ترون (TRON) چیست؟ آشنایی کامل با یکی از ارزهای رمزپایه برتر بازار

ترون (TRON) چیست؟ آشنایی کامل با یکی از ارزهای رمزپایه برتر بازار

ترون یکی از آلت کوین‌هایی است که با رشد فوق العاده‌اش نام خود را در دنیای ارزهای رمزپایه پرآوازه ساخته است. در آستانه یکی از تحولات بزرگ ترون، می‌خواهیم در این نوشته مستر کوین شما را بیشتر با این ارز رمزپایه آشنا کنیم.

با آموزش‌ها، اخبار و تحلیل‌های مستر کوین همیشه در حوزه ارزهای رمزپایه به روز بمانید…

 

ترون (TRON) چیست؟ ترونیکس (Tronix) چیست؟

ترون یک پلت‌فرم غیرمتمرکز مبتنی بر فناوری بلاک چین است. فلسفه وجودی ترون، ایجاد یک سیستم محتوای سرگرمی دیجیتالی عمومی رایگان است که با فناوری ذخیره سازی توزیع شده طراحیشده است. این پلت‌فرم، به اشتراک گذاری محتوای دیجیتال را به صورت آسان و مقرون به صرفه فراهم می‌آورد.

ترون در سپتامبر ۲۰۱۷ به وسیله یک سازمان غیرانتفاعی به نام “بنیاد ترون” تاسیس گردید. مدیرعامل ترون “جاستین سان” نام دارد. “ترونیکس” نام ارز رمزپایه پلت‌فرم ترون است که بیشتر به صورت اختصاری آن را نیز ترون می‌نامند. توکن ترونیکس با نشان TRX شناخته می‌شود. ترون از ابتدا در شبکه بلاک چین اتریوم حیات خود را آغاز کرد. توکن‌های ترون نیز از نوع ERC20 اتریوم می‌باشند. ERC20 استاندارد اتریوم است که می‌توان از طریق آن توکن‌های شخصی تولید کرد و آلت کوین‌های مهم دیگری همچون “ای او اس” (EOS)، “وی چین” (VeChain) و ده‌ها توکن دیگر نیز بر این پایه به وجود آمده‌اند.

البته قرار است در روز سی و یکم ماه می ۲۰۱۸، ترون به شبکه اصلی و اختصاصی خود کوچ کند. همچنین، با این اتفاق توکن‌های ترون نیز اختصاصی خود این پلت‌فرم خواهند بود. به این ترتیب، دیگر ترون به اتریوم وابسته نخواهد بود. برای این که دارندگان توکن‌های ترون متضرر نشوند، بنیاد ترون اطلاعیه مهمی صادر کرده است که آن را باید بخوانید.

 

تیم توسعه دهنده ترون: “جاستین سان” و دوستان

ترون (TRON) چیست؟ آشنایی کامل با یکی از ارزهای رمزپایه برتر بازار

جاستین سان به عنوان بنیان‌گذار ترون و مدیرعامل بنیاد ترون، نفر اول تیم این آلت کوین شناخته می‌شود. او که در زمینه اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای این آلت کوین بسیار فعال است، در حالی که تنها ۲۷ سال سن دارد، عملکرد و رزومه‌ای قابل توجه از خود به جا گذاشته است.

جاستین سان دانش آموخته دانشگاه پنسیلوانیا است. او در سال ۲۰۱۵ توسط مجله فوربس به عنوان یکی از ۳۰ چینی برتر با سن کمتر از ۳۰ سال انتخاب شد. در سال ۲۰۱۷ نیز فوربس او را به عنوان یکی از ۳۰ آسیایی برتر با سن کمتر از ۳۰ سال انتخاب کرده است.

جاستین سان علاوه بر ترون، بنیان‌گذار Peiwo APP نیز می‌باشد که به عنوان “اسنپ چت چینی” شناخته می‌شود و میلیون‌ها کاربر دارد.

همچنین، پیش از این او در نمایندگی ریپل در چین به عنوان مدیر آن فعالیت کرده است. در شرق آسیا، جاستین سان را با موسس شرکت غول آسای “علی بابا” مقایسه می‌کنند.

به غیر از جاستین سان که یکی از نوابغ در این حوزه است، تیم توسعه دهنده مرکزی ترون نیز دارای اعضایی خبره و با تجربه می‌باشد.

 

ترون و حذف واسطه در بازار تولید محتوا

ترون با استفاده از ویژگی‌های فناوری بلاک چین و شبکه نظیر به نظیر (P2P) تلاش می‌کند فاصله میان تولیدکنندگان محتوا و مصرف کنندگان آن را ازبین ببرد و واسطه‌ها را از میان حذف کند. نتیجه نهایی این اتفاق، صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌های مصرف کننده و اصلاح روند جمع‌آوری محتویات است.

از سوی دیگر، تولید کنندگان محتوا نیز به صورت مستقیم با مشتریان خود ارتباط برقرار می‌کنند و درآمد آن‌ها نیز بهبود می‌یابد. به این ترتیب، یک روند برد-برد برای طرفین شکل می‌گیرد.

لازم به ذکر است که این محتوا در هر فرمتی می‌تواند باشد. برای مثال، یکی از شبکه‌های اینترنتی پخش فیلم و سریال را در نظر بگیرید که با فروش اشتراک به مشتریان خود، محتوای ویدیویی را به آن‌ها عرضه می‌کند. با ترون، تامین چنین محتوایی بر روی شبکه عمومی بلاک چین انجام می‌شود. سیستم ذخیره سازی توزیع شده و غیرمتمرکز ترون باعث می‌شود که کارایی بالا رود و هزینه‌ها نیز به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کند. به این ترتیب، شبکه پخش فیلم و سریال می‌تواند از این طریق با تولیدکنندگان محتوای مورد نیاز خود ارتباط برقرار کند و از همین طریق سفارش خود را ثبت و پرداخت را انجام دهد. این یکی از شباهت‌های بزرگ ترون با قراردادهای هوشمند اتریوم است.

 

ترون؛ پایان سلطه شرکت‌هایی نظیر گوگل و آمازون

همچنین، این پلت‌فرم باز و غیرمتمرکز، و فناوری ذخیره سازی توزیع شده و غیرمتمرکز در تلاش است تا یک مسئله بسیار مهم را حل کند: سلطه تعداد معدودی شرکت قدرتمند و غول آسا که کنترل اینترنت و محتوای آن را در اختیار دارند.

در شرایط فعلی تعداد کمی شرکت نظیر فیس بوک، گوگل و آمازون وجود دارند که حجم زیادی از اطلاعات اینترنت را در کنترل خود دارند. این در حالی است که با تحقق اهداف ترون، می‌توان امیدوار بود که حق مالکیت این اطلاعات به افراد تولیدکننده این محتواها بازگردد و سلطه این شرکت‌ها بر روی اینترنت به پایان برسد.

 

جاه طلبی‌های ترون

توسعه دهندگان پلت‌فرم ترون ویژگی‌هایی برای آن در نظر گرفته‌اند که اینترنت را بهبود داده و از شرایط فعلی خارج کنند. این قابلیت‌ها عبارتند از:

 • آزادی جریان اطلاعات و از بین بردن توانایی کنترل اطلاعات توسط نهادها
 • توانایی عرضه اولیه سکه یا ICO توسط هر شخص یا نهاد با امکان توزیع توکن‌های دیجیتالی اختصاصی آن‌ها
 • به وجود آمدن یک چرخه تولید و مصرف محتوا که تولیدکنندگان محتوا بتوانند با فروش محتوای خود، توکن‌های دیجیتالی دریافت کنند.
 • فراهم آوردن بستری برای تبادل محتواهای دیجیتالی همانند بازی‌ها

نقشه مسیر ترون

تیم مرکزی ترون برای مسیر خود نقشه‌ای طرح ریزی کرده که با نام‌هایی نظیر ایجاد، ادیسه، سفر بزرگ، آپولو، و ابدیت، مراحل مسیر خود را مشخص کرده است.

به طور کلی این مراحل از “ایجاد پلت‌فرم رایگان ترون جهت ذخیره سازی توزیع شده و غیرمتمرکز محتوا” آغاز می‌شود و با “به وجود آوردن انگیزه مالی برای تولیدکنندگان محتوا جهت ایجاد محتوا بر روی این پلت‌فرم”، فراهم آوردن بستر لازم برای توانایی عرضه اولیه سکه شخصی”، “فراهم آوردن امکان ساخت و توزیع توکن‌های شخصی توسط تولیدکنندگان محتوا با استاندارد توکن ترون ۲۰ (TRON 20)” و “تمرکززدایی هر چه بیشتر در صنعت تولید بازی جهت ایجاد انگیزه‌های مالی برای تولیدکنندگان بازی‌های مختلف” ادامه می‌یابد.

طبق نقشه راه ترون، نقطه شروع آن‌ها در سال ۲۰۱۷ بوده و تا سال ۲۰۲۳ قرار است که این پروژه به تکامل برسد. در نهایت، پس از تکامل پلت‌فرم ترون قرار است شرایط به گونه‌ای باشد که بستر لازم برای ایجاد درآمد کلیه اعضای جامعه ترون فراهم آورده شده باشد.

باز هم همان گونه که مشاهده می‌کنید، برخی موارد نظیر توانایی ایجاد توکن‌های شخصی مشابه ایده‌های اتریوم است.

 

اتریوم یا ترون: آیا ترون تنها یک نسخه کپی شده از اتریوم است؟

اگر تا این جا دقت کرده باشید، بسیاری از قابلیت‌هایی که اتریوم در نظر گرفته است، در ترون نیز با شمایلی مشابه وجود دارد. همین امر نیز باعث اختلافاتی میان “ویتالیک باترین”، بنیان‌گذار اتریوم و “جاستین سان”، بنیان‌گذار ترون شده است. باترین موسسان ترون را متهم به کپی برداری از اتریوم کرده است. او در پیام توییتری خود گفت که اساس ترون با Ctrl + C و Ctrl + V (کپی و پیست) اتریوم شکل گرفته است!

ترون (TRON) چیست؟ آشنایی کامل با یکی از ارزهای رمزپایه برتر بازار

۷ برتری ترون نسبت به اتریوم از زبان جاستین سان

البته جاستین سان نیز در جواب او به برتری‌های ترون نسبت به اتریوم اشاره کرد. دلایلی که سان معتقد است که ترون نسبت به اتریوم برتر است به این شرح می‌باشد:

۱

ده هزار تراکنش در ثانیه ترون در برابر تنها ۲۵ تراکنش در ثانیه اتریوم

۲

بدون هزینه بودن تراکنش‌ها در ترون در برابر هزینه بالای تراکنش در اتریوم

۳

کوین سوزی (یا سکه سوزی) مداوم در ترون در برابر عدم کوین سوزی در اتریوم (کوین سوزی به این معنی است که تیم مرکزی یک ارز رمزپایه اقدام به خرید، جمع آوری و از چرخه خارج کردن تعدادی کوین خود می‌کنند. این کار باعث می‌شود که از عرضه آن آلت کوین کاسته شود و همیشه هم عرضه پایین‌تر باعث بالاتر رفتن قیمت می‌شود).

۴

استفاده از زبان جاوا در ترون در برابر استفاده از زبان “سولیدیتی” (Solidity) در اتریوم (جاوا زبان برنامه‌نویسی است که تعداد بی‌شماری از توسعه دهندگان برنامه‌ها در سراسر دنیا بر روی آن تسلط کامل دارند. این امر باعث می‌شود که این توسعه دهندگان بدون این که نیاز به یادگیری زبان برنامه نویسی جدیدی داشته باشند، بتوانند به راحتی در پلت‌فرم ترون برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز یا همان Dapp ها را ایجاد کنند. این در حالی است که اتریوم از زبان مخصوص خود، یعنی سولیدیتی استفاده می‌کند و توسعه دهندگان مجبورند این زبان را بیاموزند که در عمل می‌تواند به عنوان مانعی برای فراگیر شدن اتریوم محسوب شود).

۵

توسعه پذیری قدرتمند ترون در برابر عدم توسعه پذیری اتریوم

۶

یک میلیارد دلار پاداش در نظر گرفته شده برای توسعه دهندگان در برابر بدون ایده و برنامه بودن اتریوم در این زمینه

۷

یک‌صد میلیون کاربر ترون در برابر تعداد کم کاربران اتریوم (گفته می‌شود که در حال حاضر که هنوز ترون به شبکه اختصاصی خود کوچ نکرده است، حجم زیادی از ترافیک شبکه اتریوم را به خود اختصاص داده است.

نکته مهم: توجه داشته باشید که این ۷ ویژگی که به عنوان برتری‌های این آلت کوین نسبت به اتریوم عنوان شده، از نظر جاستین سان به عنوان بنیان‌گذار ترون مطرح گردیده است.

 

عرضه اولیه سکه (ICO)، تعداد توکن، ارزش کل بازار و تاریخچه قیمت ترون (ترونیکس)

عرضه اولیه سکه (ICO) ترون از ۳ تا ۲۴ ماه آگوست ۲۰۱۷ برابر با ۱۲ مرداد تا ۲ شهریور ۱۳۹۶ برگزار شد.

بر اساس طراحی اولیه تیم توسعه دهنده ترون، این آلت کوین دارای محدودیت تعداد یک‌صد میلیارد توکن ترونیکس است.

همچنین، ترون برخلاف بسیاری از ارزهای رمزپایه قابل استخراج توسط کاربران نخواهد بود و تمامی توکن‌های ترونیکس پیش از این ایجاد شده‌اند.  البته، نزدیک به ۳۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون توکن از این تعداد تا ژانویه سال ۲۰۲۰ عرضه نخواهد شد. این توکن‌ها توسط بنیاد ترون نگهداری می‌شود. این تمهیدی برای این است که حجم توکن‌های اولیه ترونیکس در بازار کاهش یابد و باعث افزایش قیمت آن شود.

در حال حاضر ۶۵٫۷۴۸٫۱۱۱٫۶۴۵ توکن ترونیکس در چرخه بازار قرار دارد. در زمان نگارش این متن، قیمت هر توکن ترونیکس برابر با ۰٫۰۷۵ دلار است. این در حالی است که ترونیکس در تاریخ سیزدهم سپتامبر ۲۰۱۷ با قیمت ۰٫۰۰۲ دلاری وارد چرخه بازار ارزهای رمزپایه شده است و به عبارتی دیگر، ۳۷٫۵ برابر رشد قیمتی را تجربه کرده است.

ترون (TRON) چیست؟ آشنایی کامل با یکی از ارزهای رمزپایه برتر بازار

 

هم اکنون ارز کل بازار این آلت کوین برابر با ۴٫۹۴۲ میلیارد دلار است و در جایگاه دهمین ارز رمزپایه برتر از نظر حجم ارزش بازار است. جاستین سان به تازگی اعلام کرده است که هدف کوتاه مدت آن‌ها، حضور در جایگاه ششم جدول ارزشمندترین ارزهای رمزپایه تا پایان سال ۲۰۱۸ است. این جایگاه در حال حاضر در اختیار لایت کوین با ارزش کل بازار ۸٫۱ میلیارد دلاری است.

بالاترین قیمت تاریخ کوتاه مدت ترون، در زمان اوج گیری آلت کوین‌ها و در تاریخ پنجم ژانویه ۲۰۱۸ به ثبت رسیده است. در آن تاریخ، هر توکن ترونیکس ارزشی معادل ۰٫۲۸۷ دلاری داشت که بیش از ۱۴ هزار درصد افزایش قیمت در ۴ ماه پس از ورود به بازار را نشان می‌دهد.

 

آیا باید بر روی ترون سرمایه گذاری کرد؟

باز هم همچون تمامی آموزش‌های وب سایت مستر کوین، باید در این جا هم تاکید کنیم که این مطلب تنها برای آشنایی شما با یکی از مهمترین ارزهای رمزپایه حال حاضر تهیه و تولید شده است و هیچ توصیه‌ای برای سرمایه گذاری نیست.

با این همه، در صورتی که تصمیم به سرمایه گذاری بر روی ارزهای رمزپایه را دارید، علاوه بر مشورت با متخصصان و کارشناسان سرمایه گذاری، می‌توانید با بررسی این راهنمای آموزشی و دیگر آموزش‌های مستر کوین، پتانسیل ارزهای رمزپایه مختلف را شناسایی کنید. به این ترتیب، این آموزش‌ها می‌تواند به تصمیم گیری بهتر شما کمک کند.

ترون در طول عمر کوتاه خود ثابت کرده است که با جمع آوری ایده‌های مختلف و بهره گرفتن از آن‌ها، پتانسیل خوبی برای رشد دارد. از سوی دیگر، به نظر می‌رسد که بر خلاف تیم توسعه دهنده ارزهای رمزپایه‌ای نظیر اتریوم (و بنیان‌گذار آن یعنی “ویتالیک باترین”)، کمتر دغدغه کشف روش‌های جدید را دارد و به نوعی می‌توان گفت که به جمع کردن ایده‌های جذاب در کنار هم و به رشد در بازار ارزهای رمزپایه می‌اندیشد.

از سوی دیگر، بسیاری از کسب و کارهای مختلف در کشور پهناور و پرجمعیت چین از بنیاد ترون و ارز رمزپایه آن حمایت می‌کنند. این امر می‌تواند پتانسیل ورود چندصد میلیون کاربر به پلت‌فرم ترون را پدید آورد. البته، در مرحله اول باید شبکه بلاک چین اختصاصی ترون ظرفیت پذیرش و ساماندهی به چنین جمعیتی از کاربران را فراهم آورد تا با برخی مشکلات ترافیک شبکه که هم اکنون اتریوم با آن دست و پنجه نرم می‌کند، مواجه نشود.

 

مزایا:

از مزایای مهم این ارز رمزپایه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد شبکه بلاک چین و توکن اختصاصی و قطع وابستگی به شبکه اتریوم
 • کوین سوزی (سکه سوزی) دوره‌ای
 • فراهم آوردن امکان عرضه اولیه سکه (ICO) و صدور توکن‌های سفارشی بر مبنای استاندارد توکن “ترون ۲۰” (Tron 20)
 • دارا بودن ده میلیون کاربر و پتانسیل افزدون صدها میلیون کاربر چینی
 • تیم توسعه دهنده قوی
 • حمایت از تولیدکنندگان محتوا و بازی‌های دیجیتالی و حذف واسطه‌ها
 • کاهش سلطه شرکت‌های قدرتمند اینترنتی نظیر گوگل، آمازون و فیس بوک

معایب:

بزرگترین ایراد ترون را می‌توان کپی برداری از ایده‌های دیگران دانست. هر چند که جمع آوری ایده‌های خوب باعث رشد این آلت کوین می‌شود، اما تا کنون فقدان یک ایده کاملا نو در طراحی و پیاده سازی این آلت کوین و پلت‌فرم آن کمی آزاردهنده است.

ترون (TRON) چیست؟ آشنایی کامل با یکی از ارزهای رمزپایه برتر بازار

از کجا ترونیکس بخرم؟

ترونیکس در بسیاری از مراکز مبادلات ارزهای رمزپایه موجود است. با این همه، باید دو نکته را در نظر داشته باشید:

اول این که برای خرید ترونیکس در بیشتر مراکز مبادلات ارزهای رمزپایه، باید ارز واسطه‌ای نظیر بیت کوین، اتریوم، یا تتر داشته باشید. البته، بسیاری از ارزهای رمزپایه را نیز می‌توانید طی دو مرحله (تبدیل به بیت کوین، اتریوم، یا تتر و سپس خرید ترونیکس) تهیه کنید که در این روش کارمزد بیشتری نسبت به حالت اول خواهید پرداخت.

دوم این که باید مراقب باشید که سرمایه خود را در مرکز مبادلاتی سپرده گذاری کنید که به بهانه تحریم علیه کشورمان، سرمایه شما را بلوکه نکنند. به طور کلی، قوانین مراکز مبادلاتی را مطالعه کنید و همیشه اطلاعات خود را نسبت به تغییر قوانین آن‌ها به روز کنید.

به هر صورت، شما می‌توانید خود ترون را به صورت مستقیم از سایت مستر کوین تهیه کنید یا ارزهای رمزپایه واسطه را از این طریق خریداری نمایید.

توکن‌های ترونیک را کجا ذخیره کنم؟ کدام کیف پول از ترون پشتیبانی می‌کند؟

در زمان نگارش و انتشار این متن، توکن‌های ترونیکس هنوز از نوع ERC20 اتریوم است. به این ترتیب، می‌توانید آن را در کیف پول‌های نرم افزاری نظیر “مای اتر والت” (MyEtherWallet یا MEW) و سخت افزاری نظیر “لجر نانو اس” (Ledger Nano S) و “ترزور” (Trezor)که از این نوع توکن پشتیبانی می‌کنند، ذخیره کنید.

البته، تا حدود یک ماه دیگر تبادل توکن‌های ERC20 با توکن اختصاصی این آلت کوین انجام می‌شود که باید برای تعویض توکن‌های خود، پیش از بیست و چهارم ژوئن (سوم تیرماه) آن‌ها را در یک مرکز مبادلات ارزهای رمزپایه نظیر بایننس سپرده گذاری کنید.

پس از تعویض این توکن‌ها، اطلاع رسانی در مورد کیف پول‌های پشتیبانی کننده از آن‌ها انجام خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *