ورج چیست

ورج (Verge) چیست؟

ورج (Verge) یک ارز رمزپایه است که بر روی ناشناس بودن و حفظ حریم خصوصی کاربرانش تمرکز کرده است. نماد این ارز رمزپایه، XVG است.

با آموزش‌های مستر کوین همراه باشید…

پیش از این، بیت کوین برای ایجاد یک ارز رمزپایه غیرمتمرکز به موفقیت رسیده است. اکنون، ورج ارائه‌کننده‌ی تراکنش‌های کاملاً ناشناس است. تیم توسعه‌دهنده‌ی اصلی ورج در “بیانیه مأموریت” خود این‌گونه آورده است:

“مأموریت ما این است که به مردم سراسر دنیا با آوردن تراکنش‌های بلاک چین در زندگی روزمره‌ی آن‌ها، قدرت بدهیم. ارز رمزپایه ورج باعث می‌شود که تراکنش‌ها به صورت مستقیم و بی‌واسطه، سریع، کارآمد و خصوصی صورت پذیرند. با ارز رمزپایه ورج، کسب ‌و‌ کارها و مردم به گزینه‌های انعطاف‌پذیری برای ارسال و دریافت پول دسترسی خواهند داشت. به سادگی فشردن یک کلید، ابزارهای مفید و یکپارچه‌ای را ارائه می‌کنیم که به آن‌ها امکان می‌دهد تا معاملات بزرگ در بین بازرگانان و همچنین، پرداخت‌های خصوصی در مقیاس کوچک انجام دهند.”

این ارز رمزپایه در سال ۲۰۱۴ با نام “دوژکوین دارک” خلق شد. در سال ۲۰۱۶، دوژکوین دارک به ورج تغییر نام داد.

چگونه این هدف ورج محقق می‌شود؟

پیاده‌سازی ورج براساس فن‌آوری بلاک چین فوق‌العاده پیشرفته ساخته شده است. این فن‌آوری بر روی سرویس‌هایی نظیر Tor و I2P بنا نهاده شده که اطلاعات شخصی نظیر “آی‌پی آدرس” و “موقعیت جغرافیایی” کاربران را مخفی می‌کند. این ارز رمزپایه با ویژگی پیاده‌سازی فن‌آوری RSK در ماه دسامبر، همچون اتریوم، قراردادهای هوشمند را نیز ارائه خواهد کرد. به این ترتیب، با محرمانه نگهداشتن اطلاعات کاربران، ورج تنها ارز رمزپایه بازار خواهد بود که ترکیبی از این ویژگی‌ها است.

ورج چیست

چرا به جای Tor از “وی‌پی‌ان” (V-P-N) استفاده نکنیم؟

هنگام استفاده از “شبکه‌ی خصوصی مجازی” یا همان “وی‌پی‌ان”، فقط بخش ارتباط شما با ارائه‌دهنده‌ی وی‌پی‌ان رمزگذاری می‌شود. بخش دیگر ارتباط، یعنی از ارائه‌دهنده‌ی وی‌پی‌ان به بعد محافظت نمی‌شود. بنابراین، سرویس وی‌پی‌ان به اعتماد شما نسبت به ارائه‌دهنده‌ی وی‌پی‌ان نیازمند است. شما باید اطمینان داشته باشید که ارائه‌دهنده‌ی وی‌پی‌ان، اطلاعات شما، گزارش‌ها و سوابق کارکرد شما را در جایی افشا نمی‌کند. این در حالی است که به هنگام استفاده از  ورج به دلیل بهره بردن آن از فن‌آوری Tor، دیگر نیازی به اعتماد به یک شخص ثالث برای حفاظت از محرمانه ماندن اطلاعات وجود ندارد.

ساختار ورج چگونه شکل گرفته است؟

ارز رمزپایه Verge یک پروژه کاملاً “منبع باز” است. جامعه‌ی ورج کنترل همه‌ی ورودی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها درباره‌ی پیاده‌سازی ویژگی‌های جدید را بر عهده دارد. این آلت کوین یک پروژه به سبک اجتماعی است که تیم توسعه‌دهنده‌ی مرکزی آن به صورت پیوسته و مستمر برای بهبود ساختار بنیادین ورج (XVG) فعالیت می‌کنند. ورج برای راه‌اندازی هیچ پیش‌استخراج و عرضه سکه اولیه (ICO) نداشت.

تراکنش‌ها و هزینه‌های آن در ورج

برخلاف بسیاری از ارزهای رمزپایه، در این آلت کوین پرداخت‌های کم و کوچک هم می‌توانند انجام شوند. هزینه‌ی هر تراکنش هم فقط ۰٫۱ ورج است. سرعت تراکنش‌ها در این ارز رمزپایه، ۱۰۰ تراکنش در هر ثانیه بود که با پیاده‌سازی فن‌آوری RSK در ماه دسامبر به ۲۰۰۰ تراکنش در هر ثانیه رسیده است.

چه چیزی ورج را منحصر به فرد ساخته است؟

در بازار ارزهای رمزپایه، ارزهای مشابه زیادی وجود دارند. در حقیقت، اکثر این ارزهای دیجیتال شبیه به یکدیگرند. با این وجود، برخی از ارزهای تلاش می‌کنند که منحصر به فرد باشند. در این‌جا ویژگی‌هایی را بیان می‌کنیم که ورج را منحصر به فرد ساخته است:

 • ورج دارای یک بلاک چین عمومی است. این ویژگی اجازه می‌دهد که توزیع کوین‌ها، تعداد کاربران، و همچنین آمارها را بتوان مشاهده کرد. این در حالی است که اطلاعات تراکنش‌های اشخاص به صورت محرمانه و ناشناس باقی می‌ماند.
 • ورج با ویژگی پیاده‌سازی فن‌آوری RSK در ماه دسامبر، اولین ارز رمزپایه با تمرکز بر حفظ حریم اشخاص است که قابلیت یکپارچه‌سازی قراردادهای هوشمند را نیز دارد.
 • با توجه به بلوک‌های ۳۰ ثانیه‌ای این ارز رمزپایه، انجام تراکنش‌ها بسیار سریع است. سرعت تراکنش‌ها در مقایسه با ارزهای دیگر فوق‌العاده سریع است. ورج با استفاده از فن‌آوری ساده تأیید پرداخت (SPV) میانگین زمان تأیید تراکنش را تا حدود ۵ ثانیه کاهش داده است.

ورج چیست

 • ورج یک پروژه‌ی کاملاً “منبع باز” است که توسط یک تیم توسعه‌ی اختصاصی و یک جامعه‌ی مستعد قوی هدایت می‌شود.
 • ورج یک ارز رمزپایه کاملاً غیرمتمرکز است و هیچ کنترل مرکزی بر روی آن وجود ندارد.
 • ورج در حال آماده‌سازی و توسعه برای سازگاری با برنامه‌های کیف پول‌های چندگانه و در سیستم‌عامل‌های مختلف برای رایانه و تلفن همراه است.
 • کیف پول Tor اندروید ورج دارای ویژگی‌هایی است که می‌تواند انقلابی را در این زمینه به وجود آورد. این کیف پول، خدمات ناشناس تلفن همراه را ارائه می‌کند که در میان کوین‌های حافظ حریم خصوصی افراد منحصر به فرد است.
 • تیم مرکزی توسعه‌ی VERGE بسیار فعال است و با جامعه‌ی ورج ارتباطی نزدیک دارد. افراد جامعه به راحتی می‌توانند ایده‌ها و پیشنهادات خود را به توسعه‌دهندگان ورج ارائه کنند.
 • در ورج، حداکثر تعداد کوین‌های قابل ارائه، ثابت و برابر با ۱۶٫۵ میلیارد کوین است. این ارائه باعث به وجود آمدن یک توزیع عادلانه‌تر می‌شود. همچنین، از دست‌کاری و تقلب در بازار جلوگیری می‌شود و ورج را برای پرداخت‌های معمولی نیز مناسب می‌سازد.
 • ورج از الگوهای چندگانه بر روی بلاک چین خود استفاده می‌کند. این امر باعث می‌شود که استخراج ورج با انواع دستگاه‌های استخراج‌کننده میسر شود.
 • ورج هیچ پیش‌استخراج یا عرضه سکه اولیه‌ای نداشت.
 • ورج با استفاده از پروتکل “شبح” یا Wraith می‌تواند در صورت لزوم به راحتی تراکنش‌ها را در دفترکل خصوصی پنهان کند. این در حالی است که برای افرادی که می‌خواهند تراکنش‌های شفاف و با ثبت سوابق داشته باشند نیز، حق انتخاب قائل است. این افراد با انتخاب گزینه‌ای می‌توانند تراکنش‌های خود را قابل دسترسی برای عموم قرار دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو بپیوندید؟
همین حالا نظرتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *