اتریوم یا تتر دارید. به هر صورت، شما می‌توانید ارز رمزپایه واسط (بیت کوین، اتریوم، تتر) را از طریق مستر کوین خریداری کنید، یا به صورت مستقیم امیسگو را از مستر کوین تهیه کنید.

 

کجا از توکن‌های خریداری شده نگهداری کنم؟

همان گونه که گفته شد، توکن‌های امیسگو از نوع توکن‌های ERC20 اتریوم می‌باشند. به این ترتیب، می‌توانید از کیف پول‌های سازگار با این نوع توکن‌ها (کیف پول‌های استاندارد اتریوم) به عنوان کیف پول امیسگو استفاده کنید.

این کیف پول‌ها شامل کیف پول‌های نرم افزاری نظیر “مای اتر والت” (MyEtherWallet)، “میست” (Mist) و پریتی (Parity) و کیف پول‌های سخت افزاری نظیر “لجر” (Ledger) و “ترزور” (Trezor) می‌باشند. همچنین، کیت توسعه نرم افزار (SDK) کیف پول این آلت کوین نیز برای توسعه دهندگان کیف‌های پول ارزهای رمزپایه در دسترس است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *