استلار لومنز (Stellar Lumens) چیست؟

چند هفته‌ای است که نام ارز رمزپایه استلار لومنز بیش از پیش با گوش ما آشنا شده است. در این نوشته سعی داریم تا “استلار لومنز” (Stellar Lumens) یا همان استلار (XLM) را به شما معرفی کنیم.

با آموزش‌های مستر کوین همراه باشید…

 

استلار لومنز (Stellar Lumens) چیست؟

استلار لومنز (Stellar Lumens) در وب‌سایت رسمی این ارز رمزپایه، خود را به عنوان زیرساخت پرداخت توزیع شده‌ی منبع باز معرفی کرده است. استلار لومنز بر اساس این فرضیه و هدف ساخته شده است که می‌گوید “جامعه جهانی نیازمند یک شبکه مالی جهانی برای هر کسی است.”

بنابراین، هدف استلار لومنز، برطرف ساختن این نیاز است. افراد، مؤسسات و سیستم‌های پرداخت از طریق پلت‌فرم آن می‌توانند از پرداخت‌های بین‌المللی توسط شبکه استلار بهره ببرند.

شاید اگر پیش از این با ریپل آشنا شده باشید، متوجه شباهت این دو آلت کوین شده باشید. جالب است بدانید که شباهت این دو بیش از این است: بنیان‌گذار ریپل و استلار یک نفر است: “جد مک کالب”.

برای انجام این کار، تیم توسعه‌دهنده استلار، خواهان انجام تراکنش‌های پولی ارزان‌تر، سریع‌تر و قابل اطمینان‌تر از سیستم‌های فعلی است. علاوه بر این، پروتکل آن‌ها با استفاده از پرداخت‌های بین‌المللی، مردم را در سراسر جهان به یکدیگر متصل می‌کند.

 

استلار لومنز چگونه کار می‌کند؟

استلار نیز همانند بسیاری از ارزهای رمزپایه دیگر، بر پایه فن‌آوری فوق‌العاده بلاک چین پیاده‌سازی شده است. این خصوصیت، به استلار ویژگی “غیرمتمرکز” بودن را هدیه می‌دهد. شبکه استلار بر روی وب‌سرورهای غیرمتمرکز اجرا می شود. این وب‌سرورها توسط یک کنسرسیوم بین المللی متشکل از افراد و نهادها پشتیبانی می شود. این سرورها از دفترکل توزیع شده‌ای پشتیبانی می‌کنند که تراکنش‌ها و اطلاعات شبکه را ثبت می‌کند.

استلار لومنز

در حقیقت، پروتکل استلار همانند “پی پال”، اما یکپارچه‌تر و قابل انعطاف‌تر عمل می‌کند. برای شروع به استفاده از استلار، شما باید پول نقد را به “انچر” در شبکه ارسال کنید. “انچر” در شبکه استلار بسیار شبیه یک بانک یا پی پال است. پس از آن، انچر پول شما را نگه می‌دارد و آن را به کیف پول مجازی شما اضافه می‌کند.

شاید این سوال برای شما مطرح شود که چرا به مبادله اعتبار با انچر در مرحله‌ی اول نیاز است؟ انچرها به عنوان یک پل ارتباطی برای هر نوع ارز و شبکه استلار خدمت‌رسانی می‌کنند. این مبادله به شما اجازه می‌دهد که پول خود را به صورت رسمی به دفترکل عمومی استلار تبدیل کنید.

این یکپارچگی به این معنی است که شما می‌توانید بلافاصله انتقال وجه را بدون نیاز به کارهای بانکی یا پی پال بر روی شبکه انجام دهید. همچنین، پرداخت‌های بین‌المللی نیز ساده‌تر می‌شود. برای مثال، شما می‌خواهید برای یکی از اقوام خود در فرانسه، پولی را حواله کنید. شما از طریق دلار مقداری را که می‌خواهید، پرداخت می‌کنید. سپس، استلار به صورت خودکار، دلار را با استفاده از پایین‌ترین نرخ ارز به یورو تبدیل می‌کند و انتقال پول انجام می‌شود. پس از انجام این تراکنش، او می‌تواند از انچرهایی که از یورو پشتیبانی می‌کنند، این مبلغ را برداشت کند.

استلار لومنز

 

مبادلات توزیع شده

همچنین، استلار خدمات تبدیل ارزهای سنتی به یکدیگر، یا خرید و فروش ارزهای سنتی را در شبکه خود به کاربرانش ارائه می‌دهد. همه نرخ‌ها به نسبت شرایط مخصوص به تبادلات، و پیش از انجام آن تعیین می‌شوند. بنابراین، نرخ این تبادل ارزها برابر با نرخ ارز خودکاری که استلار برای انتقال شخصی اعمال می‌کند، نیست.

برای مثال، اگر می‌خواهید یورو را به دلار تبدیل کنید، سفارش خود را در کتاب سفارش استلار قرار ثبت می‌کنید. سپس این سفارش به بازار جهانی وارد می‌شود. همچنین، شما می‌توانید بررسی کنید تا ببینید که سفارش شما در برابر سفارشات مشابه شما چگونه است. توجه داشته باشید که این تبادلات تنها به ارزهای سنتی محدود نمی‌شود. در این بخش، به تبادل ارزهای رمزپایه و سنتی نیز می‌توان پرداخت.

 

مبادلات چند ارزی

همان‌گونه که پیش از این اشاره کردیم، استلار به شما امکان می‌دهد بدون در نظر گرفتن مرزها و به صورت آزادانه پول را انتقال دهید. مزیت دیگر آن، بی‌نیاز بودن از روش‌های رسمی بانکی یا زحمت تبدیل ارزها به یکدیگر است.

برای انجام این کار، هنگامی که درخواست انتقال پول را ثبت می‌کنید، شبکه استلار یکی از این سه کار را انجام می‌دهد:

• استلار این وجوه را با یک پیشنهادی که پیش از این در کتاب سفارشش ثبت شده مبادله می‌کند و به طور خودکار مبادلات را تسهیل می‌بخشد.
• استلار از لومنز -که نام کوین آن است- به عنوان واسطه برای مبادله استفاده می‌کند. این پول از ارز “الف” به لومنز در بازار جهانی تبدیل می‌شود. سپس، آن لومنزها را در مقصد می‌گیرد و آن‌ها را به ارز “ب” -برای کاربر دریافت کننده پول- تبدیل می‌کند.
• اگر ارز معادل در مبادله دو ارز وجود نداشته باشد، استلار در پیشنهادات موجود در شبکه جستجو می‌کند. این کار به یک به تبدیل زنجیره‌ای برای دستیابی به ارز مورد نظر منجر می‌شود. برای مثال، اگر تبدیل دلار به یوان مورد نظر باشد، دلار را به یورو، یورو را به ین، ین را به یوان چین تبدیل می‌کند.

این روند مبادلات چند ارزی بسیار ابتکاری است. این ابتکار، یک روش انعطاف‌پذیر برای مبادلات راحت ارزی در مقیاس بین‌المللی به کاربران ارائه می‌دهد.

 

تاریخچه قیمت استلار لومنز

در این بخش نگاهی به نمودار تاریخچه Stellar خواهیم داشت. همان‌گونه که مشاهده می‌کنید، فیمت استلار جهش‌های فوق‌العاده‌ای را ثبت کرده است.

استلار لومنز

از کجا استلار لومنز می‌توان خرید؟

اکنون استلار با واحد XLM مباله می‌شود. پیش از این، نام آن STR بود. شما می‌توانید برای خرید XLM به مراکز مبادلاتی ارزهای رمزپایه معتبر مراجعه کنید. اگر به صورت شخصی می‌خواهید اقدام کنید، پیش از معامله اطمینان پیدا کنید که به دلیل تحریم ایران، پول شما بلوکه نخواهد شد. در ضمن، برای این که مشکلات دلار را نداشته باشید، بهتر است ابتدا بیت کوین (یا اتریوم) تهیه کنید و با آن به خرید استلار بپردازید.

 

کجا استلار را می‌توان ذخیره کرد (کیف پول استلار) ؟

بر روی وب‌سایت استلار، کیف پول‌هایی معرفی شده است. با تهیه این کیف پول‌ها که هم به صورت نرم‌افزاری و هم به صورت سخت‌افزاری وجود دارند، می‌توانید استلار خود را ذخیره کنید.

استلار لومنز

 

آیا باید بر روی استلار سرمایه‌گذاری کنم؟

این سوال همیشگی در معرفی ارزهای رمزپایه است. طبق معمول، ما فقط شما را با این ارزها آشنا می‌کنیم. این تصمیمی است که خود شما باید بگیرید. فقط در این‌جا چند مزیت‌ استلار را بیان می‌کنیم که می‌تواند پتانسیل آن را روشن سازد:
• انجام تراکنش‌های بین‌المللی در زمان بسیار کوتاه ۲ تا ۵ ثانیه
• سهولت در پرداخت و همانند ارسال ایمیل
• تراکنش‌های رمزنگاری شده و با امنیت بالا
• تبدیل خودکار ارزها در مبدأ و مقصد
• هزینه‌ی بسیار پایین در تراکنش‌ها
• قابلیت پرداخت‌های بسیار جزیی (در حد ۰٫۰۱ دلار) به دلیل هزینه‌های پایین
• قابلیت تبدیل ارزهای سنتی و رمزپایه مختلف به یکدیگر
• وجود شرکای رسمی همچون “آی بی ام” در پروژه‌ی استلار

این قابلیت‌ها باعث می‌شود که از استلار به عنوان چاقوی ارتشی همه‌کاره سوئیسی نام برده شود. با بررسی شرایط بازار در هنگام تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری، مشورت با کارشناسان این عرصه، بررسی قیمت لحظه‌ای، و همچنین، پیگیری اخبار و تحلیل‌های بازار ارزهای رمزپایه، احتمال اتخاذ بهترین تصمیم را به حداکثر برسانید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *