پیر کوین

پیرکوین (Peercoin) چیست؟

در این مقاله از آموزش‌های مستر کوین به معرفی یک آلت کوین قدیمی به نام پیرکوین (Peercoin) که با PPC نیز شناخته می‌شود، می‌پردازیم.

همراه مستر کوین بمانید…

 

یک آلت کوین با صرفه‌جویی در انرژی

پیرکوین یکی از قدیمی‌ترین ارزهای رمزپایه و از نخستین آلت کوین‌ها است. از زمان پدیدار شدن مفهوم و ایده‌ی پیرکوین (Peercoin) در سال ۲۰۱۲، یکی از مهم‌ترین اهداف اصلی آن، کاهش میزان انرژی الکتریکی مصرفی مورد نیاز برای استفاده از شبکه بیت کوین بود.

پیر کوین یک ارز رمزپایه است که همانند بیت کوین، از فن‌آوری بلاک چین برای نگهداری یک دفتر کل با قابلیت دسترسی آسان استفاده می‌کند. این آلت کوین با استفاده از استاندارد طلایی بیت کوین، یک سیستم با سهولت استفاده در معاملات، نقل و انتقال پول بدون مراجعه به بانک و شفافیت در عملکرد را به وجود می‌آورد.

بیت کوین از نظر کسانی که آلت کوین‌ها را به وجود آوردند، دچار مشکلاتی است که هر کدام از منظر خود سعی در رفع آن دارند. مهم‌ترین تفاوت پیر کوین با بیت کوین، رویکرد ترکیبی این آلت کوین برای استخراج است. به این ترتیب، برخی مشکلات مصرف بالای انرژی الکتریکی بیت کوین رفع می‌شود.

پیر کوین

ارزهای رمزپایه با روش “اثبات کار” و مصرف انرژی

بیشتر ارزهای رمزپایه تراکنش‌های خود را از طریق یک بلاک چین عمومی و مفهوم “اثبات کار” (PoW) انجام می‌دهند. هنگامی که یک تراکنش برای اولین بار رخ می‌دهد، با دیگر تراکنش‌هایی که هنوز اعتبارسنجی نشده‌اند، دسته‌بندی می‌شود تا یک بلوک محافظت شده رمزنگاری را تشکیل دهند. برای این کار، رایانه‌های متصل به شبکه ارز رمزپایه با GPU و CPUهای خود برای حل محاسبات پیچیده‌ی ریاضی با استفاده از یک الگوریتم “هشینگ” خاص نظیر SHA-256 (که در بیت کوین و پیر کوین استفاده می‌شود) وارد عمل می‌شوند.

هر بار که یک بلوک حل می‌شود، تراکنش‌های آن بلوک تأیید، و به بلاک چین افزوده می‌شوند. صاحبان این رایانه‌ها، به عنوان “استخراج‌کنندگان” یا “ماینرها” شناخته می‌شوند. استخراج‌کنندگان نسبت به سهم خود از حل این بلوک‌ها، با مقداری از همین ارز رمزپایه پاداش می‌گیرند.

“استخراج” در بیت کوین و دیگر ارزهای رمزپایه مبتنی بر روش “اثبات کار” می‌تواند عملی سودآور باشد. اما از سوی دیگر، باعث ایجاد فشاری قابل توجه بر روی شبکه برق می‌شود.

در زمان انتشار این مقاله، هزینه‌های استخراج جهانی برای شبکه بیت کوین، به تنهایی بیش از یک میلیارد دلار در سال است. این میزان مصرف معادل تأمین برق بیش از دو میلیون خانه در سراسر ایالات متحده است!

 

جایگزین برای روش اثبات کار

در سال ۲۰۱۲، برای اولین بار مفهوم اثبات سهام (PoS) به وجود آمد. هدف “اثبات سهام”، جایگزینی یا حداقل تکمیل فرآیند اثبات کار است. با روش اثبات سهام می‌‌توان بدون نیاز به صرف چنین قدرت و مصرف بالایی از سوی استخراج‌کنندگان، تراکنش‌های رمزنگاری شده را بر روی بلاک چین تأیید کرد.

در این روش، به جای نیاز به استخراج‌کنندگان قدرتمند و پرمصرف، گره‌ها (Nodes) بر اساس تعداد کوین‌هایی (سکه‌ها) که در کیف پول مجازی فرد نگهداری می‌شود، انتخاب می‌کند. بنابراین، کسانی که کوین‌های بیشتری دارند، شانس بیشتری برای انتخاب با یک الگوریتم قطعی برای اضافه کردن یک بلوک جدید به بلاک چین دارند. آن‌ها در ازای این کار، پاداش‌های آن را دریافت می‌کنند.در این‌جا دیگر همانند استخراج سنتی، نیاز به توان و مصرف بالا برای ثبت و تأیید تراکنش‌ها در دفتر کل بلاک چین نیست. “پیر کوین” با این هدف، روش اثبات سهام را در استخراج خود مورد بهره‌برداری قرارداد. آن‌ها به این فرآیند، به جای “استخراج” (Mining) با عنوان “ضرب کردن” (Minting) اشاره می‌کنند.

 

رویکرد ترکیبی پیرکوین

توسعه‌دهندگان پیر کوین، در هنگام طراحی این آلت کوین، تصمیم گرفتند بر اساس یک نسخه‌ی اصلاح شده کدگذاری بیت کوین، یک روش ترکیبی را در نظر بگیرند.

اگر هرکدام از روش‌های اثبات کار و اثبات سهام به صورت مستقل و به تنهایی مورد استفاده گیرند، مسائل و چالش‌های مخصوص به خود را دارند. پیر کوین (PPC) با ترکیبی از این دو روش، اولین آلت کوینی است که از روش اثبات سهام سود برده است. این امر باعث جلب توجه علاقه‌مندان به ارزهای رمزپایه شد.

پیر کوین

پیر کوین، ایمن‌تر

اگر چه در peercoin هنوز از روش اثبات کار برای استخراج مبتنی بر پردازنده‌های سنتی نیز استفاده می‌شود، اما روش اثبات سهام آن باعث می‌شود که پیر کوین از حمله ۵۱ درصدی محفوظ بماند. حمله ۵۱ درصدی به حالتی می‌گویند که یک گروه استخراج‌کننده که دارای اکثریت شبکه یا همان ۵۱ درصد است، می‌تواند کنترل شبکه را به دست بگیرد و بلاک چین را دست‌کاری کند.

در پیرکوین، مهاجم برای به دست آوردن قدرت چنین حمله‌ای به بیش از نیمی از کوین‌های ضرب شده نیاز دارد. این اتفاقی است به نظر غیرممکن می‌آید، به ویژه این که مهاجم با چنین حمله‌ای، به سرمایه‌گذاری و کوین‌هایی که اندوخته است، صدمه می‌رساند و این حمله هیچ توجیهی نخواهد داشت.

 

کسب سود از پیرکوین

ضرب کوین در پیر کوین سالانه ۱ درصد سودآوری دارد. این مقدار علاوه بر پاداش جداگانه‌ای است که از طریق هش کردن به روش اثبات کار استاندارد می‌توانید به دست آورید. کوین‌هایی که در کیف پول شما نگهداری می‌شوند، پس از یک دوره‌ی ۳۰ روزه واجد شرایط ضرب کردن می‌شوند و به شما شانس بیشتری برای ضرب کردن بیشتر و کسب پیر کوین می‌دهد.

برای جلوگیری از انحصاری شدن فرآیند ضرب کوین‌ها، یک قانون حفاظتی وجود دارد. این قانون می‌گوید که هر کوین، ۹۰ روز پس از ایجاد به حداکثر شانس موفقیت برای فرآیند ضرب می‌رسد. بنابراین، تمام کوین‌ها در الگوریتم ضرب کوین به صورت یکسان در نظر گرفته نمی‌شوند.

برای استخراج پیر کوین نیاز به سخت‌افزار مخصوص است، اما تقریباً همه‌ی رایانه‌ها قادر به ضرب کردن پیر کوین می‌باشند. به این ترتیب، پیر کوین تلاش کرده است تا با کم‌ترین هزینه از تمامی کاربران خود برای تقویت شبکه استفاده کند و امن‌ترین ارز رمزپایه شود.

یکی از اهداف اصلی پیر کوین این است که در نهایت به طور کامل از روش اثبات کار خارج شود، اما توسعه کند و این واقعیت که PPC هنوز در میان ۱۰۰ ارز رمزپایه برتر از نظر سهم بازار قرار نگرفته است، باعث شده که هنوز این هدف تحقق پیدا نکند.

 

چه چیزی باعث می شود پیر کوین متفاوت است؟

علاوه بر رویکرد ترکیبی پیر کوین، این آلت کوین تفاوت‌های دیگری نسبت به بیت كوین دارد که قابل توجه است:

• تعداد کوین‌ها: در حالی كه بیت كوین دارای محدودیت ۲۱ میلیون کوین است، پیر کوین دارای هیچ محدودیتی از این نظر نیست. البته، برای مقابله با افزایش بی‌رویه، نرخ افزایش ثابت ۱ درصد سالانه و افزایش “سختی” محاسبه در طول زمان در نظر گرفته شده است.

• زمان بلوک: میانگین زمان‌بندی تولید بلوک در حال حاضر ۷ دقیقه است. این زمان در بیت کوین به طور تقریبی در حدود ۱۰ دقیقه می‌باشد.

• هزینه‌های تراکنش: هزینه‌های تراکنش بیت كوین قابل تنظیم و به مقدار تراکنش بستگی دارد، در حالی که هزینه‌های پیر کوین توسط پروتکل خود آن تعریف می‌شود. این هزینه معادل ۰٫۰۱ پیر کوین است که نسبت به بیت کوین بسیار ناچیز است.

پیر کوین

نحوه‌ی خرید، فروش و معاوضه پیر کوین

برخی از سایت‌های مراکز مبادلات ارزهای رمزپایه اقدام به خرید و فروش پیر کوین می‌نمایند. در بیشتر این سایت‌ها، قابلیت خرید و فروش پیر کوین با واسطه‌ی بیت کوین یا اتریوم انجام می‌شود. یعنی برای خرید یا فروش پیر کوین، به جای پول سنتی، بیت کوین می‌پردازید یا دریافت می‌کنید.

 

نحوه‌ی استخراج (Mining) و ضرب کوین (Minting) در پیر کوین

همان‌گونه که توضیح دادیم، در پیر کوین هم استخراج سنتی ارزهای رمزپایه وجود دارد و هم ضرب کوین که منحصر به خود پیر کوین است. استخراج سنتی، همانند بیت کوین نیاز به سخت‌افزار خاص و گران‌قیمت دارد. برای شروع استخراج، باید به سایت رسمی پیر کوین رفته و نرم‌افزار آن را دانلود کنید.

پس از تست نرم‌افزار و اطمینان از صحت عملکرد آن بر روی سیستم خود، می‌توانید به یکی از استخرهای استخراج بپیوندید. “استخرهای استخراج” مراکزی می‌باشند که افراد مختلف با سیستم‌های خود به آن می‌پیوندند و در نهایت، پاداش کار به نسبت سهام تقسیم می‌شود. البته می‌توان این کار را به صورت انفرادی نیز انجام داد، اما شانس کسب سود در این حالت، بسیار ضعیف است.

اما ضرب کوین تقریباً با هر رایانه‌ای امکان‌پذیر است. برای این کار نیز باید به سایت رسمی این آلت کوین مراجعه کرده، و به عنوان کلاینت شبکه سیستم خود را ثبت کنید. البته به خاطر داشته باشید که برای ضرب کوین، هرچه موجودی شما در کیف پولی که با آن کار ضرب را انجام می‌دهید، بیشتر باشد، شانس موفقیت و کسب سود نیز بیشتر است.

 

کیف پول‌های پیر کوین

می‌توانید peercoin را مستقیماً از کیف پول دیجیتالی خود به یک آدرس دیگر ارسال کنید. همچنین، برای دریافت پیر کوین نیز از همین طریق می‌توانید عمل کنید. علاوه بر این، می‌توانید کوین‌های خود را در نرم‌افزار محافظت شده کیف پول پیر کوین، با کلید خصوصی ذخیره کنید.

توصیه می‌شود که نرم‌افزار کیف پول پیرکوین را فقط به صورت مستقیم از وب‌سایت رسمی این آلت کوین دانلود کنید. این کیف پول از سیستم‌عامل های اندروید، لینوکس، ios و ویندوز ارائه شده است. همچنین، دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه‌ی ساخت یک کیف پول سرد (آفلاین) نیز در سایت رسمی پیر کوین ارائه شده است.

استفاده از کیف پول سایت هایی مانند coinpayments.net نیز گزینه مناسبی برای نگهداری پیرکوین می باشد .

 

سرمایه‌گذاری بر روی پیر کوین

باز هم به مانند هر ارز رمزپایه دیگر، یادآوری می‌کنیم که این مقاله برای آموزش مخاطبان مستر کوین به نگارش درآمده است و در جهت تأیید یا رد این آلت کوین نیست. برای سرمایه‌گذاری بر روی پیر کوین، ابتدا شرایط گذشته و حال آن را در نظر بگیرید. سپس، پتانسیل آن را بررسی کنید و با دیگر آلت کوین‌ها مقایسه نمایید. در این‌جا، برای آگاهی بهتر شما، نموداری از تغییر قیمت پیر کوین تا زمان نگارش این مقاله ارائه می‌شود.

قیمت پیر کوین

نمودار تغییر قیمت پیر کوین از ابتدا تاکنون

 

نمودار قیمت پیر کوین

نمودار تغییر قیمت پیر کوین در ۷ روز اخیر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *