استیبل کوین (Stablecoin) چیست؟

استیبل کوین (Stablecoin) چیست؟

استیبل کوین (Stablecoin) به چه معنی است؟ آیا اصولا در بازار پر نوسان ارزهای رمزپایه می‌توان استیبل کوین یا “سکه پایدار” داشت؟ مزیت استیبل کوین کدام است؟ آیا سرمایه گذاری بر روی استیبل کوین ها مفید است؟

با آموزش‌ها، تحلیل‌ها و اخبار مستر کوین همیشه همراه باشید…

پس انداز یا سرمایه گذاری؛ آیا تفاوتی میان این دو وجود دارد؟

“پس انداز” و “سرمایه گذاری” دو مبحث مجزا است. در زمان پس انداز کردن، به صورت معمول انتخاب ما باید محصولی باشد که از حفظ ارزش آن اطمینان داریم. علت این امر این است که ما نمی‌خواهیم و نباید بر روی پس انداز خود ریسک کنیم و آن را از دست بدهیم.

با این وجود، در بحث سرمایه گذاری، “ریسک معقول” لازم است. در این زمینه ما پس از بررسی کارشناسی، باید محصولی را انتخاب کنیم که پتانسیل رشد آن را زیاد می‌دانیم. در سرمایه گذاری هر دو بخش “ریسک پذیری” و “معقول بودن” لازم است. در صورتی که هر کدام از این موارد را نادیده بگیریم، راه را اشتباه رفته‌ایم.

اگر فقط ریسک پذیری سرلوحه کار ما باشد، سرمایه گذاری ما به سوی تبدیل شدن به “قمار” پیش خواهد رفت که احتمال برد در آن بسیار ناچیز است و احتمال زیادی وجود دارد که همه سرمایه خود را از دست بدهیم. همچنین، اگر فقط بر معقول بودن تاکید کنیم، شاید فقط بتوانیم سرمایه خود را “حفظ” کنیم و از سود بی‌بهره بمانیم.

استیبل کوین ها: مناسب برای پس انداز

در عمر کوتاه پدید آمدن ارزهای رمزپایه، نوسانات این نوع ارزها بسیار شدید بوده است. با این همه، برخی از این ارزها “مطمئن‌تر” محسوب می‌شوند. در این صنعت، به ارزهایی که به نسبت پایدارند، “استیبل کوین” (Stablecoin) یا “سکه پایدار” گفته می‌شود.

شاید در حال حاضر “تتر” (Tether) را بتوان نمونه به نسبت کامل استیبل کوین به حساب آورد. هدف تتر حفظ ارزش سرمایه (یا به عبارت بهتر، “پس انداز”) نسبت به دلار است. اگر به تاریخچه معاملات این استیبل کوین نگاهی بیاندازیم، همواره هر توکن تتر (USDT) حدود ۱ دلار قیمت داشته است. تتر در طول سه سال فعالیت خود و در بدترین شرایط بازار ارزهای رمزپایه، در حدود ۰٫۹۲ دلار معامله شده است. این استیبل کوین در بالاترین قیمت خود نیز ۱٫۰۵ دلار بوده است.

استیبل کوین (Stablecoin) چیست؟

استیبل کوین و بازار خرسی

برخی اوقات شرایط بازار، نزولی می‌شود. چنین بازاری را “بازار خرسی” می‌نامند. در بازار خرسی (بر خلاف بازار گاوی)، قیمت‌ها رو به کاهش است و شرایط برای سرمایه گذاری کوتاه مدت اصلا مناسب نیست. یکی از ترفندهای معامله‌گران (یا همان تریدرها) ارزهای رمزپایه این است که در بازار خرسی سرمایه خود را به سرعت به استیبل کوینی همانند تتر تبدیل کنند. به این ترتیب، اصل سرمایه‌شان حفظ می‌شود تا در زمان مناسب ترید جدیدی را برنامه ریزی کنند.

علاوه بر تتر، “ترو یو اس دی” (True USD) نیز در ماه مارس ۲۰۱۸ با هدف استیبل کوین بودن، راه اندازی شده است. این آلت کوین از بسیاری جهات مشابه تتر است. توکن “ترو یو اس دی” (TUSD) نیز در دو ماه فعالیت خود بین ۰٫۹۷ تا ۱٫۰۲ دلار قیمت گذاری شده است.

به جز تتر و “ترو یو اس دی”، آلت کوین های دیگری هم با این اهداف راه اندازی شده‌اند که در برخی موارد شکست خورده‌اند و برخی نیز با افزایش قیمت خارج از انتظار مواجه شده‌اند. از این دست می‌توان به “استیم دلارز” (Steem Dollars) اشاره کرد. توکن استیم دلارز (SBD) که قرار بود حدود ۱ دلار قیمت داشته باشد، حتی قیمت ۲۲ دلاری را هم تجربه کرده است! در زمان انتشار این متن، قیمت هر توکن استیم دلارز نزدیک به ۳ دلار ارزش دارد.

 

آیا استیبل کوین ها برای سرمایه گذاری مناسب می‌باشند؟

با شرایطی که برای این استیبل کوین ها گفته شد، خرید آن‌ها را نمی‌توان چندان “سرمایه گذاری” محسوب کرد. البته مگر این که ارزش پول ملی در برابر دلار رو به کاهش باشد و در واقع خرید این آلت کوین ها را جایگزین خرید دلار کنیم و به بالا رفتن قیمت دلار خوش بین باشیم.

ذکر این نکته نیز لازم است که همانند تمامی ارزهای رمزپایه، تتر و “ترو یو اس دی” هم مخالفان خودشان را دارند. این مخالفان نقدهایی را وارد می‌کنند و این آلت کوین ها را چندان قابل اعتماد نمی‌دانند. آن‌ها می‌گویند که این دو ارز رمزپایه پشتوانه دلار را ندارند و هر لحظه امکان فرو ریختن قیمت آن‌ها وجود دارد.

 استیبل کوین (Stablecoin) چیست؟

آیا بیت کوین هم استیبل کوین است؟

برخی افراد بیت کوین را هم به نوعی یک استیبل کوین می‌دانند. البته با توجه به نوسانات بیت کوین، بسیاری نیز بر چنین عقیده‌ای نیستند و تعریف استیبل کوین را متفاوت می‌دانند.

به هر صورت، بیت کوین را می‌توان به نوعی شاخص بازار ارزهای رمزپایه محسوب کرد. شاید برخی از ارزهای رمزپایه چندین برابر بیت کوین در طول یک سال رشد کنند و سودآوری داشته باشند. با این همه، نگهداری بیت کوین به نظر ریسک کمتری به همراه دارد. تا کنون -تقریبا- همیشه در زمان نوسان زیاد قیمت بیت کوین (افزایش یا کاهش قیمت)، دیگر ارزهای رمزپایه هم در همان جهت نوسان قیمت داشته‌اند. این در حالی است که افزایش یا کاهش قیمت هیچ آلت کوینی تا این لحظه بر روی قیمت بیت کوین تاثیرگذار نبوده است.

با شرایطی که گفته شد، شاید بتوان بیت کوین را نقطه تلاقی پس انداز و سرمایه گذاری دانست. شرایط قیمتی بیت کوین افرادی را جذب می‌کند که چندان علاقه‌ای به ریسک پذیری ندارند و در عین حال می‌خواهند پس اندازشان رشد کند. این گونه است که بیت کوین را نمی‌توان یک استیبل کوین کامل به حساب آورد، در حالی که به هر حال نوسان قیمت آن نسبت به بسیاری از آلت کوین ها کمتر است و احتمال فروپاشی آن نیز تقریبا برابر با احتمال از بین رفتن کل بازار ارزهای رمزپایه برابر و بسیار بسیار کم است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *